ZDRAVIE: Lekárski odborári kritizujú plán obmedziť právo zdravotníkov na štrajk

Bratislava 17. januára (TASR) – Lekárski odborári kritizujú plán vlády obmedziť právo zdravotníkov na štrajk. Ako dnes poukázal šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marian Kollár, plánované legislatívne zmeny rušia „demokratické inštitúty kolektívneho vyjednávania odborových organizácií a nahrádzajú sa diktátom vládnej moci“. Pýta sa preto, komu takéto zmeny slúžia. Tvrdí, že ich jediným cieľom je iba zabrániť ďalšiemu akémukoľvek odporu lekárov napríklad v prípade opätovnej transformácie nemocníc.
Podľa Kollára legislatívna zmena likviduje vyvážené postavenie medzi odborovými zväzmi, vládou a zástupcami zamestnávateľov. Preto vyzval aj ostatné odbory, aby sa k ich protestnému stanovisku pripojili. Celú situáciu vníma ako odvetu za zrušenie transformácie nemocníc, čo malo znamenať zmarenie stámiliónových kšeftov finančných skupín. V prípade, že by materiál, ktorý už odobrila vláda, v parlamente schválili aj poslanci, avizujú lekári ďalšie kroky, ktoré však v súčasnosti nechcú konkretizovať.
Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik dnes poukázal, že LOZ sa tak ako každý iný subjekt môže k návrhu vyjadriť v rámci medzirezortného pripomienkového konania. „Počkajme si na oficiálne pripomienky, podľa toho sa budeme vyjadrovať,“ povedal.
Štát plánuje v budúcnosti obmedziť možnosť lekárov, ako aj ostatných zdravotníckych pracovníkov, štrajkovať. Takúto možnosť by podľa noviel troch zákonov z dielne ministerstva zdravotníctva, odvolávajúc sa na ústavné právo občanov na ochranu zdravia a bezplatnú starostlivosť, mohol štát využiť vtedy, ak by bola bezprostredne ohrozená ochrana života a zdravia ľudí. Do povinností zdravotníkov sa má preto doplniť zákonná povinnosť v krízovej situácii poskytovať zdravotnú starostlivosť.
Podľa materiálu ak bude v dôsledku štrajku zdravotníckych pracovníkov ohrozená ochrana života a zdravia ľudí, vláda rozhodne o jeho ukončení. V prípade, že by zdravotníci v krízovej situácii nenastúpili do nemocníc, hrozila by im pokuta do výšky 3300 eur, ale aj strata potrebnej registrácie príslušnou komorou. O jej obnovenie by v takomto prípade zdravotník mohol požiadať až po určitej dobe.

Pridaj komentár