ZDRAVIE: ÚVZ upozorňuje na nebezpečné krémy

Bratislava 27. septembra (TASR) – Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásil do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolný orgán v Nemecku. Ide o krém pre deti a krém na zosvetlenie pokožky. 
ÚVZ upozorňuje na krém s názvom Dynamiclair Lightening Beauty Lotion, značky G&G, výrobnej dávky DY 070718SH, s čiarovým kódom 75230100200. Krajinou pôvodu je Pobrežie Slonoviny a distribuovaný je v plastových fľašiach s popisom. Vo výrobku bola zistená prekročená bezpečná koncentrácia látky kojic acid (INCI) – 4,16 percenta. Po prehodnotení bezpečnosti bolo stanovené, že výrobky na ruky a tvár s koncentráciou vyššou ako percento môžu spôsobiť vážne poškodenie zdravia. Látka môže podráždiť pokožku. 
V druhom prípade ide o výrobok s názvom Babydream bath milk (Babydream Pflegebad), značky Rossmann. Ide o výrobné dávky 11/2014 11, 11/2014 12, 11/2014 13, krajinou pôvodu je Nemecko, výrobcom GEWO GmbH, Schneidweg 5, 76534 Baden-Baden. Výrobok je distribuovaný v 1000-mililitrových modrých platových fľašiach s nápisom Babydream Pflegebad mit Kamille. V uvedených výrobných dávkach bol zistený prekročený limit anaeróbnych mikroorganizmov (Serratia marcescens > 3000 KTJ). Výrobok môže spôsobiť infekcie, hlavne u spotrebiteľov so slabo vyvinutým imunitným systémom. Neobsahuje silný konzervačný systém, preto je možné, že pri skladovaný v kúpeľni dôjde v ňom k zvýšeniu počtu mikroorganizmov. Výrobca vydal pre spotrebiteľov oznam o možnosti vrátenia výrobku. Distribuovaný bol v Českej republike, Nemecku, Maďarsku, Poľsku a vo Švajčiarsku. Je však možné, že sa vyskytuje aj na Slovensku.

Pridaj komentár