ZDRAVIE: Od apríla bude na trhu 5496 liekov

Bratislava 25. marca (TASR) – Od apríla bude na slovenskom trhu 5496 liekov, z toho 55 percent bude bez doplatku alebo s doplatkom do jedného eura. S doplatkom pacienta do dvoch eur bude 12 percent liekov, doplatok od 2 do 3,5 eura bude mať 11 percent liekov, v rozmedzí od 3,5 do päť eur z pohľadu doplatkov bude šesť percent a doplatok nad päť eur bude mať 16 percent liekov. Vyplýva to z novej kategorizácie liekov, o ktorej informovalo ministerstvo zdravotníctva.
„Prakticky na každé ochorenie existuje viacero druhov liekov. Lekár má možnosť z počtu plne hradených liekov predpísať pacientovi liek bez doplatku alebo s minimálnym doplatkom,“ poukázal rezort.
Do zoznamu napríklad pribudol liek s obsahom účinnej látky linagliptín na liečbu cukrovky či lieky na liečbu hypertenzie v podobe kombinácií účinných látok ramipril a amlodipín. Na liečbu onkologických ochorení bol zaradený liek s obsahom liečiva bendamustín. K liekom určeným na liečbu Parkinsonovej choroby zase pribudol nový liek s obsahom liečiva apomorfín.

Pridaj komentár