Zotavenie po pôrode: Najčastejšie problémy mamičiek

Zdroj foto: Shutterstock.com

Hojenie popôrodných rán, „splašené“ hormóny, nástup laktácie, krvácanie…

Organizmus čerstvej mamičky sa po pôrode dostáva do pôvodnej formy len postupne.

S akými zdravotnými problémami sa musí žena najčastejšie vyrovnávať?

Krvácanie po pôrode

Krvácanie po pôrode trvá spravidla 6 týždňov. Je prirodzeným pokračovaním pôrodu a vypudenia placenty, keď sa odplavujú posledné zvyšky plodových obalov, resp. časti zmenenej sliznice v dutine maternice. Dutina maternice je otvorená ranová plocha, v ktorej sa krvácanie postupne znižuje – zavinovaním maternice.

Popôrodné krvácanie, nazývané lochie alebo očistky, je prvé dni výrazne krvavé, červené, jeho kvantita je väčšia; neskôr je stále svetlejšie, sfarbené do žlta, čo môže trvať aj niekoľko týždňov. Nakoniec však úplne vymizne.

Krvácanie má optimálny priebeh u mamičiek, ktoré sú v psychickej pohode a nepodstupujú nadmernú fyzickú námahu. Stres totiž blokuje účinok oxytocínu, a výsledkom je predĺženie a/alebo zosilnenie krvácania.

Na zachytávanie krvácania sú vhodnejšie vložky ako tampóny, najmä pre zvýšené riziko popôrodnej infekcie, a samozrejme, vložka má väčšiu plochu. Zo začiatku treba vložky meniť každé 1 – 2 hodiny, neskôr sa intervaly môžu predĺžiť.

Po každej výmene vložky si treba dôkladne umyť ruky!

Zvýšená teplota po pôrode

Zvýšená teplota po pôrode môže byť prechodný stav (ako následok fyzického vyčerpania). Krátkodobý, prechodný vzostup teploty býva často spojený s nástupom laktácie, keď sú prsníky – kým sa spustí produkcia mlieka – najskôr zatvrdnuté.

Ak sa horúčky a zápalové komplikácie objavia po operačných pôrodoch a väčších pôrodných poraneniach, kompetentný lekár predpisuje vhodné antibiotiká.

Zápaly vnútorných rodidiel, čiže maternice a vaječníkov, sú oveľa menej časté než zvýšená teplota (horúčka).

zvysena-teplota-po-porode
Zdroj foto: Shutterstock.com

Bolesti v podbrušku

Bolesti v podbrušku sú spojené najmä so zavinovaním (zmenšovaním) maternice po pôrode. Bolesti bývajú výrazné najmä pri dojčení, keď vlastný hormón (oxytocín) spôsobuje dokonca kontrakcie maternice.

Ešte intenzívnejšia bolestivosť býva pri zavinovaní myomatóznej maternice, teda maternice, v ktorej sa nachádza nezhubný nádor. Tieto bolesti, až kŕče, sa častejšie vyskytujú u rodičiek dvojčiat (trojčiat atď).

Bolestivá býva aj oblasť panvových kostí, niekedy aj miesto väzivového rozostupu lonovej kosti.

Po pôrode býva – kvôli roztiahnutiu a eventuálnym poraneniam – bolestivá aj vagína, prípadne oblasť hrádze. Poranenia v tejto oblasti sa však zvlášť dobre a rýchlo hoja, a mamičky majú po pár dňoch od pôrodu už len príjemné spomienky.

Bolesti v oblasti hrádze (perinea)

Príčinou je epiziotómia – nástrih hrádze, prípadne jej natrhnutie, a následné šitie. Pri zašívaní pôrodných poranení väčšinou spoľahlivo účinkuje epidurálna analgézia alebo lokálny obstrek anestetikami. Po pôrode sa môžu aplikovať aj analgetické čípky alebo injekcie proti bolesti, no väčšina rodičiek túto liečbu nepotrebuje, a tieto miesta sa hoja dobre.

Aby sa perineum hojilo dobre a bez zbytočných komplikácií, odporúča sa časté sprchovanie vlažnou vodou, používanie prostriedkov na intímnu hygienu, či repíkové kúpele. Mydlo (či sprchový gél) však treba z oblasti rany dôkladne vypláchnuť.

Chladnejšia voda je vhodnejšia ako teplá. Krátkodobé lokálne schladenie totiž znižuje bolestivosťopuch v okolí rany, podporuje prekrvenie a urýchľuje hojenie.

Stehy začnú vypadávať na 6. – 7. deň. Na začiatku budete jazvu po nástrihu pociťovať ako tvrdší pás, netreba sa však báť, pretože po čase zmizne.

Inkontinencia

Po pôrode môže dôjsť k stlačeniu močovej trubice, resp. k dočasnej strate citlivosti v tejto oblasti, z čoho vyplynie krátkodobá inkotinencia moča. Podobne aj močový mechúr, na ktorý už viac netlačí gravidná maternica, sa môže po pôrode extrémne roztiahnuť.

Práve preto sa žena (paradoxne) nevie vymočiť, alebo jej moč odteká po kvapkách, a tak musí byť raz (alebo opakovane) cievkovaná. Väčšinou sa však ťažkosti s močením stratia do 24 hodín.

Niekoľko dní po pôrode môže ženu pri močení páliť jazva po nástrihu hrádze, a preto môže byť močenie bolestivé. Ako si pomôcť?

Vymočte sa pod jemným prúdom vody. Voda rozriedi moč, ktorý potom v rane nepáli.

Väčším problémom je trhlina v oblasti hrádze 3. stupňa, s poranením análneho zvierača, čo musí ošetriť skúsený operatér, aby nedošlo k popôrodnej inkontinencii stolice.

Stolica

Niektoré mamičky majú v prvých dňoch po pôrode problémy so stolicou/s vyprázdňovaním. Dôvodom býva skutočná bolesť nastrihnutej hrádze, ale aj strach z roztrhnutia stehov. Obavy však nie sú opodstatnené. Pomôže, ak žena počas vyprázdňovania jemne zatlačí na hrádzu – kúskom čistej gázy či toaletného papiera.

Po pôrode je veľmi dôležité, vyprázdniť sa čo najskôr, aby nevznikla zápcha. Treba piť veľa tekutín a jesť dostatok vlákniny.

hemoroidy po pôrode
Zdroj foto: Shutterstock.com

Hemoroidy

Hemoroidy po pôrode, alebo počas gravidity, sú spôsobené oslabením cievnej steny, čo je vrodená danosť. Aj nadmerné tlačenie počas pôrodu môže aktivovať hemoroidy.

V priebehu šestonedelia sa však hemoroidy väčšinou aj bez liečby zlepšia či vyliečia, niekedy s pomocou lokálnej alebo celkovej liečby.

Opuchnuté nohy

Opuch dolných končatín je spôsobený najmä nahromadením a zastavením žilovej krvi. Krv sa  nevracia do srdca, a to hlavne kvôli zväčšenej maternici.

Ďalšou príčinou opuchu dolných končatín býva znížený obsah albumínov (proteínov krvnej plazmy) a celkových bielkovín v krvi. Plazma vtedy prestupuje do tkanív, z čoho vznikajú opuchy.

Menštruačného cyklus po pôrode

Niektoré rodičky začnú menštruovať mesiac po pôrode – najmä tie, ktoré nedojčia. U väčšiny žien však prichádza k prvej menštruácii až po skončení laktácie, čo obvykle trvá 1 – 2 roky.

Dojčenie

Pri dojčení dochádza k uvoľňovaniu oxytocínu – hormónu, ktorý podporuje proces zavinovania maternice. Na začiatku dojčenia môže mať mamička problémy s tvrdými prsníkmi. Pri nástupe tvorby mlieka, sa totiž mlieko vyprázdňuje z prsníkov ťažšie, čo spôsobuje bolesti aj zvýšené teploty.

Mamička sa musí naučiť správne dojčiť, aj odstriekavať mlieko. V ťažších prípadoch pomôže podávanie oxytocínu – inhalačne, alebo v injekcii (pred dojčením).

sex po pôrode
Zdroj foto: Shutterstock.com

Sex po pôrode

Šestonedelie, obdobie šiestich týždňov, je dostatočný čas na zahojenie pôrodných ciest. Po uplynutí šestonedelia možno začať so sexuálnym životom.

„Presné predpisy neexistujú, ale treba si uvedomiť, že maternica je po pôrode ešte pootvorená, imunita rodičky je znížená, a akákoľvek infekcia – spôsobená skorším nástupom sexuálneho života – môže mať dlhodobé následky. Niekedy to znamená aj možnosť, že žena v budúcnosti už spontánne neotehotnie,“ zdôrazňuje gynekológ, MUDr. Peter Hrabčák.

Antikoncepcia

Ak mamička dojčí, a stále nemá menštruáciu, ide vlastne o prirodzenú antikoncepciu. V gynekologických ambulanciách sa však každoročne objaví niekoľko prípadov prekvapujúceho otehotnenia po pôrode aj bez menštruácie. Ide pravdepodobne o stykom vyprovokovanú, náhlu ovuláciu.

Pri dojčení sa nemôžu používať klasické antikoncepčné tabletky s obsahom estrogénov, preto odborníci odporúčajú gestagénnu antikoncepciu alebo zavedenie vnútromaternicového telieska. Najnovšie telieska obsahujú aj gestagénny hormón – levonorgestrel.

Práve tieto telieska majú vysokú antikoncepčnú a protizápalovú účinnosť, a tak môžu byť vhodnejšie ako tabletkové formy.

Kedy ďalšie tehotenstvo?

Gynekológ MUDr. Peter Hrabčák odporúča ďalšiu tehotnosť až po skončení dojčenia: „Po cisárskom reze by mal byť odstup najmenej 1 rok. Realita nás však niekedy prekvapí, a potom musíme často riešiť zbytočné komplikácie.“

Kedy treba rozhodne navštíviť lekára

Počas šestonedelia by mala mamička pri akýchkoľvek gynekologických ťažkostiach navštíviť zariadenie, v ktorom rodila. Ide najmä o:

  • komplikácie s hojením pôrodných alebo operačných poranení,
  • zápaly prsníkov,
  • krvácanie,
  • gynekologické  zápaly.

Nepodceňte zotavenie po pôrode!

Myslite na to, že dôkladné zotavenie po pôrode je základom pre vaše ďalšie dieťa. A ak aj neplánujete znovu otehotnieť, dodržiavaním uvedených zásad sa vyhnete zdravotným problémom, ktoré vás môžu trápiť ešte veľmi dlho.

Uvedomte si, že ste podali úžasný výkon – priviedli ste na svet nového človeka!

Vaše telo si teraz zaslúži približne rovnakú pozornosť, ako venujete svojmu dieťaťu.

zvysena-teplota-po-porode-šestonedelie
Zdroj foto: Shutterstock.com

Článok vznikol v spolupráci s MUDr. Petrom Hrabčákom, gynekológom z Bratislavy.

Redakčne upravené: Ján Mútala

Pridaj komentár