ZDRAVIE: Odbory tvrdia, že robia všetko pre stabilizáciu nemocníc

Bratislava 5. decembra (TASR) – Odborári tvrdia, že robia všetko preto, aby sa situácia v slovenských nemocniciach dostala čo najrýchlejšie do štandardného režimu. „Veríme, že zdržanie, ktoré spôsobuje podpis nových pracovných zmlúv, bude posledným pri úplnej normalizácii situácie v zdravotníctve,“ napísal vo svojom stanovisku šéf Lekárskeho odborového združenia Marian Kollár.
Odbory prosia pacientov o trpezlivosť. Skúsenosti so súčasnou zdravotníckou exekutívou na čele s ministrom zdravotníctva Ivanom Uhliarikom ich totiž podľa Kollára vedú k „oprávnenej“ opatrnosti. „Chceme zabrániť tomu, aby v hektike týchto dní nedošlo v pracovných zmluvách k posunom, ktoré by lekárov pripravili o ťažko vybojované požiadavky,“ poukázal.
Lekárski odborári vyzvali šéfa rezortu, aby „netraumatizoval spoločnosť svojimi neodôvodnený atakmi voči lekárom, že nemajú záujem nastúpiť do práce čo najrýchlejšie“. Naopak, práve on podľa nich drží v rukách efektívne nástroje, ako čo najskôr vzniknutú situáciu konštruktívne riešiť.
„Veríme, že sa čo najrýchlejšie podarí všetko zvládnuť, tak aby sa režim fungovania nemocníc dostal do stavu pred vyhlásením núdzového stavu,“ skonštatoval Kollár. Vo väčšine nemocníc je situácia podľa jeho slov úplne stabilizovaná. Dodal, že v mnohých prípadoch lekári pomáhajú pacientom bez podpísaných zmlúv, pretože si uvedomujú svoju zodpovednosť.

Pridaj komentár