ZDRAVIE: Poslanci si dnes pred parlamentom môžu dať vyšetriť zrak

Bratislava 21. júna (TASR) – Mobilná Klinika očnej prevencie, ktorá za posledný mesiac prešla 38 mestami a obcami Slovenska, dnes zakotvila pri parlamente. Zákonodarcov chce upozorniť na dôležitosť prevencie ochorenia vekom podmienenej degenerácie žltej škvrny. Choroba postihuje najmä staršiu populáciu, a keď sa nelieči, vedie k slepote. Poslanci aj ostatní záujemcovia si v mobilnej ambulancii môžu dať vyšetriť zrak.
„O týchto ochoreniach žltej škvrny, ktoré vyraďujú pacienta z bežného života a aj zo sociálneho života, sa vie málo a to bol dôvod, prečo sme chceli na túto chorobu upozorniť,“ uviedla na dnešnej tlačovej konferencii očná lekárka Mária Molnárová. Mobilná klinika počas svojej cesty po Slovensku zachytila 55 pacientov s diagnózou vekom podmienenej degenerácie žltej škvrny alebo diabetického edému makuly. „Týmto pacientom sa dostane liečba, bez ktorej by sa u nich možno vyvinula praktická slepota,“ dodala.
Chorobou žltej škvrnu trpí každý desiaty senior starší ako 65 rokov. Po 75. roku sú to už traja z desiatich. V prvotných štádiách sa niekedy môže zameniť s potrebou nosenia okuliarov na blízko. Prejavuje sa rozostrením videnia, čiastočnou stratou farebnosti či pokrivením obrazu. Na preventívne prehliadky by mali chodiť aj ľudia po štyridsiatke, ktorí nepociťujú tieto príznaky, najmä ak ochorením trpel niekto v ich rodine. „Vo vyspelých krajinách je toto ochorenie priam morovou epidémiou,“ uviedol predseda Slovenskej oftalmologickej spoločnosti Anton Gerinec.
V tíme kliniky sa vždy nachádza očný lekár a zdravotná sestra, ktorí záujemcom vyšetrujú zrak pomocou fundus kamery. Mobilná jednotka prechádzala od 18. mája celým Slovenskom. Odštartovala v Košiciach a dovedna navštívila 29 obcí a deväť miest. Denne vyšetrila priemerne 150 pacientov, niektoré dni aj 280. Každý deň sa podarilo zachytiť dva až tri prípady začínajúceho ochorenia. Títo ľudia boli poslaní na detailné vyšetrenie k očnému lekárovi.
Mobilná jednotka zakončí svoje „turné“ po Slovensku 27. júna. V piatok (22.6.) sa klinika zastaví v Kútoch, o 14.00 h ju záujemcovia môžu nájsť aj pred bratislavským Istropolisom. Ďalšími zastávkami budú Stupava a Malacky. Ľudia sa o vyšetrení dozvedia vždy z miestneho rozhlasu. Ambulancia zakončí svoju púť v Bratislave pred hotelom Nivy.
Klinika vznikla v spolupráci Slovenskej oftalmologickej spoločnosti, Únie nevidiacich a spoločnosti Novartis.

Pridaj komentár