ZDRAVIE: Svetový deň darcov krvi môže verejnosť osláviť už túto nedeľu

Bratislava 9. júna (TASR) – Národná transfúzna služba (NTS) otvorí 14. júna, kedy si verejnosť pripomína Svetový deň darcov krvi, dvere svojich pracovísk. Návštevníci a darcovia z Bratislavy, Banskej Bystrice, Košíc, Nitry, Martina, Trnavy, Nových Zámkov, Popradu, Prešova, Trenčína a zo Žiliny sa v transfúznych staniciach v tento deň môžu zastaviť od 7.00 do 17.00 h.
„Úloha tohtoročného Dňa darcov krvi spočíva v tom, že je veľmi potrebné vysvetliť ľuďom, že krv je tekutina, ktorá sa nedá nijakým spôsobom vyrobiť. Neexistuje žiadny chemický proces a žiadna cesta, ako by sa k nej lekár mohol dopracovať,“ uviedla na tlačovej besede riaditeľka NTS Renáta Dundová. Jediným zdrojom je podľa nej len a len darca.
Oslavy budú v hlavnom meste prebiehať už dva dni pred oficiálnym dátumom Svetového dňa darcov krvi v nákupnom centre Aupark. Účastníci sa môžu tešiť na Laciho Strikea a Street Dance Academy, skupiny Hex a On the road. Pripravený je aj program pre najmenších. Podujatia sa zúčastní aj manželka prezidenta SR Silvia Gašparovičová, ktorá nad oslavami Svetového dňa darcov krvi prevzala záštitu. Svojou účasťou deň darcov osobne podporí aj minister zdravotníctva Ivan Uhliarik. Návštevníci akcie budú môcť v spomínanom nákupnom centre darovať krv od 9.00 do 15.00 h, keďže sa tam presťahujú pracovníci bratislavskej NTS. „V provizórnych podmienkach prostredníctvom mobilného stanu sa budú uskutočňovať aj odbery tejto vzácnej tekutiny,“ informovala Dundová.
Pri organizovaní osláv Svetového dňa darcov krvi NTS spolupracuje so Slovenským Červeným krížom. „V deň osláv budeme organizovať v kancelárii prezidenta mobilný odber krvi, kde budú môcť prísť všetci, ktorí budú chcieť darovať krv, aj z radov verejnosti,“ povedala koordinátorka pre dobrovoľníctvo a krvný program zo Slovenského Červeného kríža Soňa Sládečeková. Červený kríž v tento deň navyše ocení okolo 500 darcov. Štrnásteho júna bude organizovať mobilné odbery krvi aj vo firmách, v obciach či v školách.
Na bezproblémové fungovanie potrebuje len Bratislava asi 130 darcov denne. Darovaná krv je nevyhnutná napríklad pri srdcovo-cievnych operáciách a tiež pre onkologických pacientov.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila 14. jún za Svetový deň darcov krvi v roku 2005. Mottom tohtoročného sviatku darcov je Viac krvi – viac života. Globálna kampaň s účasťou zástupcov WHO sa tohto roku uskutoční v Buenos Aires.

Pridaj komentár