ZDRAVIE: Lekárski odborári chcú, aby sa korupcia dala nahlasovať aj telefonicky

Bratislava 28. augusta (TASR) – Lekárskym odborárom sa nepáči, že protikorupčná linka, na ktorú môžu pacienti nahlasovať korupčné správanie lekárov, funguje iba elektronicky, teda formou emailu. Lekárske odborové združenie (LOZ) preto vyzvalo ministerstvo zdravotníctva na zriadenie telefonickej linky. Tú by podľa podpredsedu odborov Pavla Oravca lekári podporovali aj v ambulanciách.
„Sme presvedčení, že boj proti korupcii je otázka dlhodobej mravčej práce. Neočakávame zázraky na počkanie, ale budeme sa usilovať konštruktívnym dialógom prispievať k zlepšeniu situácie v zdravotníctve,“ konštatoval Oravec. V boji proti korupcii vládne podľa jeho slov celospoločenské zhoda, a preto odbory očakávajú väčšiu súčinnosť s orgánmi, ktoré ju môžu potierať.
Ako pripomenula hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková, ministerstvo má telefónnu linku, na ktorú bežne volajú občania mimo operátora, ktorý by ich prepojil na odbor sťažností. „Volajú bežne aj na komunikačný odbor, kde sa už niekoľko rokov aktívne vybavuje občianska agenta, o nej sme aj LOZ informovali na základe ich žiadosti. Občania tieto linky využívajú dennodenne, z našich skúseností vieme potvrdiť, že protikorupčné prípady telefónom neoznamujú, to píšu buď listom alebo mailom,“ reagovala. Poukázala na to, že za posledný rok bolo iba osem podnetov z celkovej občianskej komunikácie tykajúcich sa korupcie a ani jeden nebol telefonický.

Pridaj komentár