ZDRAVIE: Sestry a pôrodné asistentky majú vlastné odborové združenie

Bratislava 10. júna (TASR) – Záujmy zdravotných sestier a pôrodných asistentiek chcú zastupovať nové odbory v podobe Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek (OZSaPA). Za jeho predsedu zvolili Viliama Záborského, ktorý pracuje ako sestra pri lôžku v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb v Bratislave. Sestry v súčasnosti zastupuje Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZZaSS).
Podľa Záboského jediným možným riešením, ako si sestry môžu „vybojovať“ dôstojne postavenie v spoločnosti a obhájiť svoj status je vytvorenie vlastnej odborovej organizácie. „Je dôležité pochopiť, prečo je nutné sa takto samostatne vyčleniť a vyhraniť voči SOZZaSS. Tieto odbory v mojich očiach, ako aj v očiach tisícok sestier a pôrodných asistentiek absolútne zlyhali a neobhájili naše záujmy,“ napísal Záborský v liste predsedom regionálnych komôr Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA).
„Predstavitelia komory sestier sa už dlhšie s touto myšlienkou pohrávali, a tak sa rozhodli skĺbiť komoru a odbory do jedného celku. Nebolo by na tom nič hrozné, keby nepodmieňovali založenie sesterských odborov neustálym napádaním, ohováraním a vykonštruovanými závermi činnosti SOZZaSS,“ reagoval listom sestrám na vznik nových odborov šéf SOZZaSS Anton Szalay. Pýta sa, kto z tejto situácie bude mať osoh, ale myslí si, že zamestnanci to určite nebudú.

Pridaj komentár