ZDRAVIE: Lekári podporujú požiadavky pacientskych organizácií

Bratislava 8. júna (TASR) – Slovenská lekárska komora (SLK) podporila vyhlásenie pacientskych organizácií, v ktorom žiadajú vládu a parlament, aby mali zástupcov v kategorizačných komisiách. TASR o tom informovala Daniela Resutíková z SLK.
Národná rada občanov so zdravotným postihnutím v SR (NROZP) a Asociácia na ochranu práv pacientov vo vyhlásení navyše požadujú zvýšenie odvodov za poistencov štátu na 5,5 percenta. NROZP sa na poslancov NR SR obrátila už v novembri minulého roku. Žiadala ich, aby znižovanie odvodov nepodporili, keďže medzi poistencami štátu sú aj zdravotne postihnutí.
NROZP tiež žiada, aby sa v oblasti poplatkov za zdravotnícke služby stanovilo, čo spadá pod štandard a čo pod nadštandard. Štandardom by podľa NROZP mala byť aj prístupnosť zdravotníckych zariadení pre všetky osoby so zdravotným postihnutím. 
Zástupcovia pacientskych organizácií sú tiež znepokojení z pripravovaného rušenia nemocničných oddelení. Tvrdia, že tento krok môže negatívne ovplyvniť dostupnosť zdravotnej starostlivosti. „Za zrušenie oddelení pre dlhodobo chorých neexistuje relevantná alternatíva,“ píše v stanovisku NROZP. Asi 150 nemocničných oddelení by sa malo zrušiť k júlu tohto roka. O ktoré zariadenia by malo ísť, minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) zatiaľ nekonkretizoval.

Pridaj komentár