ZDRAVOTNÍCTVO: Účinnou látkou sa bude predpisovať 40 % liekov

BRATISLAVA 20. apríla (SITA) – Len uvedením názvu účinnej látky sa bude predpisovať 40 % liekov. Ostatné lieky sa budú predpisovať tak ako v súčasnosti. „Generická preskripcia, teda predpisovanie liečiva, nie lieku pod jeho obchodným menom sa dotkne výhradne tabletiek, ktoré sú vzájomne zastupiteľné,“ povedal pre agentúru SITA minister zdravotníctva Ivan Uhliarik. Celkovo by malo ísť asi o 380 účinných látok.

Ak pritom pacient príde do lekárne s receptom, na ktorom bude uvedená určitá účinná látka, lekárnik bude povinný ho informovať o všetkých dostupných liekoch, ako aj o výške doplatku. Zároveň bude povinný vydať pacientovi najlacnejší dostupný liek. Ako však upozornil minister, ak bude chcieť pacient napríklad užívať drahší liek, ktorý pozná, má na to právo a lekárnik mu ho musí vydať. Pacientom ale odkázal, že liečia liečivá a nie konkrétne názvy lieku.

Ministerstvo zdravotníctva SR si pritom od nového spôsobu predpisovania sľubuje väčšiu bezpečnosť pre pacienta a zníženie doplatkov. „Keby si pacienti v súčasnosti zvolili liek, ktorý by mal najnižší doplatok, ušetrili by ročne až 50 mil. eur,“ načrtol Uhliarik. Generická preskripcia by mala posilniť aj konkurenčné prostredie medzi výrobcami a zvýšiť tak tlak na zníženie celkových cien liekov.

Rezort odmieta, že zavedením generickej preskripcie stratí lekár prehľad o tom, aké lieky užíva jeho pacient, respektíve, že vzniknú nejasnosti o tom, kto je za pacienta zodpovedný. „Lekár ja vždy zodpovedný za pacienta a za jeho liečbu,“ skonštatoval minister. Lekárnik podľa neho zodpovedá za výdaj lieku na základe predpísanej účinnej látky.

Ministerstvo si taktiež nemyslí, že zmena predpisovania presunie marketingové aktivity farmaceutických firiem do lekární, keďže lekárnici budú povinní vydať najlacnejšie lieky. Ako poznamenal minister, lekárnici môžu v tejto súvislosti čakať aj kontroly zo strany Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv. Jednou z ich foriem môžu byť aj náhodné návštevy pracovníkov ústavu, ktorí budú kontrolovať, či lekárnici ponúknu ako prvý najlacnejší dostupný liek.

Uhliarik však zároveň priznal, že jedným z cieľov zavedenia generickej preskripcie je aj zabránenie vplyvom farmaceutických firiem na lekárov a na to, aby predpisovali iba určité lieky od určitej firmy. „Je verejným tajomstvom, že lekári za to majú rôzne výhody, od kongresov v exotických destináciach až po možno iné materiálne výhody, tomuto sa snažíme zabrániť,“ povedal.

Lekár bude povinný predpísať liek len uvedením názvu liečiva, ak liek obsahuje liečivá, ktorá sú uvedené v zozname vydanom rezortom zdravotníctva. Nebude sa to týkať omamných a psychotropných látok, liekov, ktoré patria medzi lieky obsahujúce viac účinných látok, či napríklad liekov, ktoré patria medzi vysoko špeciálne molekuly. Ako spresnil minister, generická preskripcia sa nebude týkať ani injekcií alebo rôznych mastí či

Predpisujúci lekár bude môcť zakázať výdaj lieku, ktorý je pre pacienta nevhodný. V takomto prípade to zapíše do zdravotnej dokumentácie a na druhej strane receptu uvedie názov všetkých liekov, ktorých vydaj zakazuje a zároveň aj medicínsky dôvod takého zákazu. Pacientov by o všetkom potrebnom mala informovať aj pripravovaná informačná a osvetová kampaň.

Generická preskripcia by mala byť na Slovensku realitou od októbra tohto roka. Tak to aspoň predpokladá návrh nového zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach, ktorý Ministerstvo zdravotníctva SR predložilo do pripomienkového konania. K zákonu pritom prišlo vyše 1 000 pripomienok, z toho viac ako 400 zásadných. Ako povedala riaditeľka sekcie farmácie a liekovej politiky ministerstva Michaela Gajdošová, počet pripomienok nemusí vždy znamenať, že zákon je zlý. Podľa nej to môže naznačovať aj to, že niektorým subjektom na trhu s liekmi „stúpili na otlak“.

Predpisovanie účinnej látky, nie lieku pod jeho obchodným menom, podporuje podľa prieskumu spoločnosti GfK Slovakia nadpolovičná väčšina pacientov. Vyše 60 % respondentov zároveň verí, že generická preskripcia, im pomôže ušetriť na liekoch a taktiež, že nový spôsob predpisovania zníži vplyv farmaceutických firiem na lekárov. Prieskum si dalo urobiť Združenie zdravotných poisťovní SR.

Za zmenu v predpisovaní liekov za postavili zdravotné poisťovne aj lekárnici. „Slovenská lekárnická komora nemá problém s implementáciou generickej preskripcie, lekárnik je odborník zdatný sa podmienkam generickej preskripcie prispôsobiť,“ vyhlásil prednedávnom pre agentúru SITA prvý viceprezident komory Ondrej Sukeľ. Proti nie je ani Združenie Za lepšie lekárne. „Sme presvedčení, že pripravované zmeny prospejú práve pacientovi, či už pri vyššej informovanosti o svojej liečbe, alebo rozhodovaní o výške doplatkov za jednotlivé lieky,“ dodala výkonná riaditeľka združenia Vladimíra Gromová. Proti sú naopak lekári. Slovenská lekárska komora dokonca proti zmene v predpisovaní uskutočnila aj petíciu.

Pridaj komentár