Bruxizmus: škrípanie zubov patrí do rúk stomatológa a zvyčajne aj psychológa

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Bruxizmus, teda škrípanie zubami alebo silné zatínanie zubov, je pojem známy pre zhruba 8 10 % populácie a týka sa všetkých vekových kategórií. Najčastejšie k nemu dochádza počas spánku, pritom si vôbec nemusíte uvedomovať, že niečo také robíte. Býva dôsledkom psychického napätia, stresu, prežitej traumy, ale aj primárnych ochorení alebo užívania liekov.

O škrípaní zubami hovoríme, keď trieme o seba zuby pohybom, akoby sme žuli potravu. Zatínanie zubov zase znamená tlačenie spodnej a hornej čeľuste dokopy bez toho, aby sme zubami hýbali tam a späť.

Čo je to bruxizmus?
Ako a prečo škrípanie zubami vzniká?
Kto ho lieči, ako sa mu dá predchádzať?
Aký je rozdiel medzi denným a nočným bruxizmom?
Aké následky pre zuby znamená nočné škrípanie?

Bruxizmus v spánku

Spánkový bruxizmus je typ poruchy spánku. Škrípanie zubami v noci si najčastejšie všimne druhá osoba, ktorá je v rovnakej miestnosti. Ľudia s bruxizmom počas spánku zvyčajne necítia, že zatínajú zuby alebo nimi škrípu. Avšak, ak by ste pri nich spali, budete počuť typické zvuky.

Príznaky bruxizmu vo všeobecnosti zahŕňajú:

  • bolesť tváre,
  • bolesť a stuhnutosť čeľuste,
  • cvakanie, pukanie alebo škrípanie pri pohybe čeľuste,
  • tupú bolesť hlavy,
  • citlivé, uvoľnené alebo zlomené zuby,
  • opotrebované zuby,
  • zlomené alebo uvoľnené výplne.

Zriedkavá nie je ani bolesť ucha, pretože kĺb, ktorý umožňuje otváranie a zatváranie čeľuste, je veľmi blízko ucha. Ak máte spánkový bruxizmus, tieto problémy cítite najintenzívnejšie po prebudení.

Bruxizmus ako nevedomý zvyk počas dňa

Škrípanie zubami počas dňa nie je poruchou, ale nevedomým zvykom. Cez deň častejšie zatíname zuby, čo je pohyb spojený s napínaním svalov okolo čeľuste. I tento typ bruxizmu vyvoláva bolesť okolo čeľuste, tupé bolesti hlavy a stuhnutosť. Avšak samotné zuby tak výrazne ako škrípanie neovplyvňuje.

Rovnako ako pri spánkovom bruxizme, ani v prípade dennej formy si nemusíte byť vedomý, že zatínate zuby alebo nimi škrípete. Najčastejšie sa to deje pri sústredení, riešení problému, alebo ak cítime stres. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

PROČ VLASTNE ŠKRÍPEME ZUBAMI ALEBO ZATÍNAME ČEĽUSTE? 

Bruxizmus takmer nikdy nemá jedinú jasnú príčinu. Vyplýva z množstva faktorov, ktoré sa líšia v závislosti od typu bruxizmu.

Primárny bruxizmus

Primárny bruxizmus nie je výsledkom iného zdravotného problému. Prispievajú k nemu:

  • Škrípanie zubami u detí: Škrípanie zubami či zatínanie čeľustí je bežné u malých detí. Až 40 % detí tento stav zažíva, keď im rastú zuby. Problém so škrípaním v tomto veku zvyčajne liečbu nepotrebuje a vyrieši sa sám bez toho, aby spôsobil trvalé poškodenie. Jednou z príčin škrípania u detí môžu byť aj zväčšené nosové mandle. Preto pri škrípaní zubov je vhodné aj vyšetrenie u ORL lekára kvôli vylúčeniu tejto príčiny.
  • Nesprávny zhryz: Ak máte nesprávny zhryz alebo vám chýbajú zuby, cítite v ústach podráždenie, ktoré prispieva ku škrípaniu zubmi alebo zvieraniu čeľuste.
  • Stres: Hlavnou príčinou bruxizmu u dospelých bez ohľadu na to, či ide o denný alebo nočný, je stres.
  • Fajčenie, alkohol a kofeín: Štúdia z roku 2016 ukázala, že aj užívanie týchto látok súvisí s bruxizmom. Pravidelní fajčiari alkoholici mali približne dvakrát vyššiu pravdepodobnosť bruxizmu. U kávičkárov, ktorí vypili viac ako 8 šálok kávy denne, sa riziko bruxizmu znásobilo 1,5-krát.

Sekundárny bruxizmus 

O sekundárnom bruxizme hovoríme vtedy, keď vznikne ako dôsledok iného zdravotného stavu alebo iných základných okolností.

Najčastejšie sú primárnym faktorom rôzne psychické a neurologické stavy vyvolávajúce nepohodlie:

  • úzkosť, depresia, stres, preťaženie, traumatizujúci zážitok,
  • Huntingtonova a Parkinsonova choroba spôsobujú pohyby čeľustí počas spánku,
  • lieky: nevedomé škrípanie zubami alebo zatínanie zubov môže byť vedľajším účinkom niektorých liekov vrátane antidepresív a antipsychotík.

Škrípanie zubami v noci je jedným z príznakov spánkového apnoe – nebezpečného stavu, pre ktorý je typické chrápanie, ale najmä dočasné zastavenie dýchania počas spánku. Znižuje kvalitu spánku častým budením. Narušenie spánku podporuje škrípanie alebo zatínanie zubov.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Čo vás čaká po rokoch škrípania zubami?

Nemôžeme sa čudovať, keď zistíme, že dlhoročné škrípanie zubami je viditeľné na stave nášho chrupu.

Časté následky bruxizmu:

  • citlivosť zubov v dôsledku opotrebovania skloviny, vzniknuté krčkové lézie na zuboch – pri škrípaní zubov sa totiž začína odlupovať sklovina v krčkovej oblasti, keďže tam je sklovina najtenšia,
  • zápal ďasien alebo krvácanie,
  • uvoľnené zuby,
  • poškodenie koruniek a výplní,
  • sploštené alebo skrátené zuby,
  • zlomené zuby,
  • bolesť kĺbu spájajúceho čeľuste, ťažkosti so žuvaním.

DIAGNOSTIKA A LIEČBA BRUXISMU

Veľmi často na bruxizmus upozorní práve zubný lekár v rámci preventívnych vyšetrení, a to u detí i dospelých.

Ako zistí, že máte problém so škrípaním zubov? Jednoducho, dokonca na to nepotrebuje ani RTG.

Všimne si opotrebovanú zubnú sklovinu, zlomené či vylomené zuby, poškodené korunky či plomby alebo tiež zväčšené svaly čeľuste. Opotrebenie zubov môže byť tiež výsledkom príliš intenzívneho čistenia zubov, abrazív v zubnej paste, kyslých nealkoholických nápojov a tvrdých potravín.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Zubár vám podľa stavu chrupu navrhne liečbu alebo ochranu. Chránič chrupuústna dlaha počas spánku sú najčastejšie pomôcky na ochranu zubov pred ničením zapríčineným bruxizmom. Chrániče sú z pružnej gumy alebo plastu, vyrobené presne na mieru. Ústne dlahy sú zvyčajne vyrobené z tvrdšieho plastu a priliehajú priamo na zuby.

EXISTUJÚ LIEKY, KTORÉ UĽAVIA PRI BRUXIZME?

Proti bolestiam, ktoré vyplynuli zo škrípania zubmi, pomôžu nesteroidné protizápalové lieky. Zároveň fungujú aj na zmiernenie opuchov čeľuste. Pri vážnejších stavoch vám lekár môže odporučiť aj krátkodobé užívanie lieku na uvoľnenie svalov a zastavenie cyklu škrípania zubov. Zároveň si svaly čeľustí odpočinú.

V závažných prípadoch bruxizmu je neraz vhodné paralyzovať svaly, ktoré ho vyvolávajú. Na tento účel sa používa botulotoxín. Negatívom je cena ošetrenia. Navyše na udržanie efektu potrebujete pravidelné injekcie.

Liečba základných stavov

V prípade, že máte sekundárny bruxizmus, liečba spočíva v riešení základného ochorenia alebo stavu. Ak máte stres, úzkosť alebo depresiu, vyhľadajte terapeuta a psychiatra. Najlepším pomocníkom pri týchto stavoch je kombinácia psychoterapie a liekov, ktoré vám predpíše odborný lekár.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Máte podozrenie na spánkové apnoe? Vyhľadajte lekára, ktorý posúdi váš stav a stanoví ďalšie vyšetrenia potrebné na diagnostiku. Pomocníkom v týchto prípadoch je konštantný pretlak vzduchu v dýchacích cestách, ktorý zabezpečí, aby boli dýchacie cesty počas celého spánku otvorené.

DÁ SA BRUXIZMU PREDÍSŤ?

Určite aspoň do istej miery. Predpoklad primárneho bruxizmu znížime abstinenciou, a to nielen od alkoholu, ale aj od tabaku a kofeínu. Myslite na to, že aj žuvačky zvyšujú opotrebovanie zubov. Snažte sa ventilovať stres, ktorému sa vyhnúť nedá, a oddychovať, keď cítite preťaženie. Sekundárnemu bruxizmu sa vyhnete pravidelnými preventívnymi prehliadkami a včasnou liečbou základných ochorení.

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Vladimíra Balogová-Kasajová, stomatologička – zubná lekárka, primárka Stomatologického centra MySmile v Bratislave.

Zdroje:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/190180

Bruxism: Teeth Grinding at Night


https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bruxism/symptoms-causes/syc-20356095
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6361306/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7793806/
https://jada.ada.org/article/S0002-8177(16)30541-4/fulltext
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5914744/

Pridaj komentár