ZDRAVIE: Falošné lieky môžu predstavovať nebezpečenstvo pre zdravie

Bratislava 26. júla (TASR) – Problematika falšovania neobchádza ani oblasť liečiv. Najmä v posledných rokoch sa zaznamenal výrazný nárast objemu falošných liekov, ktoré sa dostali k spotrebiteľom v celej Európe, a to hlavne prostredníctvom internetu. Falzifikáty liečiv sú napodobneniny pravých liekov, vyrábané mnohokrát zo zdraviu škodlivých látok v nehygienických podmienkach, ktoré nezodpovedajú štandardom. Aj preto na Slovensku odštartoval informačný projekt s témou falšovaných liekov a ich potenciálnych rizík. 
Jedným z prvých osvetových nástrojov je nová internetová stránka www.falosnelieky.sk. Tá prináša informácie o situácii v EÚ a na Slovensku,  návštevník na nej nájde odpovede na otázky súvisiace s témou, oboznámi sa s rizikami nákupu liekov cez internet, získa informácie o najčastejšie nakupovaných liekoch cez internet a mnohé ďalšie. Ďalšími krokmi v rámci projektu bude osvetová kampaň v médiách a odborné semináre a školenia, týkajúce sa tejto problematiky.
Falošné lieky môžu obsahovať pre ľudské zdravie nebezpečné látky, ako napríklad jed na potkany, kyselinu boritú, alebo olovnatú farbu. Rizikom je aj to, že môžu obsahovať buď málo alebo veľa účinnej látky, niektoré zase neobsahujú žiadnu účinnú látku. Falošné lieky sa často vyrábajú v nehygienických podmienkach, na výrobu sa používajú napríklad murárske miešačky a lieky vyrábajú ľudia bez príslušnej kvalifikácie.
Na hraniciach Európy zadržali v roku 2005 viac ako pol milióna takýchto falšovaných produktov a v roku 2007 toto číslo vzrástlo sedemnásobne. Nové prieskumy uvádzajú, že len v Európe sa trh s falošnými liekmi odhaduje na viac ako 10,5 miliardy eur. Odhaduje sa, že 50 až 90 percent liekov kúpených z internetových zdrojov, ktoré taja svoju fyzickú adresu, je falošných.
TASR informácie poskytla Zuzana Dvoráková z agentúry Webster.

Pridaj komentár