ŽILINA: Lekárnici diskutovali o kríze v zdravotníctve a novom zákone o liekoch

Žilina 20. októbra (TASR) – Globálna kríza v zdravotníctve a novela zákona o liekoch boli hlavnými témami 13. lekárnického kongresu Slovenskej lekárnickej komory (SLeK), na ktorom sa dnes v Žiline zišlo vyše 600 lekárnikov a zdravotníckych odborníkov z celého Slovenska.
Prezident SLeK Tibor Czuľba informoval, že zákon o liekoch, ktorý koncom novembra prerokuje v druhom čítaní Národná rada (NR) SR, mal v sebe všetky zmeny, na ktorých sa dohodli s ministerstvom zdravotníctva. „A ďalšími subjektmi, vyjadrujúcimi sa k lekárenskej legislatíve. To znamená, že očakávame zrušenie vernostných systémov na lieky predpisované na lekársky predpis. Pretože bolo jednoznačne dokázané, že vernostné systémy, ktoré sa netýkajú voľnopredajných, ale liekov na predpis, prinášajú zvýšenú preskripciu liečív. A dochádza aj k zmene liekov, pretože zamestnanec sieťových lekární je presne inštruovaný, ktorý druh generík má vydávať. A takto je obmedzená jeho odbornosť,“ skonštatoval Czuľba.
Rovnaké problémy majú podľa prezidenta Českej lekárnickej komory Lubomíra Chudobu aj v Českej republike. „Napríklad v tom, že zamestnanci reťazcov lekární s nadnárodným kapitálom sú školení, aby zamieňali lieky. Reťazec má veľmi úzky sortiment liekov a na tom profituje. Má zmluvy iba s vybranými výrobcami, ktorí mu dávajú neskutočné zľavy. A zamestnanci sú školení, aby pacienta presvedčili, že to, čo majú v sortimente je pre nich to najlepšie. Začali sa nám už sťažovať lekári. A je dobré, že pacienti to nenechávajú len tak,“ povedal Chudoba.
Otázka regulácie zosilňuje na základe požiadavky rovnakej dostupnosti a kvality zdravotníckych služieb podľa člena prezídia SLeK a viceprezidenta zväzu lekárnikov EÚ pre rok 2013 Štefana Krchňáka aj v EÚ. „Ale nemožno v najbližšej dobe očakávať niečo také, ako celoeurópsky zákaz vernostných systémov. Sú oblasti, v ktorých sa nejaký stupeň regulácie v blízkej budúcnosti asi objaví. Napríklad, najpravdepodobnejšie sa momentálne hovorí o európskej cene lieku. Čo sa týka napríklad vernostných systémov, tam ani veľmi nie je potrebná regulácia, lebo existuje charta práv občana EÚ, ktorá hovorí o rovnakej dostupnosti všetkých služieb za rovnakých podmienok,“ podotkol Krchňák.
Zahraniční hostia podľa prezidenta SLeK prezentovali v prednáškach informácie o aktuálnych trendoch v oblasti lekárnictva a riešeniach ťažkej situácie, ktoré sú aplikovateľné aj na Slovensku. „Zároveň sa nám opäť potvrdilo, že je nevyhnutné prijatie novely zákona o liekoch, ktoré by zmenilo súčasný stav v lekárnictve. Súčasný zákon o liekoch bol prijatý len pre úzku skupinu sietí a finančných spoločností. Vo svojej podstate degraduje úlohu lekárnika v lekárni a nad odbornosť v lekárni stavia obchodné praktiky a maximalizáciu zisku,“ dodal prezident SLeK, ktorá zastupuje takmer 4000 slovenských lekárnikov.

Pridaj komentár