ZDRAVIE: LOZ: Urobíme všetko pre to, aby lekári v pondelok nastúpili

Bratislava 3. decembra (TASR) – Lekári, ktorým v nemocniciach skončila v posledný novembrový deň výpovedná lehota, by sa do nemocníc mali vrátiť v pondelok alebo utorok na budúci týždeň. Na dnešnom brífingu to vyhlásili zástupcovia Lekárskeho odborového združenia (LOZ).
„Urobíme všetko, aby sme v pondelok nastúpili,“ povedal podpredseda LOZ Peter Visolajský. Odborári lekárov inštruovali, aby nešli sami na personálne oddelenie, ale podpísali zmluvu, ktorú im prinesie zástupca LOZ v nemocnici, kde pracovali.
Odborári dnes v noci podpísali s vládou memorandum, ktoré má garantovať splnenie ich požiadaviek. V prvej etape, teda k 1. januáru 2012 by tak plat začínajúceho lekára mal dosiahnuť minimálnu úroveň 830 eur, čo je nárast o necelých 200 eur. Plat atestovaného lekára nemôže byť nižší ako 1230 eur. V memorande odborári garantovali aj to, aby sa lekárom, ktorí zarábali viac ako je stanovené v memorande, po schválení zákona plat neznížil.
Dnešný príchod asi 30 českých lekárov, ktorí budú v najbližších dňoch pomáhať v slovenských nemocniciach, je podľa lídra LOZ Mariana Kollára dôkaz nezvládnutia situácie zo strany vlády. „Môžeme to hodnotiť ako rozpor s platnou európskou a slovenskou legislatívou,“ vyhlásil Kollár.
Vláda tým podľa neho ukázala, že je ochotná použiť peniaze daňových poplatníkov skôr na zaplatenie zahraničných lekárov ako na spravodlivú odmenu slovenských lekárov.
Kollár uviedol, že memorandum, ktoré odborári podpísali s vládou, nezodpovedá plne ich požiadavkám, ale je jediným možným riešením na upokojenie napätej situácie. „Verím, že v budúcnosti akákoľvek vláda nepodcení konštruktívnosť dialógu a to nielen pri rokovaniach s LOZ,“ podčiarkol líder odborárov. Vláda podľa neho rátala s tým, že lekári odolajú tlaku a nevydržia až do konca. „Môžeme konštatovať, že sa tak nestalo a lekári odolali nielen nátlaku, ale začiatkom tohto týždňa odmietli judášsky groš, ktorý mal hodnotu 300 eur a nedali sa kúpiť,“ dodal.

Pridaj komentár