ZDRAVIE: Vyše 3200 lekárov zo 48 nemocníc je pripravených podať výpoveď

Bratislava 20. júla (TASR) – Deklaráciu o pripravenosti k ukončeniu pracovného pomeru podpísalo k dnešnému dňu 3249 lekárov zo 48 nemocníc. Ako dnes ozrejmil predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marian Kollár, tí, ktorí deklaráciu podpísali tak vyjadrili vôľu bojovať za zlepšenie situácie v zdravotníctve a v prípade potreby podporia túto snahu aj podaním výpovedí. V zbieraní podpisov chcú zdravotnícki odborári pokračovať minimálne do konca augusta, keby by mohlo prísť k podávaniu výpovedí zatiaľ nekonkretizovali.
Deklaráciou chcú lekári dosiahnuť naplnenie svojich požiadaviek. Medzi tie patrí dodržiavanie Zákonníka práce a personálnych normatívov v nemocniciach, dofinancovanie systému, lepšie mzdové ohodnotenie a zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti. „Nesmieme dopustiť aby sa nemocnice stali fabrikami, aby sa zdravie stalo biznisom a aby sa pacient stal klientom,“ zdôraznil Kollár. O požiadavkách by mali lekári v auguste rokovať s ministrom zdravotníctva Ivanom Uhliarikom aj premiérkou Ivetou Radičovou.
Stav v zdravotníctve je podľa jeho slov alarmujúci. Vyzval preto kompetentných, aby sa chopili zodpovednosti a využili poslednú šancu na záchranu slovenského zdravotníctva, pretože po transformácii to už vraj nebude možné. „Zmeny, ktoré realizuje ministerstvo zdravotníctva, chápeme ako zbavovanie sa zodpovednosti ministra za súčasný stav, za zdravie pacientov a budúcnosť tejto krajiny. Na toto nie sme ochotní pristúpiť a spravíme všetko preto, aby sa tak nestalo,“ zhrnul.
Ako avizoval Kollár, lekári svoje požiadavky vnímajú ako celok a odmietajú s nimi obchodovať. Nemienia vymieňať splnenie jednej z nich za nesplnenie iných. „Nechceme a nemienime viesť dialóg len pre dialóg, pričom druhá strana naďalej pokračuje v príprave transformácie, do rokovaní ideme s tým, že požiadavky tvoria jeden komplex a nemienime od nich odstúpiť a ani ich zobchodovať splnením dvoch, troch požiadaviek na úkor tichého súhlasu s transformáciou, nakoľko sa tým mení charakter verejného zdravotníctva na akciovú obchodnú spoločnosť,“ uzavrel.
Ministerstvo zdravotníctva je presvedčené, že k hromadným výpovediam nepríde, pretože realizované systémové kroky podľa neho zlepšia zdravotnú starostlivosť a ušetria zdravotníctvu peniaze. Zároveň vyzvalo lekárov, aby pacientov nepoužívali ako rukojemníkov pri presadzovaní svojich požiadaviek s tým, že je kedykoľvek pripravené rokovať so zástupcami lekárov. Nátlakové akcie, na ktoré doplatí pacient, nepovažuje rezort za vhodnú formu dialógu.
„Ministerstvo súhlasí s väčšinou z požiadaviek lekárskych odborárov, teda s dodržiavaním Zákonníka práce, dofinancovaním nemocníc aj s vyššími platmi pre zdravotníkov. Dofinancovanie nemocníc, teda ich oddlženie, však ide ruka v ruke s transformáciou nemocníc na akciové spoločnosti, ktoré lekárski odborári z nepochopiteľných príčin odmietajú,“ reagovala pre TASR hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová. Za zlé hospodárenie nemocníc môže podľa jej slov aj to, že fungujú ako príspevkové organizácie, ktoré hospodária neefektívne a netransparentne.
Rezort sa zároveň pýta lekárov, prečo chcú ďalej pracovať v neefektívnych nemocniciach, ktoré nie sú pod kontrolou nezávislých audítorov, ktorí dohliadajú na fungovanie  akciovej spoločnosti. „Prečo nechcú lekári vyššiu kontrolu vedenia nemocníc, ako nakladajú s peniazmi od poistencov?,“ pokračovala Zollerová. Poukázala, že priemerný plat lekárov vo fakultných a univerzitných nemocniciach, ktoré fungujú ako príspevkové organizácie, bol za minulý rok 1612 eur a v tých, ktoré fungujú ako akciové spoločnosti 2010 eur.

Pridaj komentár