ZDRAVIE: Aj Slovensko si pripomína Svetový deň darcov krvi, NTS otvorí pracoviská

Bratislava 12. júna (TASR) – Pri príležitosti osláv Svetového dňa darcov krvi pripravila Národná transfúzna služba (NTS) SR na štvrtok 14. júna Deň otvorených dverí na všetkých svojich pracoviskách v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Nitre, Martine, Nových Zámkoch, Poprade, Prešove, Trenčíne, Trnave a Žiline. Tie budú sprístupnené verejnosti od 7.00 do 17.00 h. Počas tohto dňa budú mať návštevníci možnosť darovať krv a spoznať prácu NTS.
Slovenský Červený kríž zase organizuje v týchto dňoch oceňovania viacnásobných darcov krvi. Oceňujú sa darcovia, ktorí darovali krv desaťkrát i 100-krát. Organizujú sa hromadné odbery krvi, nábory darcov krvi, prednášky na tému darovania krvi či besedy. Informácie o tom, na ktorých miestach možno darovať krv a kde ju akútne potrebujú, možno nájsť na webovej stránke www.mojakrvnaskupina.sk.
Ako poukázala projektová manažérka NTS Martina Grožajová, letné mesiace sú každoročne najkritickejším obdobím, v ktorom darovaná krv zachraňuje ľudské životy a je jej akútny nedostatok. „Deň darcov krvi i Deň otvorených dverí chcú upriamiť pozornosť verejnosti na tento fakt, ako aj viesť ľudí k dobrovoľnému darcovstvu a informovať,“ doplnila.
Motto tohtoročného Svetového dňa darcov krvi, ktorý si verejnosť pripomenie vo štvrtok, je „Každý darca krvi je hrdina“. Celosvetová kampaň poukazuje na skutočnosť, že každý sa môže stať hrdinom, keď daruje krv. Kampaň sa zameriava na zdôraznenie urgentnej potreby, aby sa viac ľudí na celom svete stalo „záchrancami ľudských životov“ tým, že sa stanú pravidelnými dobrovoľnými darcami krvi.

Pridaj komentár