ZVOLEN: Napriek ochoreniu vystúpili pacienti s Parkinsonom na Pustý hrad

Zvolen 14. apríla (TASR) – Aj napriek ťažkému zdravotnému handicapu a rozmarom aprílového počasia dnes asi 60 pacientov s Parkinsonovou chorobou vystúpilo na Pustý hrad nad Zvolenom. Zdolaním tohto vrchu si pripomenuli Svetový deň Parkinsonovej choroby a súčasne dali svojmu okoliu najavo, že sa nepoddávajú svojej vážnej a zatiaľ stále nevyliečiteľnej chorobe. 
Pre týchto pacientov je výstup príležitosťou k vzájomnému stretávaniu a zdieľaniu skúseností so zvládaním ochorenia, ktoré sa navonok prejavuje neovládateľným trasom, mimovoľnými pohybmi alebo naopak stavmi stuhnutia, ktoré znemožňujú akýkoľvek pohyb.
Význam stretávania, vzájomnej podpory a zdieľania bremena ťažkej choroby demonštrovali parkinsonici i tým, že na Pustý hrad vyniesli kameň z českej hory Říp, kam v rovnakom čase vystúpili pacienti z Českej republiky. Zároveň jeden z nich niesol v batohu kameň z Pustého hradu. Slovenskí a českí pacienti spolu nakoniec neboli len v myšlienkach, ale vďaka modernej technike si po úspešnom výstupe vymenili pozdravy z obidvoch spomínaných vrchov.
Parkinsonova choroba postihuje najčastejšie osoby vo veku 50 – 60 rokov, ale každoročne nemilo prekvapí aj niekoľko tridsiatnikov. Diagnostikovať toto ochorenie nie je podľa lekárov vôbec jednoduché, pretože jeho počiatočné prejavy môžu byť veľmi netypické.
Príznaky Parkisonovej choroby si verejnosť často mýli s dôsledkami konzumácie alkoholu alebo návykových látok a pacientovi, ktorý môže mať navyše i problémy s artikuláciou, potom ľudia odmietajú pomôcť. 
„Pokiaľ na ulici stretnete parkinsonika v núdzi, hovorte s ním, prosím, pomaly a svoje otázky formulujte tak, aby mohol odpovedať ÁNO – NIE alebo len pohybom hlavy,“ vysvetľuje predsedníčka Spoločnosti Parkinson Slovensko Zuzana Michalková, podľa ktorej je dôležité privolať v prípade potreby i odbornú lekársku pomoc.
Spoločnosť Parkinson Slovensko je nezisková pacientska organizácia, ktorá združuje ľudí bojujúcich s Parkinsonovým ochorením a upozorňuje na ich problémy. Spoločnosť má sedem regionálnych klubov, organizuje rekondičné pobyty, spoločné cvičenia, logopedické terapie, kultúrne a športové akcie. 
Je členom Asociácie organizácií zdravotne postihnutých občanov Slovenskej republiky. Povedomie odbornej i širokej verejnosti sa snaží zvyšovať prostredníctvom štvrťročne vydávaného bulletinu a webových stránok www.parkinson-net.sk

 

Pridaj komentár