Genitálne bradavice a iné kožné výrastky. Ako sa ich zbaviť?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Pravdepodobne neexistuje človek, ktorého by potešilo zistenie, že mu na tele vyrástla bradavica.

Stáva sa to však pomerne často: po akné sú bradavice druhý najčastejší problém, s ktorým sa kožní lekári vo svojich ambulanciách stretávajú.

Čo sú bradavice?

Ide o benígne (neškodné) útvary na povrchu kože či slizníc. Rozlišujeme hneď niekoľko typov.

Najčastejšie sú tzv. „obyčajné“, ktoré spočiatku vyzerajú ako tuhý uzlík farby kože. Postupne sa ale zväčšujú, vystupujú nad povrch kože, a ich pôvodne hladký povrch, sa mení na drsný. Môžu sa aj olupovať, a vytvárať bolestivé, krvácajúce praskliny.

Okrem nich, poznáme bradavice na chodidle, ktoré rastú do hĺbky a pri zatlačení bolia. Existujú aj ploché bradavice, ktoré nad povrch kože nevystupujú.

Osobitným typom sú genitálne bradavice. Tie vyrastajú do výšky, a tvoria stopkaté, karfiolovité útvary v okolí pohlavných orgánovkonečníka. V spodnej časti hrubého čreva a v konečníku sa po 50-tke začínajú častejšie objavovať hemoroidy. Nie sú to však výrastky, ale navreté žily.

HPV bradavice

Príčinou vzniku bradavíc je HPV vírus. Do ľudského tela sa dostáva cez poškodenú kožu (stačia mu mikrotrhlinky). Papiloma vírus je pomerne rozšírený v populácii, a nakaziť sa ním dá naozaj veľmi jednoducho.

Myslite na to napr. na kúpalisku či plavárni. Nechoďte sa kúpať, ak máte niekde na koži ranku či odreninu, prípadne si poškodené miesto aspoň prelepte vodeodolnou náplasťou. Používajte iba vlastný uterák!

Na papiloma vírus si spomeňte aj v prípade, že holdujete obhrýzaniu nechtov, či „babraniu“ sa so zádermi okolo nechtov, lebo práve takáto ranka môže byť vstupnou bránou pre vírusovú infekciu, ktorá vyvoláva bradavice.

Genitálne bradavice (bradavice na pohlavných orgánoch) sú prenosné pohlavným stykom, a žiaľ, na ich prenos stačí tesný kontakt pokožky s pokožkou – preto pred nimi úplne nechráni ani kondóm.

Proti dvom typom HPV, spôsobujúcim genitálne bradavice, existuje očkovanie. Ide o typy 611.

Spomínané očkovanie však nechráni pred inými typmi, ktoré tiež môžu bradavice spôsobiť. Nechráni ani vtedy, ak už bradavice máte.

Pri nechránenom pohlavnom styku, nedostatočnej hygiene a oslabenej imunite sa môžete dostať aj syfilis, kvapavku, kvasinkovú infekciu či HIV.

Bradavice a oslabená imunita

Ak sa u vás objaví bradavica, ktorú ignorujete, často sa stáva, že k nej pribudnú ďalšie. Deje sa to preto, že bradavica je ložiskom vírusu, ktorý si ľahko (dotykom) prenesiete na inú časť tela, prípadne môžete nakaziť niekoho iného.

Takisto je bežné, že aj keď sa bradavíc vzorne zbavíte (s pomocou kožného lekára, alebo voľnopredajného výrobku z lekárne), po nejakom čase sa objavia znovu. Tento stav vyplýva z vírusového charakteru ochorenia.

Žiaľ, súčasná medicína nie je schopná HPV vírus, prítomný v ľudských bunkách, úplne zlikvidovať. Ak sa raz nakazíte, vírus môže v bunkách driemať, a ochorenie po čase znovu prepukne.

Riziko sa zvyšuje, ak:

  • máte oslabenú imunitu,
  • musíte užívate lieky, ktoré imunitu potláčajú – napríklad ste po transplantácii orgánu, alebo trpíte autoimunitným ochorením (Crohnova choroba, scleroris multiplex a pod).

Zdravá imunita si (zvyčajne) s vírusom dokáže poradiť sama, je však možné, že sa znovu nakazíte. Pri častom, opätovnom výskyte bradavíc, preto myslite na celkové posilnenie imunity, a to pomocou:

  • kvalitnej stravy,
  • otužovania,
  • telesnej aktivity,
  • rôznych podporných prostriedkov (napríklad echinacea, hliva ustricová – dostanete ich v lekárni).

bradavice

Ako sa zbaviť bradavice

Ak vám dobre funguje imunitný systém, bradavica môže zmiznúť po 210 rokoch aj sama. Kvôli možnému šíreniu HPV vírusu a vzniku ďalších bradavíc, sa však neodporúča čakať, ale bradavicu odstrániť. Čím skôr to urobíte, tým menšia je šanca, že sa bradavice znovu objavia (vírus sa ťažšie usadí v bunkách).

Keďže bradavice majú zrohovatený povrch, základom je – povrch zmäkčiťbunky odstrániť! Na tento účel sa používajú látky, označované ako keratolytiká. Najčastejšie sa stretnete s 20 % kyselinou salicylovou.

Kyselina salicylová

Kyselinu salicylovú nepoužívajte:

  • na tvári a na miestach, kde sa nachádzajú kožné záhyby (napríklad podpazušie),
  • ak je bradavica ochlpená, začervenaná, krváca, alebo je porušená pokožka okolo nej,
  • ak je na bradavici znamienko,
  • ak máte cukrovku – kvôli horšiemu hojeniu rán,
  • v tehotenstve – alebo len na malé povrchy kože, s obmedzenou dobou použitia.

Účinné sú aj prípravky s kyselinou mliečnou či ureou. Z prírodných látok má keratolytický účinok šťava z lastovičníka. Keď vďaka nim zrohovatenú kožu odstránite, nastupujú látky, ktoré pôsobia priamo proti HPV vírusu, napr.:

  • fluorouracil,
  • podofylotoxín,
  • šťava z thuje,
  • ricínový olej,
  • kyselina trichlóroctová – má oba účinky (odstraňuje zrohovatenú kožu, pôsobí proti HPV vírusu).

Používa sa aj 5 % roztok hydroxidu draselného, či zelený čaj (vo forme masti; katechíny pôsobia protivírusovo a imunostimulačne).

Samostatne môžete používať keratolytiká (náplasti s kyselinou salicylovou), keď liečba trvá 612 týždňov. Výhodnejší je však prípravok, kde je jedna zložka keratolytická a druhá protivírusová – vtedy sa dĺžka liečby skracuje na 7 10 dní.

Prípravky na bradavice

Liečbe napomôžete, keď postihnuté miesto najprv vykúpete v horúcej vode, aby zmäklo. Následne aplikujte roztok alebo masť – dávajte pozor, aby ste nepoleptali zdravé okolie bradavice (natrite ho hrubšou vrstvou bežného krému). Na zvýšenie účinku, potretú bradavicu prelepte náplasťou.

Upozornenie:

Niektoré prípravky sa používajú viackrát denne.

Liečba mrazom – najčastejšia a najistejšia metóda

Najčastejšie používanou metódou, ktorá má najlepšie liečebné výsledky, je krátkodobé zmrazenie bradavíc tekutým dusíkom, po ktorom (väčšinou) odpadnú. Úkon sa vykonáva u kožného lekára: zdravotná sestra nechá tekutým dusíkom nasiaknuť vatu na špachtli.

Počet návštev závisí od množstvaveľkosti bradavíc, intervaly medzi aplikáciou dusíka sú 12 týždne. Bolestivosť zákroku je veľmi individuálna, no nevyžaduje lokálnu anestéziu.

Bežným vedľajším efektom je tvorba pľuzgierov, ktoré sa zahoja približne po týždni od aplikácie. Zdravotná sestra môže pľuzgierom predísť, ak použije menšie množstvo dusíka – na odstránenie bradavice ale budete potrebovať viac návštev.

Tekutý dusík možno podávať aj deťom, doba aplikácie je však kratšia, ako u dospelých – len niekoľko sekúnd.

Tekutý dusík sa nepoužíva na miestach, kde sa nachádzajú šľachy, pretože hrozí ich poškodenie.

Perá a spreje na bradavice

V lekárni sa môžete stretnúť aj s perami a sprejmi, ktoré obsahujú dimetyléter alebo propán. Majú zmrazujúci účinok – podobne, ako tekutý dusík.

Je to najjednoduchší a najúčinnejší spôsob, ako sa bradavíc zbaviť bez asistencie lekára. Aplikátor totiž iba na 20 – 40 sekúnd priložíte na postihnuté miesto. Aplikácia môže byť mierne bolestivá, ale pre účinok je naozaj dôležité, aby ste dodržali uvedený časový interval.

Niekedy stačí jediná dávka, pri väčších výrastkoch musíte proces 2- 3-krát zopakovať. Účinkom mrazu síce môže pod bradavicou vzniknúť spomínaný pľuzgier, ten sa však – do niekoľkých dní – zahojí.

Odstránenie bradavice

Elektrický prúd

Účinná je tiež tzv. elektrodesikácia – použitie vysokofrekvenčného elektrického prúdu (pomocou elektródy v tvare ihly). Tu je princíp opačný, ako pri použití dusíka – bradavicu „odpálime.“ Tento spôsob je bolestivejší, potrebné je lokálne znecitlivenie, čo nesie so sebou aj väčšie riziko jaziev.

Laser

CO2 ablačný laser, ktorý sa používa na omladenie pokožky, zvláda aj odstránenie bradavíc a iných kožných výrastkov. Pri zákroku dochádza k „odparovaniu“ vrchnej vrstvy pokožky, cca do hĺbky 2 – 3 mm: bradavice sa postupne, vrstva po vrstve, odparia.

Po ošetrení pokožka stmavne, vytvorí sa hnedá šupinka, ktorá popraskáolúpe sa. Ak vás trápia bradavice na tvári, myslite na to, že po ošetrení budete potrebovať deň-dva voľna, kým sa pokožka zahojí (naplánujte si ho na piatok). Úkon stačí vykonať raz, je však potrebná lokálna anestézia.

Pulzný farbivový laser vyvoláva zastavenie prívodu krvi ku bradavici, zbaví ju živín, a bradavica tak stratí schopnosť rastu – začne sa zmenšovať, až sa stratí úplne. Zákrok môže mierne štípať, až páliť, a po ošetrení môžete mať na postihnutom mieste modrinu. Proces opakujeme 3-8-krát.

Pre vysokú účinnosť, nízkužiadnu bolestivosť, a minimálne jazvenie, sú laserové metódy dobre tolerované aj u detí. Vďaka použitému teplu, sa prehrieva aj koža v okolí bradavíc, čo vedie k likvidácii vírusu, čím zároveň klesá šanca, že sa bradavice znovu objavia.

Nevýhodou laserových metód je pomerne vysoká cena, pričom musíte vyhľadať odborné pracovisko, kde pracujú špecializovaní kožní lekári.

Chirurgické odstránenie bradavice

Samozrejme, bradavice možno vyrezať aj klasicky – skalpelom alebo špeciálnou (ostrou) lyžičkou. Pri tejto metóde je nutné použiť lokálnu anestéziu. Riziko vzniku jaziev je však vysoké.

Liečba genitálnych bradavíc

Pri výskyte genitálnych bradavíc, vám lekár môže predpísať imiquimod – liečivo, ktoré pomáha imunitnému systému pri tvorbe látok, ničiacich bradavice. Aplikuje sa hlavne vo forme krému (pred spaním): nechá sa na koži 6 – 10 hodín, a potom sa umyje. Imiquimod sa používa maximálne 16 týždňov, a nie je vhodný pre deti do 12 rokov.

Lekár vám môže priamo do postihnutých miest aplikovať aj interferóny, telu vlastné produkty imunitného systému. Tie však mávajú nežiaduce účinky (na úrovni celého organizmu); preto sa používajú zriedkavejšie, a skôr v prípadoch, keď zlyhávajú ostatné metódy.

Čo nepomáha

V lekárni sa môžete stretnúť aj s tyčinkami s obsahom dusičnanu strieborného. Neexistujú však dostatočné dôkazy o ich účinnosti. Rovnako prelepovanie bradavíc lepiacou páskou, nemá na ich liečbu žiadny efekt.

Genitálne bradavice a rakovina krčka maternice

Áno, aj nie. Riziko rozvoja rakoviny krčka maternice závisí od typu HPV vírusu, ktorým ste sa nakazili. Doteraz bolo identifikovaných vyše 150 typov, rozdelených do nízko a vysokorizikových skupín.

Napríklad, typy 611 spôsobujú okolo 90 % všetkých prípadov genitálnych bradavíc, ale z hľadiska rozvoja rakoviny patria medzi nízkorizikové. Pravdepodobnosť, že sa vďaka nim rozvinie rakovina krčka maternice, je preto malá.

Genitálne bradavice však môžu spôsobiť aj typy vysokorizikové, a tam už súvislosť medzi nákazou, bradavicami a rakovinou existuje. Čo sa týka negenitálnych bradavíc, tie sú obyčajne spôsobené inými typmi, než bradavice genitálne, a ich súvis s rakovinou je veľmi málo pravdepodobný.

bradavice kurie oko rozdiel

S čím si možno bradavice pomýliť?

Kurie oká

Bradavicekurie oká môžu byť na prvý pohľad veľmi podobné, a častokrát si ich aj zamieňame – čiastočne preto, že postupy na ich odstránenie, sa veľmi nelíšia.

Hlavné rozdiely medzi týmito dvoma útvarmi:

  • bradavice majú vírusový pôvod, kurie oká vznikajú opotrebovaním kože – sú formou otlaku, a nie sú nákazlivé,
  • kurie oká väčšinou bolia, no vyskytujú sa iba na nohách, kým bradavice sa môžu nachádzať všade na tele, a bolia zriedkavejšie,
  • kurie oká mávajú v strede čiernu bodku, bradavice ju nemajú, alebo majú viac, ako len jednu bodku,
  • bradavica pri poškodení krváca, kurie oko krvácať nezvykne.

Podobne, ako v prípade bradavíc, aj na odstránenie kurieho oka používame keratolytiká, najmä náplasti s kyselinou salicylovou, alebo šťavu z lastovičníka. Ak táto liečba nezaberie, kožný lekár si s nimi poradí tekutým dusíkom alebo laserom.

Kurie oká vyrezávame len v extrémnych prípadoch.

Fibrómy

Ide o kožné výrastky, ktoré rastú smerom dohora. S pokožkou sú zvyčajne spojené tenkou stopkou.

Fibrómy mávajú rovnakú farbu ako koža, ale môžu byť aj tmavšie. Sú úplne neškodné, nenákazlivé, nešíria sa tak, ako bradavice. Za ich vznik je zodpovedná vaša genetická výbava.

Výskyt fibrómov je skôr kozmetickým problémom, a záleží len od vás, či si ich dáte odstrániť, alebo si poviete, že vám neprekážajú. Nezbavíte sa ich prípravkami z lekárne, jedinou možnosťou je návšteva kožnej ambulancie, kde ich lekár odstraňuje tekutým dusíkom alebo elektrickou ihlou.

Keďže stopka fibrómov je tenká, a celkovo sú menšie, odstránenie nie je také bolestivé, ako odstraňovanie bradavíc, a neostávajú po ňom trvalé stopy.

Poznajte, čo máte na koži

Na záver malé upozornenie – pokiaľ si na koži nájdete čokoľvek, čo tam predtým nebolo, skôr, ako začnete so samoliečbou, zájdite za kožným lekárom. Uistite sa, že skutočne ide o bradavicu/fibróm/kurie oko, či iný neškodný výrastok.

Ochorení kože existuje mnoho, a pre vlastný pokoj v duši, si overte, či náhodou nejde o niečo vážnejšie, napríklad nádor, ktorý sa vyššie uvedenými postupmi nelieči.

Autorka je farmaceutka

Pridaj komentár