ZDRAVIE: Vyše 3800 lekárov prejavilo ochotu pripojiť sa k hromadným výpovediam

Bratislava 23. augusta (TASR) – Ochotu pripojiť sa k hromadným výpovediam podľa vzoru svojich českých kolegov prejavilo na Slovensku doteraz 3827 lekárov z 51 nemocníc. Ako dnes avizoval predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marian Kollár, o dva dni pristúpia k reálnemu zbieraniu výpovedí. Výpovede podľa jeho slov lekári nestiahnu dovtedy, kým nebudú naplnené všetky ich požiadavky. Pokiaľ nebudú naplnené, mohlo by od októbra dôjsť k podávaniu výpovedí.
Zdravotníci nepodanie výpovedí podmieňujú štyrmi požiadavkami, ktoré vnímajú ako komplex. Medzi tie patrí dodržiavanie Zákonníka práce a personálnych normatívov v nemocniciach, dofinancovanie systému, lepšie mzdové ohodnotenie a zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti. Podporu lekárom, ktorí deklarovali pripravenosť podať hromadné výpovede, vyjadrila aj Slovenská lekárska komora. Proti transformácii nemocníc sa tiež rozbehla petícia, ktorú podporili viaceré osobnosti kultúrneho života.
„Získali sme absolútnu podporu väčšiny lekárov v slovenských nemocniciach,“ konštatoval Kollár s tým, že medzi nimi sú aj zamestnanci nemocníc transformovaných na akciové spoločnosti. Poukázal na to, že aktivity lekárov vyvolali „extrémne“ urýchlenie procesu transformácie nemocníc, ktorý má ministerstvo vraj spustiť už k začiatku októbra. „Celý tento proces však prebieha v tichosti, bez kontroly parlamentu, pričom sa využívajú aj parlamentné prázdniny, bez pripraveného legislatívneho rámca a bez stanovenia platieb zdravotných poisťovní.“
Lekárom sa tiež nepáči, že oddlžovanie nemocníc, ktoré má predchádzať transformácii, sa schvaľovalo v skrátenom legislatívnom konaní bez možnosti jeho pripomienkovania. Ako TASR upozornila pred dvoma dňami, materiál o oddlžovaní nemocníc nedostali na pripomienkovanie lekári, sestry, odbory a ani nemocnice. „Ide o bezprecedentné porušenie demokratických princípov, ktoré jednoznačne ohrozuje záujmy štátu, jeho občanov, pacientov, ale aj lekárov,“ tvrdí Kollár. Lekárske odbory sú totiž presvedčené, že transformácia povedie nemocnice k riadenému bankrotu.
Ministerstvo zdravotníctva podľa hovorkyne Kataríny Zollerovej rešpektuje legitímne požiadavky lekárov, ktorí požadujú viac peňazí do zdravotníctva. „Podávanie hromadných výpovedí lekárov má právny a etický rozmer. Z právneho hľadiska je to v poriadku. Z hľadiska etického by lekári mali zvážiť, či za požiadavku viac peňazí na platy a nemocnice sú ochotní hromadne opustiť svojich pacientov vrátane novorodencov a ľudí plne odkázaných na ich starostlivosť,“ reagovala.
Ministerstvo deklarovalo, že je pripravené zúčastniť sa na celospoločenskej diskusii na tému, či štát v súčasnosti má na to, aby nalial do zdravotníctva viac peňazí, alebo má hľadať riešenie, ako tých existujúcich niekoľko miliárd v slovenskom zdravotníctve využívať efektívnejšie. „Ministerstvo pracuje na tom, aby bol v zdravotníctve priadok a aby štát efektívne využíval tie peniaze, ktoré v zdravotníctve sú,“ doplnila.
Zollerová zároveň poukázala na to, že ministerstvu sa podarilo presvedčiť vládu, aby našla 350 miliónov eur na oddlženie nemocníc a odpustila im pôžičku vo výške 120 miliónov eur. Ďalším krokom má byť zlepšenie podmienok pre pacientov aj lekárov.

Pridaj komentár