ZDRAVOTNÍCTVO: Lekári žiadajú kvôli vakcínam núdzový stav

Bratislava 28. januára (TASR) – Zmenený spôsob nákupu vakcín, ktorý platí od 1. decembra minulého roka, ohrozuje podľa lekárov zdravie či dokonca životy ľudí. Žiadajú preto vládu, aby vyhlásila núdzový stav. 
Lekárom sa nepáči, že podľa novej legislatívy si musia kupovať vakcíny za svoje prostriedky, ktoré im majú poisťovne dodatočne preplatiť. 
Do 1. decembra im ich vydávala lekáreň na základe receptu pre konkrétneho pacienta. Ministerstvo argumentuje, že opatrením chce chrániť bezpečnosť pacientov a zvýšiť účinnosť lieku, keďže dochádzalo k prípadom, že si pacient očkovaciu látku vyzdvihol v lekárni sám a nebol tak dodržaný chladový reťazec.
O situácii rokovali lekári so šéfom rezortu zdravotníctva Ivanom Uhliarikom (KDH) a ďalšími odborníkmi z ministerstva túto stredu (25.1.). 
„Optimálnym modelom pre lekárov bude centrálny nákup  vakcín, ktorý bude realizovať Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP),“ informovala hovorkyňa ministerstva Katarína Zollerová. 
Reálne tento spôsob však začne fungovať až o dva mesiace. Dovtedy ministerstvo odporúča lekárom, aby si s lekárňou dohodli dĺžku splatnosti faktúr tak, aby pri jej platení už mali k dispozícii peniaze od zdravotnej poisťovne. 
„Zdravotná poisťovňa môže lekárom peniaze za nakúpené vakcíny zaslať so splatnosťou 60 dní; to znamená, že ak má lekár splatnosť faktúry 90-dňovú, má dostatok času na jej úhradu,“ spresnila Zollerová. 
Ďalšou možnosťou je požiadať si o preddavok na vakcíny od VšZP. 
„Dohodnúť sa s lekárňou môžete a nemusíte a na tomto nemôže stáť vakcinačný program SR. Lekáreň nie je povinná vyjsť nám v ústrety,“ oponuje predsedníčka Sekcie pediatrov Slovenskej lekárskej komory (SLK) Katarína Šimovičová, ktorá bola na stredajšom rokovaní. Tvrdí, že kto si požiadal o preddavok z poisťovne, ešte ho nedostal. 
„Lekári sú zahnaní veľmi do kúta, pretože musia z vlastných prostriedkov kupovať vakcíny a tie deti očkovať,“ zdôraznila. 
Dodáva, že momentálne sa očkujú len bábätká, ktorým hrozí prepadnutie prvého očkovania, alebo tie, ktoré dosiahli tri mesiace a treba ich očkovať prvýkrát proti záškrtu, tetanu, obrne či čiernemu kašľu.
„Vyhlásenie núdzového stavu, keď si lekári robili štrajk, bolo dosť smiešne, ale toto je už vážna vec, lebo je to ohrozenie vakcinácie v SR. A to musí navrhnúť nejaká lekárska organizácia vláde, aby vyhlásila stav núdze,“ povedala Šimovičová pre TASR. 
Aby tak SLK urobila, musí najprv zasadnúť mimoriadna Rada komory a tento krok odsúhlasiť. Šéfka sekcie pediatrov tvrdí, že jej telefonujú a mailujú kolegovia-lekári, ktorí tiež žiadajú o vyhlásenie núdzového stavu. 
V piatok (27.1.) večer predseda Sekcie všeobecných lekárov pre dospelých SLK Peter Lipták poslal médiám otvorený list adresovaný predsedníčke vlády, vláde, poslancom NR SR a prezidentovi s varovaním o kritickej situácii, kvôli ktorej by mal byť vyhlásený núdzový stav. Počas neho by sa malo nariadiť zdravotným poisťovniam okamžité obstarávanie vakcín akýmkoľvek spôsobom, kým sa rozbehne ich centrálne obstarávanie.
„Ako najschodnejšiu možnosť vidíme počas núdzového stavu sa vrátiť k doterajšej praxi obstarávania vakcín prostredníctvom receptov v lekárňach, ktorý fungoval do 1.12.2011,“ uvádza sa v liste.
Podľa ústavného právnika Radoslava Procházku z KDH je na vláde, či komoru vypočuje. „Vláda zváži, čo zoberie do úvahy a aké rozhodnutie prijme,“ povedal pre TASR.

Pridaj komentár