Zdravie: Liga za duševné zdravie prezentuje Art brut

Bratislava 7. septembra (TASR) – Liga za duševné zdravie (LDZ) pripravila pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia výstavu Art brut. Prezentuje práce autorov, ktorým život skomplikovalo duševné ochorenie. Výstava sa uskutoční v priestoroch veľvyslanectva USA v Bratislave od 6. septembra do 15. októbra.
„Ide o ľudí, ktorí nemajú formálne umelecké vzdelanie, no výtvarná tvorba sa pre nich stala novou formou vyjadrenia a niekedy dokonca aj novou náplňou života,“ opísala kurátorka výstavy Naďa Kančevová.
Zámerom výstavy je predstaviť toto umenie verejnosti. „Zároveň povzbudiť samotných autorov, oceniť zmysluplnosť ich tvorby a napomôcť k ich integrácii do spoločnosti,“ dodala Kančevová.
Umelecké stvárnenie vnútorného sveta týchto ľudí podľa jej slov so sebou často prináša veľa zaujímavých výtvarných prác, ktoré však väčšinou ostávajú skryté za múrmi psychiatrických zariadení či stacionárov, len s ojedinelou možnosťou prezentovať ich verejnosti. „Mnohí duševne chorí sa výtvarne vyjadrujú jednoducho preto, lebo je to pre nich jednoduchšie ako hovoriť o svojich pocitoch,“ opísal jeden zo zakladateľov LDZ Peter Breier.

Pridaj komentár