ZDRAVIE: Niektorí lekárnici žiadajú zastavenie účinnosti nového zákona o liekoch

Bratislava 23. novembra (TASR) – Nový zákon o liekoch, ktorý začne byť účinný od decembra, je podľa niektorých lekárnikov v mnohých ustanoveniach právne nevykonateľný a vzájomne si odporujúci. „Zákon je pre mnohých individuálnych poskytovateľov lekárenskej starostlivosti likvidačný, je v rozpore s dobrými mravmi, morálkou a etikou a odporuje vyšším ustanoveniam základom právneho systému na Slovensku,“ napísali vo svojom stanovisku účastníci utorkovej (22.11.) konferencie Asociácie lekárnikov Slovenska.
Asi 250 lekárnikov preto žiada ministerstvo zdravotníctva o okamžité pozastavenie účinnosti právnej normy, ako aj o vypracovanie odbornej analýzy novely, na základe ktorej by sa mali navrhnúť opatrenia na úpravu „sporných“ ustanovení. Chcú tiež opätovné zavedenia zákazu vernostných systémov v lekárňach na lieky na predpis a zákaz pre vlastníkov zdravotných poisťovní prevádzkovať poskytovanie zdravotnej starostlivosti.
Zákon o liekoch má v súčasnej podobe podľa stanoviska lekárnikov jasné znaky lobizmu a uprednostňovania biznisu pred racionálnym a ekonomicky efektívnym poskytovaním lekárenskej starostlivosti vo verejných lekárňach v prospech pacientov. „Zákon v tejto podobe jasne rešpektuje potreby a záujmy sieťových lekární na úkor dostupnosti a kvality lekárenských služieb pre pacientov a na úkor šetrenia verejnými zdrojmi,“ tvrdia. Podľa lekárnikov je zákon šitý na mieru finančným skupinám.

Pridaj komentár