Kvapavka patrí medzi najbežnejšie ochorenia, prenášané pohlavným stykom. Netreba ju brať na ľahkú váhu. Jej liečba je totiž veľmi špecifická, čo znamená, že bez účinných liekov ju nedostanete pod kontrolu, a priebeh choroby sa môže skomplikovať.
Za kvapavku je „zodpovedná“ baktéria Neisseria gonorrhoeae.
Kedy mi hrozí kvapavka?
Jednoducho povedané, pri nezodpovednom sexuálnom správaní. Pohlavný styk je „zďaleka“ najčastejší spôsob prenosu.
Ak by bola kvapavka diagnostikovaná u dieťaťa, je to s najvyššou pravdepodobnosťou dôsledok sexuálneho zneužívania. Niekedy hrozí aj prenos infekcie z infikovanej matky na dieťa – pri pôrode, čo sa u novorodenca prejaví ako zápal spojiviek.
Ako sa pred kvapavkou chrániť?
Aby ste sa pred infekciou ochránili, dodržujte základné pravidlá bezpečného sexuálneho života:
- nestriedajte často sexuálnych partnerov,
- poznajte zdravotný stav svojho partnera,
- ak máte čo len najmenšie pochybnosti, používajte prezervatív.
Proti kvapavke neexistujú opatrenia, ako napríklad očkovanie, a ani neplatí, že ak ju raz prekonáte, tak ju už „nechytíte“. Preto treba vyššie spomenuté opatrenia dodržiavať stále.
Príznaky, že vás postihla kvapavka
Muži pociťujú hlavne pálenie a rezanie pri močení, častejšie močia. Rovnako býva prítomný aj hnisavý, hlienovitý výtok. Objaviť sa môže krv v moči. Príznaky však niekedy nemusia byť veľmi nápadné, preto im venujte pozornosť, aj keď sa objavia len v miernej forme.
U žien môže byť postihnutá vonkajšia časť krčka maternice – vtedy sa u pacientok objaví hlienovito- hnisavý výtok. Ak je postihnutá močová rúra, môžete cítiť pálenie a nutkanie na močenie, a len slabučký výtok. Dávajte si pozor – polovica až štvrtina infekcií u žien prebieha bez príznakov, preto si mnohé z nich neuvedomia, že sú nakazené.
Inkubačná doba – čas, ktorý ubehne od nakazenia po prvé príznaky – je 1 až 14 dní. Väčšinou sa však problémy objavia 2 až 5 dní po styku. Inkubačná doba je dlhšia u žien, ako u mužov.
Ak pozorujete opísané príznaky (aj keď len v miernej, nenápadnej forme), a mali ste rizikový pohlavný styk, mali by ste navštíviť lekára. Ten vám (po vyšetrení) povie, či ide o nezávažnú infekciu, ako napríklad slabá kvasinková infekcia u žien, alebo je podozrenie na kvapavku.
Túto chorobu netreba podceňovať. Neliečená kvapavka sa môže skomplikovať a rozšíriť do blízkych orgánov pohlavného systému.
Kvapavka v hrdle – pozor aj na orálny styk!
Pozor si dávajte aj pri orálnom sexuálnom styku. Infekcia sa môže preniesť z nakazeného partnera do vášho hltana. Na diagnostiku gonokokov v ústnej dutine nepostačuje typický výter vatovým tampónom (z mandlí), takže infekcia môže zostať (určitý čas) nepozorovaná.
Gonokoková infekcia sa môže vyskytnúť aj v análnom otvore. Okrem toho, gonokoky sa pri komplikáciách a neliečení môžu preniesť (krvným obehom) do kĺbov, srdca a mozgových blán.
Čo ma čaká u lekára?
Gynekológ (alebo urológ) sa s vami porozpráva o vašom stave a problémoch. Môže sa vás pýtať na lieky, ktoré užívate, alebo či máte nejaké alergie (zistite si u všeobecného lekára, či nemáte alergiu na niektoré antibiotiká). V prípade žien, bude lekára určite zaujímať dátum poslednej menštruácie a jej pravidelnosť.
Čakajte aj otázky, zamerané na váš sexuálny život, ako napríklad:
- aká je vaša sexuálna orientácia,
- či ste už boli na nejakú pohlavnú chorobu liečení, a ak áno, na akú a ako,
- či striedate partnerov,
- aké problémy momentálne pociťujete, odkedy trvajú.
Ak si odpovede na tieto otázky pripravíte dopredu, môžete výrazne urýchliť diagnostiku. Nehanbite sa a nezamlčujte žiadne informácie – lekár sa na to opýtať musí, aby lepšie vedel, na čo sa pri vyšetrení zamerať.
Ak napríklad zistí, že ste podobné príznaky prednedávnom už pociťovali, a posúdi, že liečba, ktorú ste užívali, vám nemusela zabrať, hneď to môže byť krok vpred pri identifikovaní vašich problémov.
Okrem rozhovoru, vám lekár bude musieť odobrať vzorku sekrétu (mužom môže odobrať aj moč), ktorú pošle na rozbor. U mužov, aj u žien, sa vzorka odoberá z močovej trubice, u žien aj z krčka maternice. Niekedy sa vzorka odoberie aj z análneho otvoru a hltana.
Je dobré, ak pred odberom minimálne 4 hodiny nemočíte, a najlepšie urobíte, ak vzorku odoberiete ešte pred prvým ranným močom. Taktiež by ste pár dní pred odberom nemali užívať žiadne antibiotiká, aby výsledky neboli skreslené, resp., ak ste ich užívať museli, poinformujte o tom svojho lekára, a on rozhodne o ďalšom postupe.
Ako ma preliečia?
Keďže kvapavka je spôsobená baktériou, liečiť sa budete antibiotikami. Veľkým problémom pri Neisseria gonorrhoeae je nárast rezistencie – táto baktéria sa stáva odolnou voči antibiotikám. Preto je mimoriadne dôležité, aby ste prísne dodržiavali všetky pokyny, ktoré vám lekár (alebo lekárnik) pre užívanie liekov zadá.
Určite liečbu neprerušujte, kým vám to nenariadi odborník. Berte presne tie antibiotiká, ktoré vám predpíše, a nezameňte ich za iný typ, ktorý máte doma po nejakej predchádzajúcej chorobe, pretože si myslíte, že by vám mohol pomôcť aj teraz. Ak by ste tak urobili, môžete si liečbu značne predĺžiť.
Momentálne odporúčanou liečbou pri nekomplikovanej kvapavke je jednorazové podanie kombinácie dvoch antibiotík: z toho jedno sa podáva injekciou do svalu a druhé vo forme tablety. Takto bude trvanie liečby mimoriadne krátke: od podania injekcie, po vybratie si druhého lieku z lekárne (a jeho prehltnutie), to môže byť otázka 1 hodiny.
Príznaky by mali ustúpiť čoskoro po preliečení, samozrejme, nebude to otázka pár hodín. Ak však príznaky pretrvávajú aj pár dní po ukončení liečby, odporúčajú sa kontrolné odbery, či liečba zabrala. Tieto testy možno vykonať už 3 dni po ukončení liečby, takže ak v tom čase budete pociťovať ešte nejaké problémy, navštívte opätovne lekára, a ten rozhodne, či je potrebná kontrola.
Liečba môže byť u každého iná, a to podľa toho, či:
- je alergický na určitý typ antibiotík,
- bol zistený gonokok, ktorý je odolný na danú liečbu,
- infekcia sa rozšírila.
Preto sa nikdy nesnažte liečiť sami! Konzultácia s lekárom, presné identifikovanie postihnutej časti tela, resp. testy odhalia, ktoré antibiotikum na infekciu zaberie!
Obdobie po úspešnej liečbe kvapavky
Po liečbe sa pripravte na kontrolné odbery, aj keď už nepociťujete žiadne problémy. Lekár musí overiť, či terapia zabrala.
Mali by vás testovať po 3 mesiacoch od ukončenia liečby. Ak ste mali komplikovaný priebeh ochorenia, lekár sa môže rozhodnúť pre testy aj skôr.
Pravdepodobne vám odoberú krv na otestovanie iných pohlavných ochorení, syfilisu a HIV. Termín odberov vám určí lekár (po vzájomnej konzultácii), infekcia je totiž detegovateľná až po určitom čase od nakazenia. Napr. pri HIV je najvyššia spoľahlivosť zachytenia vírusu až 3 mesiace po nakazení.
Kvapavka a tehotenstvo
Ak ste sa nakazili kvapavkou, a ste tehotná, nemusíte sa ničoho obávať. Antibiotiká, ktoré sa používajú na liečbu nekomplikovanej kvapavky, môžu brať aj tehotné pacientky.
Ak by ste ich (z nejakého dôvodu, napr. alergia, odolnosť baktérie) nemohli užívať, váš stav podrobne preberte s vaším gynekológom. Ak „máte“ pred pôrodom a bojíte sa, že by sa vaše dieťa mohlo nakaziť (a trpieť na gonokokový zápal spojiviek), existujú postupy, ktorými sa tomu dá zabrániť. Napr., novorodencovi sa po pôrode aplikujú antibiotické očné kvapky, ktoré sú prevenciou pred nakazením.
Nezabúdajte na partnerov!
Vaším vyšetrením a preliečením, sa však nič nekončí. Dôležité je, identifikovať sexuálneho partnera, od ktorého ste sa mohli nakaziť.
Do úvahy prichádzajú partneri, s ktorými ste mali sexuálny styk až 60 dní dozadu, kým sa objavili problémy. Treba zvážiť aj možnosť, že existujú osoby, ktoré sa mohli nakaziť od vás. Zamyslite sa tiež nad tým, či sa gonokoky nemohli dostať do análneho otvoru a hltanu (análnym alebo orálnym stykom).
Ako sme spomenuli, pri zistení sexuálne prenosnej choroby, ako je kvapavka, sa zvyčajne, „pre istotu“, vykonávajú testy aj na ostatné pohlavné choroby. Zároveň je nevyhnutné, aby otestovali nielen vás, ale aj vášho partnera/vašu partnerku.
Odporúča sa, aby ste sa – vy, aj váš partner – vzdali aspoň na 7 dní sexuálnej aktivity, hoci ste sa preliečili a všetky príznaky vymizli. Hrozí totiž riziko, že by ste sa mohli vzájomne infikovať.
Len veľmi zriedkavo sa stáva, že liečba nezaberie. Najčastejšou príčinou návratu problémov býva práve vzájomné, opätovné nakazenie sa.
Kvapavka je liečiteľná choroba. Avšak – liečbu treba zveriť do rúk odborníkov! Pri „samodiagnostike“ a „samoliečiteľstve“ hrozí nedostatočné preliečenie a šírenie ochorenia!
Autorka študuje na Farmaceutickej fakulte UK v Bratislave
Bibliografia:
Jana Zímova, Pavlína Zímová, Pavel Zíma: Kapavka – gonorrhoea, aktuálně a v prěhledu (1. část), 2012, roč. 13 (6): 260 – 263, Urologie pro praxi
Jana Zímova, Pavel Zíma: Kapavka – gonorrhoea, aktuálně a v prěhledu (2. část), 2013, roč. 14 (1): 29 – 33, Urologie pro praxi
Jana Zímova, Pavel Zíma: Kapavka – gonorrhoea, aktuálně a v prěhledu (3. část), 2013, roč. 14 (2): 72 – 76, Urologie pro praxi
Pavol Jarčuška, Adriana Liptáková: Pohlavné choroby v ambulancii praktického lekára, 2005, roč. 2 (7 – 8): 286 – 289, Solen
Zora Poláčková: Pohlavní choroby – I. díl, 2008, roč. 2 (2): 74 – 76, Dermatologie pro praxi
Redakčne upravené (jam)
Ilustračné fotografie