ZDRAVIE: Na izoláciu ľudí s kožnými ochoreniami poukáže Deň kože – deň dotykov

Bratislava 15. mája (TASR) – S kožným ochorením sa počas života stretne väčšina ľudí. Akné, ekzémy, psoriáza či rôzne dermatitídy sú len zlomkom toho, čo môže kožu, najväčší telesný orgán, postihnúť počas života. Ľuďom s kožnými ochoreniami sa podľa odborníkov ani samotných pacientov netreba vyhýbať. Taká je aj hlavná myšlienka Dňa kože – dňa dotykov, ktorý sa tento rok uskutoční v stredu 16. mája v piatich slovenských mestách. Organizuje ho Spoločnosť psoriatikov a atopikov Slovenska (SPaA SR). Tá sa tak snaží poukázať na problém vyčleňovania ľudí s kožným ochorením z našej spoločnosti.
„Myšlienka Dňa kože – dňa dotykov vznikla z potrieb ľudí, ktorí majú kožné ochorenie a sú postihnutí týmto hendikepom, pretože sústavne sa stretávame s tým, že napriek rôznym edukačným programom sú títo ľudia vyčleňovaní, označovaní v spoločnosti a vylučovaní,“ uviedla Mária Cetkovská zo SPAaA SR. Realizáciou tohto dňa, počas ktorého sa v Bratislave, Banskej Bystrici, Martine, Košiciach a Žiline bude edukovať verejnosť, chce organizácia ponúknuť možnosť zorientovať sa v problematike blízkym pacientov aj verejnosti. 
Ako upozornila, mnohé kožné ochorenia môžu na prvý pohľad pôsobiť nepríjemne a odpudivo, no napriek tomu nie sú ich nositelia pre svoje okolie nebezpeční. „Málokto si uvedomuje, aké náročné je s takýmto problémom žiť a psychicky sa s ním vyrovnať. Nepríjemné pohľady ľudí a neprimerané reakcie okolia neprispievajú k sebavedomiu chorého. Odráža sa to na jeho  spoločenskom, partnerskom ale i pracovnom živote. Verejnosť sa snažíme počas Dňa kože edukovať, aby si uvedomili, že ľudia s kožnými ochoreniami si takého označovanie a vyčleňovanie nezaslúžia,“ zdôraznila.
Zástupcovia spoločnosti, ktorých bude možné stretnúť v slovenských mestách, budú rozdávať edukačné letáky a nálepky a zároveň každému symbolicky podajú ruku ako prejav spolupatričnosti s týmito ľuďmi. Počas nasledujúcich dní sa tiež budú pod záštitou Občianskeho združenia Bodkáčik – združenia pre rodiny, deti a mládež s kožným ochorením, v spolupráci s Dermatovenerologickou klinikou v Martine a SPAaA prebiehať v Martine odborné prednášky na tému kožných ochorení. Pre všetkých záujemcov budú k dispozícii aj infostánky, poradňa a diskusné fórum.

Pridaj komentár