Zrak škôlkarov pod lupou

Projekt Včasná diagnostika zrakových porúch v materských školách, ktorý Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska realizovala ešte v decembri 2012, priniesol zaujímavé výsledky.

Zamestnanci ÚNSS navštívili v priebehu dvoch týždňov sedem škôlok v Bratislave a okrese Malacky, kde pomocou prístroja Plusoptix vyšetrili zrak 408 deťom. U štvrtiny z nich sa objavilo podozrenie na zrakový problém. Následným odborným vyšetrením u detského oftalmológa sa ukáže, či skutočne ide o začínajúce poškodenie zraku. Jeho zachytením v predškolskom veku sa zvyšuje šanca na úspešnú liečbu. Najčastejšie sa vyskytovali anisometropia (nerovnozrakosť), astigmatismus, krátkozrakosť a asymetria.

„Keďže deti v predškolskom veku nevedia, čo znamená normálne vidieť, podvedome si hľadajú rôzne kompenzačné techniky, ktoré im pomáhajú. V takýchto prípadoch ani rodičia nemusia rozpoznať začínajúce sa zrakové problémy či vedieť o dedičných predpokladoch na rozvoj očných porúch. Tie sa zväčša prejavia až pri negatívnych študijných výsledkoch. Sme radi, že touto službou môžeme pomôcť rodičom včas odhaliť očné ochorenie ich detí,“ hovorí Branislav Mamojka, predseda ÚNSS.

Vyšetrenie Plusoptixom je bezdotykové a trvá len niekoľko sekúnd. Prístroj je vybavený zvukovými a svetelnými efektmi na prilákanie pozornosti dieťaťa. Výsledky meraní vyhodnocovala diplomovaná optometristka v spolupráci so zamestnancami ÚNSS a na základe výsledkov bolo každému dieťaťu vystavené písomné potvrdenie o vyšetrení, ktoré v prípade podozrenia odporučilo rodičom vyšetrenie u očného lekára.

Pridaj komentár