Boli sme pri tom: Tri hodiny strávené na detskej pohotovosti

Na „urgent“ na bratislavských Kramároch prichádzajú ubolení detskí pacienti so svojimi rodičmi.

Majú rôzne zdravotné trápenia, a nielen v zime. „Zhora“ nariadené administratívne úkony, odoslanie do ďalších dverí, môže pritom zabrať aj hodiny

Čomu sa nevyhnú deti a ich rodičia

Centrálnemu registru, kde predložia kartu zdravotného poistenia dieťaťa. Na tomto mieste zodpovedia aj pár otázok.

V pokladni zaplatia 1,99 Eur, ďalší poplatok inkasuje „triediaca ambulancia“. V nej zdravotná sestra (podľa povahy ťažkostí dieťaťa) určí naliehavosť a ambulanciu, v ktorej príslušný lekár vykoná vyšetrenie/ošetrenie.

Nosní, ušní, krční lekári

Na stene v čakárni je vitrínka niekoľkých vybratých predmetov, ktoré deťom v ambulancii nástrojmi vytiahli. Pokiaľ vás pošlú s akútne chorým dieťaťom do ORL ambulancie (zameraná na nos, uši a krk), prečítate si na dverách, že ide o konziliárnu ambulanciu.

Čo to znamená? Lekári z tejto ambulancie, sú tu hlavne pre detských pacientov v lôžkovej časti. Aj preto sa môže stať, že práve neplánovane operujú, a vy si počkáte na ošetrenie, správu, či recept o niečo dlhšie. Na kontrolu pôjdete o pár dní, už k vášmu zmluvnému špecialistovi (pediatrovi).

Čo robiť, keď to trvá

Nie je tu dobré vetranie, ani klíma, len zostatkový vzduch z chodby. Napriek tomu – buďte tu pre svoje dieťa, verte, že lekár čoskoro príde. Podaktorí rodičia to vzdajú, s deťmi odídu…

Lekáreň

Pohotovostnú lekáreň na Kramároch nehľadajte, strácate tým čas – je zrušená. Lieky na recept (s možným doplatkom) vám vydajú maximálne na týždeň, a to v Univerzitnej lekárni (pri poliklinike Bratislava – Ružinov), alebo v lekárni Pokrok (na Račianskom mýte).

Pohotovosť na Kramároch ošetrí až 47–tisíc detí ročne

V hlavnom meste Slovenska aktuálne funguje len nemocničná detská pohotovosť na bratislavských Kramároch. Poskytuje stálu pohotovostnú službu pre malých pacientov z mesta a širšieho okolia.

Lekárska služba prvej pomoci, nazývaná aj pohotovosť, slúži na ošetrenie detí po ordinačných hodinách pediatra, ku ktorému patria. Pokiaľ váš pediater neordinuje, a pohotovosť ešte nie je otvorená, dieťa bude vyšetrené na Oddelení urgentného príjmu.

Ročne na urgentnom oddelení ošetria lekári okolo 47-tisíc detských pacientov. Viac ako polovica pacientov má nechirurgické ochorenie. Pracovisko je zamerané na diagnostiku a liečbu akútnych ochorení, úrazov, či náhlych stavov.

Deti po ošetrení odchádzajú s rodičmi, alebo je im poskytovaná pediatrická starostlivosť na lôžku. Sú to napríklad infúzie, inhalačná liečba, liečba akútnych alergických reakcií a otráv. Po pár hodinách sú malí pacienti prepustení domov.

Záchranná služba, ktorá príde k vám domov

Vedeli ste, že na jeseň tohto roku, bola v Bratislave zriadená komplexná záchranná služba? Prevádzkuje výjazdy lekárov pre deti a dorast, na vymedzenom spádovom území, pre okresy Senec, PezinokBratislava.

Záchrannú službu si môžete zavolať aj domov, a to počas pracovných dní od 18:00 – 06:00 h, cez víkendy a sviatky nepretržite. Rodičia pacienta (za privolanie lekára domov) platia iba pohotovostný poplatok 1,99 EUR. Nová lekárska služba prvej pomoci má telefón: +421 919 321 321.

Upozornenie

Táto prvá pomoc nie je určená pre nehody. Vtedy volajte štandardne – záchranku. Na Slovensku však existujú aj súkromné medicínske spoločnosti, ktoré majú lekársku pohotovosť 24 hodín denne, formou výjazdov. Znamená to, že ak vaše dieťa náhle ochorie, príde k vám lekár domov, ošetrí ho, a vydá vám aj potrebné lieky.

Tieto medicínske spoločnosti poskytujú služby zmluvným, ale aj nezmluvným klientom. Tí zmluvní si platia mesačný paušál, a tým majú zaistenú nepretržitú lekársku pohotovosť, bez ďalších poplatkov.

Redakčne upravené (jam)

Ilustračné fotografie

Pridaj komentár