Zo štátnych nemocníc chce stále odísť 1806 lekárov

Bratislava 27. októbra (TASR) – Spomedzi štátnych nemocníc, v ktorých padali v rámci odborárskej akcie hromadné výpovede lekárov, je situácia najvážnejšia v banskobystrickej Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou. Aj potom, čo tu sedem zo 60 lekárov stiahlo výpovede, hrozí, že od decembra by z nemocnice mohlo odísť 61 percent lekárov, teda 53 z 86 lekárov. Obdobná situácia je aj vo fakultnej nemocnici Trenčín, stále je tu odhodlaných odísť 56 percent lekárov, teda 133 z 237. Tu ubudlo 12 výpovedí. Vyplýva to zo štatistiky ministerstva zdravotníctva k 21. októbru, ktorú sa TASR podarilo získať.
V spomínaných štátnych nemocniciach, ktoré zamestnávajú 5192 lekárov, pôvodne podalo výpovede 1934 lekárov. Po troch týždňoch z nich podľa analýzy malo ubudnúť 128. Celkovo chce tak z týchto nemocníc odísť stále viac ako tretina lekárov (34 percent).
Ďalších asi 400 výpovedí padlo v nemocniciach mimo dosahu rezortu, ako napríklad v nemocniciach vyšších územných celkov, o ktorých však analýza nehovorí. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik však v stredu (26.10.) oznámil, že celkovo doteraz stiahlo výpovede okolo 200 lekárov. V ostatných dotknutých nemocniciach tak mohlo rozhodnutie zmeniť okolo 70 lekárov. Vo výpovedi by tak na Slovensku malo byť stále asi 2200 lekárov.
Problémy s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, ktoré pre výpovede pripustil aj šéf rezortu, môžu nastať aj v žilinskej fakultnej nemocnici s poliklinikou. Odísť tu chce 113 z 216 lekárov, čo predstavuje 52 percent z nich. Dvaja lekári si výpoveď rozmysleli. Viac ako polovica lekárov nestiahla výpovede ani v banskobystrickej fakultnej nemocnici s poliklinikou. Po tom, čo 13 lekárov výpoveď stiahlo, stále ich chce 179 zo 353 odísť.
V ďalších štyroch nemocniciach, a to v Bratislave (115 z 274) a v Košiciach (50 zo 125), ako aj v trnavskej (82 zo 190) a prešovskej (148 z 336) fakultnej nemocnici chce stále odísť viac ako 40 percent lekárov. Viac ako tretina lekárov sa k odborárskej akcii hromadných výpovedí pripojila a svoj názor nezmenila v najväčšej slovenskej nemocnici, Univerzitnej nemocnici Bratislava (514 z 1376) a v Národnom ústave tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch (21 zo 63). Takmer tretina lekárov je stále odhodlaných odísť aj v košickej univerzitnej nemocnici (226 zo 754).
K 1. októbru podalo podľa údajov odborov výpovede vyše 2400 lekárov, ktorí pracujú v slovenských nemocniciach. Ďalšie výpovede by mali padnúť na konci tohto mesiaca. Zdravotníci sa rozhodli siahnuť po radikálnom riešení pre neakceptovanie ich štyroch požiadaviek. V nich vyzývajú na dodržiavanie Zákonníka práce a personálnych normatívov v nemocniciach, dofinancovanie systému, lepšie mzdové ohodnotenie a zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti.
Minister zdravotníctva s lekármi nevie nájsť zhodu najmä v požiadavke zastavenia transformácie, ktorej osud je v súčasnosti nejasný, v stredu pripustil, že pokiaľ by lekári, ktorí sa pridali k akcii výpovedí, reálne odišli, bude podľa ministra situácia veľmi vážna. Pripustil, že môže dôjsť k spájaniu niektorých oddelení a predlžovaniu čakacích lehôt na operácie. Lekárske odbory následne opätovne deklarovali, že sú odhodlané v akcii pokračovať.

Pridaj komentár