Zuby múdrosti: Dedičstvo z praveku. Kedy vám zub múdrosti nevytrhnú?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Zuby nás trápia už odmalička.

Ako bábätká sme si šli v bolestiach a teplotách hlasivky vykričať, ako školáci sme sa škerili našimi štrbavými chrupmi a čakali na zúbkovú vílu, či nenechá niečo za vypadnutý zúbok pod vankúšom.

Potom nastalo obdobie strojčekovvŕtania kazov. A keď sme na všetky tieto trampoty už zabudli, a okrem čistenia zubov už nič viac neriešili, zrazu sa ozvali tie posledné a azda najkomplikovanejšie – zuby múdrosti.

Ktoré sú zuby múdrosti?

Zuby múdrosti sú tretie stoličky, posledné zuby v zuboradí, nazývané aj osmičky. Prerezávajú sa len raz za život, obvykle medzi 17.25. rokom života. Podľa toho dostali aj svoj názov, lebo pri ich vyrastaní by sme už mali byť dospelí, a teda múdri a skúsení.

Užitočné a nevyhnutné boli najmä v prehistorickom období, keď slúžili na rozžutie surovejtvrdej potravy, u súčasného človeka – prechodom na tepelne upravenú stravu – už stratili svoj význam, pretože mäkká potrava nevyžaduje také silné „mechanické spracovávanie“.

Prečo máme so zubmi múdrosti problémy?

Prirodzeným vývinom došlo k zmenšeniu tvárovej časti a skráteniu čeľuste, zatiaľčo veľkosť zubov ostala rovnaká. A zrazu sa objavil problém – nedostatok miesta, aby sa posledné stoličky správne zaradili do zubného oblúka. Preto tretie stoličky veľakrát rastú smerom do líca alebo k jazyku: niekedy sa prerežú jedným hrbolčekom, inokedy ostanú celé uložené v kosti, či pod sliznicou.

Bezproblémové prerezanie osmičiek zažije len každý desiaty človek. Sú aj ľudia, ktorým sa osmičky vôbec nezaložili, alebo dokonca takí, ktorým narastú malé deviatky.

Aké problémy spôsobujú zuby múdrosti?

Väčšina ľudí si s osmičkami vytrpela svoje. Najčastejšie ide o bolesti pri prerezávaní. Korene osmičiek sú totiž nebezpečne blízko vetvy hlavového nervu, ktorého vlákna siahajú k ostatným zubom. Ak osmička pri raste tlačí na nerv alebo koreň susednej sedmičky, bolesť vyžaruje do tváre, hlavyucha, alebo sa maskuje za bolesť všetkých zubov na postihnutej strane.

zuby-mudrosti-opuch-lica
Zdroj foto: Shutterstock.com

Prerezávanie osmičky neraz sprevádza zápal, opuch blízkych lymfatických uzlín či horúčka. Tento stav nazývame aj sťažené prerezávanie (tzv. dentitio difficilis). Navyše, pri prerezávaní môžu osmičky tlakom pokriviť ostatné zuby v zuboradí, prípadne tlakom poškodia susednú sedmičku, resp. jej korunku, teda viditeľnú časť zuba nad ďasnom.

Ak sa zuby múdrosti neprerežú celé, pod sliznicou, kryjúcou časť korunky, sa zachytáva potrava, a tak vznikajú opakované zápaly, ktoré sa pri oslabenej imunite môžu rozšíriť na ostatné časti ústnej dutiny. Zuby múdrosti sú častokrát aj príčinou cýst v čeľustnej kosti. Cysta sa môže infikovať a vyvolať zápal čeľuste, alebo sa môže zväčšovať a oslabovať okolitá kosť, čo môže viesť až k zlomenine čeľuste.

A keď nám konečne tie „nepodarené“ zuby aj vyrastú, pre sťažený prístup pri čistení sa obyčajne rýchlo pokazia. Napríklad dávivý reflex sťažuje dokonalé vyčistenie zadnej plôšky osmičiek zo strany mandlí. Postupne sa okolo osmičiek ukladá plak, a opäť vznikajú zápaly ďasien či bakteriálne infekcie líc, jazyka a hrdla. Niekedy môže dôjsť aj k nahromadeniu hnisu a vzniku abscesu (dutiny vyplnenej hnisom).

Kedy navštíviť zubára a aké vyšetrenia ma čakajú?

Zubár v rámci pravidelných ročných prehliadok kontroluje celý chrup, preto pri raste osmičiek nie je nevyhnutné, aby ste k nemu hneď utekali. Ak však pociťujete silné bolesti, opuch, alebo iný nepríjemný pocit v okolí zadných stoličiek, neváhajte a objednajte sa na vyšetrenie.

Zubár skontroluje chrup a pošle vás na röntgenové vyšetrenie. Výsledkom röntgenu je tzv. ortopantomogram – veľká snímka, na ktorej vidno všetky zuby a priľahlé kosti. Pri ich netypickom vzhľade vás môže zubár poslať na CT vyšetrenie, ktoré detailnejšie (trojrozmerne) zobrazuje ústnu dutinu. Po týchto vyšetreniach už lekár pre vás zvolí najvhodnejší postup.

Aký postup môže lekár zvoliť?

Môžu nastať 4 situácie:

  1. Ste jeden z 10 šťastlivcov, pretože máte dostatočné miesto v ústnej dutine a osmičky vo vhodnom postavení. Nehrozia vám žiadne komplikácie a zuby sa prerezávajú bez problémov.
  2. Zuby majú dostatok miesta, aj správne postavenie, ich prerezaniu však bránia mäkké tkanivá. V tomto prípade je namieste tzv. dekapsulácia – chirurgické uvoľnenie mäkkých tkanív v lokálnej anestézii, aby sme umožnili rast zubov.
  3. Osmičky nemajú perspektívu plnohodnotnej funkcie, no v ústach je už prerezaná dostatočná časť korunky na zachytenie do klieští. V tomto prípade je možná jednoduchá extrakcia (vytrhnutie kliešťami).
  4. Osmičky nemajú perspektívu plnohodnotnej funkcie, no v ústach nie je ešte korunka prerezaná vôbec, alebo len minimálne. V tomto prípade je nutné chirurgické odstránenie osmičky (osmičiek).

Zubári mnohokrát zhotovujú snímku už v puberte, aby zistili, či sú osmičky vôbec založené, v akom sú postavení, či majú dostatok miesta na prerezanie, aký majú tvar a korene. Zuby múdrosti je totiž vhodné vybrať skôr, ako sa začnú prerezávať. Jednak nestihnú spôsobiť ťažkosti pri prerezávaní, jednak je v mladšom veku chirurgická extrakcia jednoduchšia. Postupom času sú zuby silnejšie prirastené ku kosti, vytrhnutie je obtiažnejšie, a preto existuje vyššie riziko komplikácií. Ak už osmičky spôsobili pri prerezávaní zápal, najprv musíme vyliečiť ten.

zuby-mudrosti-po-vytrhnutí
Zdroj foto: Shutterstock.com

Ako prebieha odstraňovanie zubov múdrosti?

K vytrhnutiu zuba sa pristupuje po absolvovaní predchádzajúcich vyšetrení. Vytrhnutie vykoná váš zubár, pri komplikovanejších stavoch – stomatochirurg. Dekapsulácia (chirurgické odstránenie mäkkých tkanív okolo zuba) a jednoduchá extrakcia sa vykonajú pri vedomí, v lokálnej anestézii. Zubár (ešte pred zákrokom) vpichne injekciu s anestetikom do ďasna, a vy pár minút čakáte, kým látka naplno zaúčinkuje a miesto znecitliví.

Chirurgická extrakcia sa robí buď v lokálnej anestézii, alebo v celkovej anestézii – väčšinou, ak sa vyberajú všetky 4 osmičky naraz. Chirurgická extrakcia je malý chirurgický zákrok – treba odklopiť mäkké tkanivá, niekedy aj odstrániť časť kosti (vŕtačkou alebo dlátkom). Po uvoľnení sa osmička buď dá vybrať vcelku, alebo ju treba rozrezať na časti a vybrať postupne.

Na záver treba odstrániť tzv. perikoronárny vak (mäkké tkanivo, z ktorého by mohla vzniknúť cysta, či nádor). Rana sa zašije 2 – 5 rozpustnými stehmi; niekedy sa do rany vkladá drén, čo je miniatúrna hadička, určená na odvádzanie patologickej tekutiny.

Počas zákroku necítite bolesť, len mierny tlak. Dĺžka zákroku je rôzna, väčšinou len niekoľko minút, pri komplikáciách pol hodiny. Ak vám už pri pomyslení na zubára a kliešte naskočí husia koža, môžete sa s lekárom dohodnúť na podaní sedatíva (pred zákrokom). Budete utlmení a uvoľnení, a na zákrok budete mať len hmlisté spomienky.

Kedy nie je dobré zuby múdrosti vytrhnúť?

Existujú kontraindikácie, pri ktorých sa neodporúča chirurgické odstránenie osmičiek – napríklad ťažké srdcové a pľúcne ochorenia, či zápaly v ústnej dutine.

Aj v prípade tehotenstva je namieste opatrnosť – trhanie sa zvyčajne odporúča až v druhom trimestri. Ak je potrebná aj antibiotická liečba, tehotné ženy nesmú užívať antibiotiká, ktoré by mohli spôsobiť poškodenie plodu. Ide hlavne o doxycyklín či klaritromycín. Voľbou sú v tomto prípade penicilíny (amoxicilín) či klindamycín.

zuby-mudrosti-v-tehotenstve
Zdroj foto: Shutterstock.com

Špeciálny prístup a plánovanie zákroku vyžadujú aj pacienti, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi, majú poruchu krvnej zrážanlivosti, a diabetici. Pokiaľ sa chystáte na stomatochirurgický zákrok, nemali by ste byť chorí (chrípka, nádcha, zápal hrdla, herpes). Žena by nemala mať menštruáciu, pretože počas nej hrozí zvýšené krvácanie a ťažší priebeh hojenia.

Možné pooperačné komplikácie:

Pri trhaní zuba môže dôjsť k poškodeniu okolitej sliznice a ďasna, zalomeniu koreňa, k nadmernému krvácaniu, a ak ide o hornú čeľusť – k zatlačeniu do prínosovej dutiny. V dolnej čeľusti zas hrozí poškodenie jazykového či sánkového nervu, u pacientov s oslabenou sánkou dokonca zlomenina.

Aj po zákroku sa môžu objaviť rôzne ťažkosti:

  • krvácanie,
  • opuch,
  • silné bolesti,
  • sťažené otváranie úst,
  • „mravčenie“ na okraji jazyka a dolnej pery,
  • zápaly čeľuste.

Uvedené komplikácie, nadmerné krvácanie, príliš silnú bolesť, alebo akékoľvek neobvyklé príznaky, konzultujte so svojím zubárom.

Domáca starostlivosť po vytrhnutí zuba

Po odznení anestézie sú prvé 3 dni z hľadiska bolesti najkritickejšie. Na úľavu smiete užiť niektoré voľnopredajné lieky proti bolesti s obsahom paracetamolu alebo ibuprofénu, proti opuchu pôsobia ľadové obklady na líce.

Neprikladajte však ľad priamo na postihnuté miesto, zabaľte ho do utierky.

zuby-mudrosti-čo-proti-bolesti
Zdroj foto: Shutterstock.com

Prvých 24 hodín si ústa nevyplachujte, aby sa vytvorila plnohodnotná krvná zátka na mieste, kde bol zub. Ďalšie dni vám na výplachy poslúži harmanček alebo repík, ktoré majú sťahujúci účinok.

Aspoň týždeň sa vyhnite zvýšenej námahe, nešportujte. Pri spánku použite vankúš navyše, aby bola hlava vo zvýšenej polohe. Nepite alkohol a nefajčite, uprednostňujte kašovitejšiu stravu, prípadne využívajte zuby na druhej strane.

Rana sa úplne zahojí asi za 2 týždne, a vy ani nebudete vedieť, že ste nejakú problematickú osmičku mali. Pri komplikovanejších stavoch lekári predpisujú antibiotiká, aby sa predišlo zápalu.

Je dôležité, aby ste ich užívali správne, teda v predpísanej dávke a časových rozostupoch. Určite neukončite liečbu, keď už rana nebolí, ale až keď doužívate celé balenie. Vyhnete sa tak prípadnej rezistencii, teda vzniku odolnosti baktérií voči antibotikám, čo by sa vám mohlo vypomstiť pri ďalšej bakteriálnej infekcii.

Ak beriete antibiotiká, s odstupom 2 – 3 hodín môžete užiť aj probiotiká, prípadne vitamíny skupiny B.

Zuby múdrosti sa vám môžu aj zísť

Zuby múdrosti vedia narobiť veľa problémov, no rozhodne sa netreba unáhliť. Každý zákrok totiž so sebou prináša aj riziko ďalších komplikácií.

Nedávajte si osmičky odstrániť za každú cenu, v budúcnosti môžu poslúžiť ako závesný aparát pre zubnú náhradu. Okrem toho – nikto zatiaľ nepreukázal výhody odstránenia osmičiek, pokiaľ to nevyžadoval zdravotný stav.

Autorka vyštudovala na FaF UK v Bratislave

www.nhs.com

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/

Pridaj komentár