ZDRAVIE: Vyššie platy sestier môžu zdražieť platby u zubára

Bratislava 26. marca (TASR) – Zvýšenie platov zdravotných sestier od apríla môže zdražieť doplatky pacientov v zubných ambulanciách. Vo svojom stanovisku to uviedla Slovenská komora zubných lekárov (SKZL). 
Zubári sú nespokojní s minimálnym navýšením cien stomatologických výkonov zo strany zdravotných poisťovní. „Navýšenie nepokrýva ani povinnosti vyplývajúceho zo zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek, nehovoriac o valorizácii platov lekárov,“ píše sa v stanovisku.
Podľa komory nebolo finančne pokryté ani zákonné vybavenie zubných ambulancií prístrojovou technikou, čím sa finančné rezervy u väčšiny z nich vyčerpali. Zubári preto vyzývajú štátne orgány, ktoré sa zostavujú po predčasných voľbách, aby situáciu urýchlene riešili navýšením finančných zdrojov v zdravotníctve a neprenášali finančnú záťaž legislatívnych rozhodnutí na poskytovateľov a pacientov. 
SKZL podporuje postup navrhovaný Slovenskou lekárskou komorou, ktorá považuje zákon o minimálnych nárokoch sestier za protiústavný, a tak koncom februára požiadala Generálnu prokuratúru SR o podanie návrhu na Ústavný súd SR. Ten by mal podľa lekárov vyhlásiť, že zákon nie je v súlade s ústavou.

Pridaj komentár