Extrakcia zubov múdrosti: Prečo sa zuby múdrosti trhajú?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Máte známych, ktorí majú všetky zuby múdrosti a nemajú žiaden problém, a vy len jeden-dva a problémov s nimi máte až-až? Či dokonca vám žiaden ani len ďasno neprerazil? Určite to neznamená, že máte menej rozumu. Faktom je, že niektorým osobám zuby múdrosti nespôsobujú nepríjemnosti. Avšak tých, ktorí prešli kvôli týmto zubom rôznymi peripetiami, je rozhodne viac. Ak vám zubár navrhne, aby ste si ich dali odstrániť, je to preto, aby ste predišli budúcim komplikáciám.

Čo je to zub múdrosti a kedy zvykne vyrásť?
Prečo niektorí ľudia zuby múdrosti nemajú alebo ich majú menej?
Čo môže spôsobiť neskoršie vyrastenie osmičiek?
Prečo a kedy sa zuby múdrosti trhajú?
Prečo býva extrakcia zuba múdrosti často komplikovaná a vykonávajú ju zubní chirurgovia?

Najčastejšie zubári navrhnú odstránenie zubov múdrosti vtedy, keď vyrastú z ďasien len čiastočne alebo nevyrastú vôbec. Čiastočne prerezané zuby múdrosti veľmi často skôr či neskôr vyvolajú pocit nepohodlia, bolesti, ale tiež sú zdrojom bakteriálnych infekcií. O to horšie, že čistenie „osmičiek“ je veľmi náročné, pretože sa tam len veľmi ťažko dostanete bežnou zubnou kefkou či dentálnou niťou. Kvôli tomu sa medzi „sedmičkami“ a „osmičkami“ hromadí zubný povlak a zubný kameň. Nezriedka vzniká kaz. Ak zostane dlhší čas neošetrený môže ohroziť nielen zdravie ústnej dutiny, ale celkové zdravie.

Načo vlastne sú zuby múdrosti?

Pristihli ste sa pri otázke: Načo vlastne existujú zuby múdrosti, keď je ich treba odstrániť? Povedzme si o nich viac.

Zuby múdrosti sú umiestnené v zadnej časti úst – sú to odpredu najvzdialenejšie stoličky. Na rozdiel od predných zubov, ktoré sú ostrejšie a používajú sa na trhanie jedla na menšie kúsky, stoličky sú určené na drvenie jedla.

Najčastejším obdobím, keď sa zuby múdrosti prederú cez ďasno, je vek 18 až 25 rokov. Avšak kým úplne vyrastú, môže to trvať celé roky. Niektoré ďasno neprerazia nikdy.

Zuby múdrosti vedia potrápiť. Ešte sa aj ťažko čistia… Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako spoznáte, že vám „idú“ zuby múdrosti?

Niektoré zuby múdrosti sa už prederú poškodené, iné sa zase prerezávajú nesprávnym spôsobom. Poškodené zuby múdrosti nemusia okamžite spôsobiť problémy, ale časom sa zvyšuje riziko infekcie, poškodenia susedných zubov a vzniku iných problémov v ústnej dutine.

Najčastejšie signály, že so zubami múdrosti niečo nie je v poriadku:

  • citlivé alebo krvácajúce ďasná,
  • červené alebo opuchnuté ďasná,
  • bolesť čeľuste a nepohodlie,
  • pretrvávajúci zápach z úst,
  • nepríjemná chuť v ústach,
  • ťažkosti s jedením, otváraním úst,
  • neustále bolesti hlavy.

Ak spozorujete niektorý z týchto príznakov, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Musia zuby múdrosti vždy bolieť? Kedy ich skutočne treba odstrániť?

Na odstránenie zubov múdrosti existuje niekoľko dôvodov. Zvyčajne je to opuchnuté bolestivé ďasno, nebezpečenstvo bakteriálnej infekcie alebo stav, pri ktorom zub múdrosti vyrastá bokom. To, či je alebo nie je potrebné odstrániť vaše zuby múdrosti, ukáže RTG snímok. Ďalším z dôvodov, prečo je potrebné odstrániť zuby múdrosti, je, že by zdeformovali celý chrup, viedli by k stlačeniu a prekrývaniu ostatných zubov.

Dôvody na odstránenie „osmičiek“

Málo miesta na ďalšie zuby – Vo väčšine prípadov, jednoducho, nie je v ústach dostatok miesta pre 32 zubov. Röntgenové snímky to ukážu zubárovi ešte skôr, ako sa zuby múdrosti začnú prerezávať. Ak by ich nechal rásť, vzniklo by preplnenie úst zubami, teda stlačenie existujúcich zdravých zubov.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Len čiastočne prerezané zuby – zuby múdrosti, ktoré sa neprerezali úplne a zostali zaseknuté pod líniou ďasien, zvyšujú riziko infekcie.

Zub múdrosti rastie bokom – žiaľ, zuby múdrosti nerastú vždy smerom hore alebo dole ako iné zuby. Niekedy sa rozhodnú rásť cez ďasno smerom do boku. To má vážny dopad na susedné zuby, ako aj na zahryznutie, vznikajú nielen bolestivé komplikácie, ale aj finančne náročné ošetrenia.

Bakteriálna infekcia – Áno, existuje niekoľko vyvolených, ktorí majú dokonale prerezané zuby múdrosti a majú aj dostatočný priestor na ich umiestnenie. Stále však zostáva problém s čistením týchto zubov, pretože sú ťažko dostupné. Nedostatočná starostlivosť a hygiena zvyšujú riziko vzniku zubného kazu a ochorenia ďasien. Ak teda máte vyrastené zuby múdrosti a sú zdravé, používajte na ich dočistenie jednozväzkovú kefku a pravidelne absolvujte dentálnu hygienu.

Čo sa stane, ak je zub múdrosti infikovaný?

Zuby múdrosti sú náchylnejšie na infekciu predovšetkým kvôli ich umiestneniu v ústach. Ako sme už spomenuli, je ich ťažké správne vyčistiť. Výsledkom je, že sa na susedných zuboch a medzi nimi hromadia zubný povlak a zvyšky jedla. Vzniká ideálne prostredie pre rast baktérií. Baktérie sa môžu zachytiť aj v tkanive ďasien.

Ako sa odstraňujú zuby múdrosti?

Extrakcia zuba múdrosti sa vo všeobecnosti líši od človeka k človeku. Zväčša sa osmičky (hlavne dolné) vyberajú chirurgicky. To znamená, že vám zub nebude vyberať bežný zubár, ale špecializovaný zubný chirurg.

Pri zákroku sa používa buď lokálna, alebo celková anestézia, prípadne aj sedácia s lokálnou anestéziou.

Ak je zub múdrosti stále hlboko v ďasne, odborník ďasno rozreže, aby sa odhalil zub a kosť. Ak je extrakcia zuba náročná, môže ho pred odstránením rozdeliť na niekoľko častí.

Po dokončení extrakcie chirurg miesto vyčistí a v prípade potreby ďasno zašije.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Aké riziká súvisia s odstránením zubov múdrosti?

I keď sa riziká a nežiaduce účinky odstránenia zubov múdrosti vyskytujú len sporadicky, treba hovoriť aj o nich. Ak po zákroku pociťujete ťažkosti s dýchaním alebo prehĺtaním, nadmerné krvácanie, horúčku alebo z rany vyteká hnis, tieto príznaky poukazujú na infekciu, poškodenie nervov alebo iné komplikácie. Nečakajte a ihneď vyhľadajte lekársku pomoc.

Bolí odstránenie zubov múdrosti?

Počas procedúry by ste nemali cítiť žiadnu bolesť. Jediný pocit, ktorý môžete cítiť, je tlak, ťahanie. Avšak keď prestane účinkovať anestetikum, veľmi pravdepodobne budete cítiť bolesť a nepohodlie. Častými komplikáciami sú aj krvácanie a opuch. Vo fáze hojenia dbajte o to, aby nedošlo k uvoľneniu krvnej zrazeniny alebo narušeniu ďasien v postihnutej oblasti. Preto si nepreplachujte ústnu dutinu tlakom a snažte sa, aby vám v rane neuviazlo jedlo. Ak tu totiž uviazne jedlo alebo sa stehy roztrhnú, budete sa musieť vrátiť na ošetrenie.

Lekár vám tiež odporučí alebo predpíše lieky proti bolesti a bude vás informovať o tom, ako znížiť opuch (priloženie vrecúška mrazenej zeleniny robí zázraky). V niektorých prípadoch je nutné buď pred samotnou extrakciou, alebo až po nej začať užívať antibiotiká.

 

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Vladimíra Balogová-Kasajová, stomatologička – zubná lekárka, primárka Stomatologického centra MySmile v Bratislave.

 

Zdroje:

https://www.peacehealth.org/medical-topics/id/tm6328

https://www.medicalnewstoday.com/articles/188660

Everything You Need to Know About Your Wisdom Teeth

Pridaj komentár