Zdravotníci sa chcú pre kriminalizáciu stretnúť so šéfmi politických strán

Bratislava 10. mája (TASR) – Organizácie združujúce zdravotníckych pracovníkov sa chcú po premiérovi Robertovi Ficovi, ktorého o stretnutie požiadali listom koncom apríla, stretnúť s jednotlivými predsedami parlamentných politických strán. Dôvodom majú byť legislatívne návrhy, ktoré „kriminalizujú“ zdravotníkov.
„Vzhľadom na to, že na náš list predseda vlády SR a predseda strany Smer-SD nereagoval, požiadali sme dnes listom predsedov všetkých parlamentných strán o osobné stretnutie, vzhľadom na závažnosť situácie, v najkratšom možnom termíne,“ napísali v stanovisku organizácie lekárov, sestier a ostatných pracovníkov v zdravotníctve.
„List bol do kancelárie predsedu vlády SR doručený v pondelok 6. mája. K jeho obsahu si kancelária premiéra vyžiadala stanovisko ministerstva zdravotníctva. Po jeho doručení zváži ďalší postup,“ reagoval Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.
Zástupcovia zdravotníkov sa na premiéra obrátili so žiadosťou o stretnutie s cieľom, „aby sa váhou svojej autority postavil proti prijatiu legislatívnych návrhov kriminalizujúcich zdravotníckych pracovníkov“. Zdravotníci sú presvedčení, že návrh novely Trestného zákona a poslanecký pozmeňujúci návrh k nej predstavujú neodôvodnený a neospravedlniteľný zásah do ich základného práva na výkon povolania. Dôsledkom toho môže podľa nich dôjsť k zníženiu dostupnosti a kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti.
Spomínané zmeny prináša pozmeňovací návrh k novele Trestného zákona od Jozefa Valockého (Smer-SD). Ak by podľa tohto návrhu lekári počas núdzového stavu neprišli do práce, nezostali by bez trestu. Časti opozície sa návrh na zavedenie trestnoprávnej zodpovednosti zdravotníkov nepozdáva, hovorí o kriminalizácii tejto skupiny. Ministerstvá zdravotníctva a spravodlivosti tvrdia opak.

Pridaj komentár