ZDRAVIE: Petíciu proti transformácii nemocníc podpísalo 100.000 ľudí

Bratislava 13. decembra (TASR) – Petíciu za zachovanie verejného zdravotníctva a proti zmene nemocníc na akciové spoločnosti podpísalo 100.000 ľudí. Petičný výbor sa s hárkami chystá zamieriť do Národnej rady SR. Organizátori však zrejme počkajú na nové zloženie parlamentu, ktorý vzíde z predčasných marcových volieb. Podpisy chcú pritom zbierať aj naďalej.
„Už dnes môžeme oznámiť, že 100.000 podpisov, ktoré znamenajú, že parlament sa touto otázkou bude musieť znova zaoberať, máme pod strechou,“ vyhlásil dnes na tlačovej konferencii člen petičného výboru a novinár Milan Blaha. Získať 100.000 podpisov, ktoré na hárkoch pribudli od leta tohto roku, bolo podľa neho prvým cieľom petičného výboru. „Ak by nastali problémy so zdravotníctvom, alebo ak by sa parlament správal tak neprívetivo k myšlienke neprivatizovať zdravotníctvo, potom budeme chcieť dosiahnuť 350.000 podpisov, čo je nevyhnutná méta na to, aby sme mohli vyhlásiť referendum,“ doplnil Blaha.
Podľa predsedu Slovenského odborového zväzu pracovníkov zdravotníctva a sociálnej starostlivosti Antona Szalaya transformácia nemocníc zhorší dostupnosť zdravotnej starostlivosti a zvýši finančnú spoluúčasť pacientov. „Preto sme radi, že sa podarilo zozbierať 100.000 podpisov,“ povedal dnes Szalay.
Dodal, že pred schválením transformácie ministerstvo zdravotníctva nediskutovalo na odbornej úrovni so stavovskými a profesijnými organizáciami pôsobiacimi v rezorte. „Je to rana pod pás demokracii, pretože legislatívny proces sa zameral len jednou cestou. A to bola cesta transformácie,“ podčiarkol. Slovensko by sa týmto krokom navyše podľa Szalaya stalo jedinou krajinou v Európe, ktorá bude svoje tri univerzitné nemocnice transformovať na akciové spoločnosti. 

Pridaj komentár