ZDRAVIE: Zdravotné sestry veria v spravodlivé rozhodnutie Ústavného súdu

Bratislava 31. augusta (TASR) – Zdravotné sestry veria v rýchle a spravodlivé rozhodnutie Ústavného súdu SR ohľadne zákona, ktorý upravil ich mzdy. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek od neho očakáva stabilitu slovenského zdravotníctva, kvalitnú zdravotnú starostlivosť a sociálnu istotu zdravotníckym pracovníkom. „Veríme vo férové riešenie mzdovej politiky sestier, pôrodných asistentiek a ostatných zamestnancov v zdravotníctve. Veríme, že dôvera sestier v ústavnosť, právo a spravodlivosť zostane zachovaná,“ uviedla komora vo svojom stanovisku.
Považuje za symbolické, že v tom istom roku ako slovenská Ústava si 20. výročie vzniku pripomína aj komora. „Pri presadzovaní svojich požiadaviek využila svoje ústavné právo – petíciu, ktorú podpísalo takmer štvrť milióna občanov. Išlo o najmasovejšiu a najúspešnejšiu petíciu v histórii SR,“ poukazuje sa v stanovisku. Sestry v petícii žiadali okrem iného skorší odchod do dôchodku, stanovenie minimálnej hodinovej mzdy, podporu sústavného vzdelávania či legislatívnu a finančnú úpravu poskytovania zdravotnej starostlivosti v zariadeniach sociálnych služieb.
V reakcii na požiadavky sestier vznikol zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek, ktorý začal platiť od apríla. Jeho účinnosť je však pozastavená júlovým rozhodnutím Ústavného súdu SR. Nová právna norma mala sestrám priniesť vyššie platy. Mnohé zdravotnícke zariadenia ju však obchádzali zmenou zmlúv a úväzkov sestier, čo odôvodňovali chýbajúcimi financiami. Vláda v reakcii na situáciu rozpustila rezervu 50 miliónov eur v štátnom rozpočte.

Pridaj komentár