(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Kašeľ, pískanie na hrudi, dýchavica. Ľudia s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc (CHOCHP) poznajú tieto stavy rovnako dôverne, ako ľudia s astmou.
Obe ochorenia je niekedy ťažké od seba odlíšiť a častokrát si ich zamieňame. V skutočnosti sú však rozdielne.
Existujú pritom pacienti, ktorí majú súčasne astmu aj CHOCHP, a tak sa musia liečiť na obidve choroby.
Ako sa lieči astma a ako CHOCHP?
Čo sú najčastejšie príznaky astmy?
Čo je bronchiálna astma?
Ktoré príznaky si musíme všímať?
Výstražné príznaky chorých pľúc
Kašeľ alebo mierne pískanie na hrudi si počas náročných dní niekedy ani nevšimneme. Niektorí ľudia si zas myslia, že ich problémy s dýchaním súvisia so starnutím.
Subjektívne výklady pacientov často narobia veľa škody. Človek by mal venovať pozornosť aj miernym príznakom, pretože môže ísť o ochorenie pľúc, ako napr. CHOCHP, astma alebo rakovina pľúc.
Rozpoznanie včasných (varovných) príznakov je prísľubom, že sa s liečbou začne skôr, než sa ochorenie stane závažným, alebo dokonca život ohrozujúcim.
Ak sa u vás vyskytne niektorý z nasledujúcich výstražných znakov, čo najskôr vyhľadajte lekára. Môže vám to zachrániť život.
- Chronický kašeľ – kašeľ, ktorý trvá mesiac alebo dlhšie, znamená, že s dýchacím systémom niečo nie je v poriadku.
- Dýchavica – ťažké dýchanie, „lapanie“ po dychu, alebo až dusenie sa. Človek má problémy aj s obyčajným nadýchnutím sa. Ťažké dýchanie tohto druhu je obvykle sprevádzané aj problémami pri nádychu, teda akútnou dychovou tiesňou. Nie je normálne, ak dýchavicu pociťujete po malej alebo žiadnej námahe. Dýchavica je hlavným príznakom ochorenia. Zhoršuje sa hlavne pri námahe a počas respiračných infekcií.
- Produkcia chronického hlienu – dýchacie cesty produkujú hlien ako ochranu proti infekciám alebo dráždivým látkam. Ak hlien pretrváva mesiac alebo dlhšie, môže ísť o ochorenie pľúc.
- Pískanie – hlučné dýchanie alebo piskot. Znamenie, že niečo blokuje dýchacie cesty, alebo že sú príliš úzke.
- Vykašliavanie krvi – buď z pľúc, alebo z horných dýchacích ciest.
- Chronická bolesť na hrudníku – nevysvetliteľná bolesť na hrudníku, ktorá trvá mesiac alebo dlhšie, najmä ak sa zhoršuje pri dýchaní alebo kašli.
Diagnostika CHOCHP
CHOCHP je zastrešujúci termín, ktorý zahŕňa chronickú bronchitídu, emfyzém a obštrukciu dýchacích ciest, alebo ak sú prítomné viaceré z týchto diagnóz. V rámci vyšetrenia lekár preskúma vaše príznaky, zdravotnú anamnézu, vykoná zdravotnú prehliadku a vyhodnotí výsledky testu.
Lekár bude chcieť vedieť, či:
- fajčíte, alebo ste v minulosti fajčili,
- ste pasívny fajčiar,
- ste vystavení znečistenému ovzdušiu, chemikáliám alebo prachu,
- máte typické príznaky – dýchavicu, chronický kašeľ alebo veľa hlienu,
- máte v rodine CHOCHP.
Na diagnostiku sa používajú tieto vyšetrenia:
- Spirometria – jednoduchý test, ktorým sa zisťuje, ako sú na tom vaše pľúca. Vyfukujete pri ňom vzduch do náustku a hadíc, pripojených k malému prístroju. Zariadenie meria množstvo vzduchu, ktorý vyfúknete, a tiež to, ako rýchlo ho dokážete vyfúknuť. Spirometriou sa dá zistiť CHOCHP ešte predtým, ako sa objavia príznaky. Po vyšetrení lekár stanoví závažnosť ochorenia a ciele liečby.
- Röntgenové vyšetrenie hrudníka – dá sa ním zistiť emfyzém (jedna z príčin CHOCHP), iné problémy s pľúcami, hroziace srdcové zlyhanie.
- CT vyšetrenie pľúc – aj ním sa dá zistiť emfyzém, resp. rakovina pľúc. „CT-čko“ pomôže určiť, či je vhodný chirurgický zákrok.
- Analýza arteriálnych krvných plynov – krvný test meria hladinu kyslíka v krvi. Ukáže, ako vaše pľúca prenášajú kyslík do krvi a odstraňujú oxid uhličitý.
Prognóza CHOCHP
Hlavným úskalím chronickej obštrukčnej choroby pľúc je to, že v skorých štádiách býva často nerozpoznaná. Prispieva k tomu aj skutočnosť, že mnohé počiatočné príznaky, ako napríklad dýchavica, chronický kašeľ či vykašliavanie hlienov, pacienti podceňujú – považujú ich za prirodzenú súčasť starnutia, alebo ich pripisujú fajčeniu.
Preto je dôležitá včasná diagnostika, aby sa čo najskôr začalo s liečbou. Ak je CHOCHP diagnostikovaná v neskorších štádiách, nezriedka je pacient vo vyššom veku, a tak sú často pridružené ďalšie ochorenia, čo liečbu iba komplikuje.
Hoci CHOCHP nemožno vyliečiť, dá sa liečiť. V najzávažnejších prípadoch je však jediným východiskom transplantácia pľúc. Žiaľ, CHOCHP patrí k ochoreniam, ktoré vykazujú vysokú úmrtnosť pacientov.
Astma – základná charakteristika
Keď trpíte astmou, slová „dobre sa mi dýcha“ nadobúdajú úplne nový význam. Príznaky astmy sa môžu pohybovať od miernejších až po závažnejšie. Astmatické záchvaty sprevádza hlavne sipot, kašeľ, dýchavica, ale aj strach a úzkosť.
Nie všetci pacienti majú všetky symptómy, a u niektorých sa vyskytnú iba raz za čas – inak žijú normálne a robia všetko, čo chcú. Iní zas trpia oveľa viac, pretože neberú svoje lieky, alebo ich nepoužívajú správne. Asi 5 % pacientov má ťažšiu formu astmy, ktorá vyžaduje obsiahlejšiu odbornú starostlivosť.
Najčastejšie príznaky astmy:
- sipot,
- kašeľ,
- sťažené dýchanie (dýchavica),
- pocit ťažoby na hrudi.
Astma môže byť:
- Alergická – symptómy spôsobuje alergická reakcia – styk s alergénom, napr. peľom, domácimi zvieratami alebo roztočmi.
- Nealergická – po podráždení cigaretovým dymom alebo výfukovými plynmi. Bežnými faktormi, ktoré môžu vyvolať symptómy, sú aj cvičenie, chladné počasie, prechladnutie a chrípka.
Existuje aj zmiešaný typ astmy, keď sú aktívne alergické aj nealergické spúšťače.
Bronchiálna astma
Astma je pomerne dobre zmapované ochorenie. Ak sa však spojí s iným ochorením pľúc – zápalom priedušiek (bronchitídou), správny názov je bronchiálna astma.
Bronchitída má príznaky podobné astme (napr. sipot alebo dýchavica). Okrem toho však pozorujeme miernu horúčku, ktorá sa pri astme nevyskytuje.
Keď sa u ľudí s astmou objaví bronchitída, najmä vírusová, astmatické prejavy sa zhoršia. Nie vždy je na vine infekcia – zápal priedušiek môžu spôsobiť aj neinfekčné dráždivé látky, či chemické látky vo vzduchu.
Hoci sú teda astma a bronchitída dve rôzne ochorenia, majú aj veľa spoločného. Bronchiálna astma je práve tento prípad.
Obráťte sa na lekára, ak:
- užívate lieky na astmu, no neprichádza k úľave,
- nemôžete spať,
- kašeľ trvá viac ako pár týždňov,
- horúčka trvá viac ako 3 dni (alebo je vyššia ako 38 stupňov Celzia),
- hlien, ktorý vykašlete, je zelený alebo krvavý (môže ísť o zápal pľúc – vtedy potrebujete okamžitú lekársku starostlivosť),
- máte ťažkosti s dýchaním.
Liečba astmy
Ak chceme zastaviť astmatické záchvaty ešte skôr, než sa začnú, kľúčová je prevencia a dlhodobá kontrola. Pacienti sa učia spoznávať, čo spúšťa ich astmu, podnikajú kroky, ako sa provokačným situáciám vyhnúť. Sledujú vlastné dýchanie, aby sa ubezpečili, že lieky, ktoré denne berú, udržujú príznaky pod kontrolou.
Preventívne dlhodobé lieky znižujú zápal v dýchacích cestách, inhalátory (bronchodilatátory) zas rýchlo otvárajú opuchnuté dýchacie cesty. V niektorých prípadoch sú potrebné aj lieky na alergiu. V prípade astmatického záchvatu je potrebné použiť inhalátor pre rýchlu úľavu.
Správny výber liekov závisí od mnohých vecí:
- vek,
- symptómy,
- čo astmu spúšťa,
- čo najlepšie funguje na udržanie astmy pod kontrolou.
Rozdiely medzi CHOCHP a prieduškovou astmou:
CHOCHP | Priedušková astma |
---|---|
Ochorenie nastupuje v strednom veku, postihuje najmä ľudí nad 40 rokov. | Nižší vek – nástup ochorenia najčastejšie v detstve; postihuje ľudí v každom veku. |
Príznaky nastupujú pozvoľna, potom sa zhoršujú. | Príznaky vznikajú náhle, sú rôzne, obvykle sa nezhoršujú. |
Príznaky sa zhoršujú v zimnom období. | Príznaky sú zhoršujú počas jari a leta, keď je v ovzduší zvýšené množstvo peľových alergénov. |
Poškodenie pľúc je nezvratné. | Poškodenie pľúc je takmer úplne zvratné. |
Ochorenie sa nespája s alergiou. | Astma je väčšinou spojená s alergiou. |
Pacient kašle najmä skoro ráno. | Pacient kašle v noci, po námahe. |
Progresívne zhoršovanie stavu. | Celkový stav sa len zriedka progresívne zhoršuje. |
Výskyt nezávisí od výskytu v rodine. | Takmer vždy ňou trpí viacero príbuzných v rodine. |