Zapálené bradavky – častá komplikácia dojčenia

(Zdroj foto: AdobeStock.com)  

Ženy majú zapálené bradavky hlavne v období dojčenia.

Podobné ťažkosti sa môžu dostaviť aj inokedy, vtedy však poukazujú na závažnejšie ochorenia.

Pozor, tie môžu potrápiť aj mužské pokolenie!

Sú vaše bradavky bolestivé na dotyk?

Postihla vás mykotická infekcie bradaviek?

Objavil sa zápal bradaviek mimo tehotenstva?

Na tieto a ďalšie otázky vám odpovie náš článok.

Zápal bradaviek počas tehotenstva

V tehotenstve prejde ženské telo viacerými zmenami. Na niektoré z nich reagujeme citlivejšie, pretože nám prinášajú určité nepohodlie. V tehotenstve sa často hovorí o bolestiach prsníkov, ale tiež o zápale bradaviek. A prečo vôbec dochádza k zápalu?

Áno, je. Keď sa už začnú mliečne žľazy nalievať, pokožka je napätá a bolestivá na dotyk. Celý tlak sa potom presúva najmä na oblasť bradaviek, ktoré sa môžu zapáliť.

Tréning pred pôrodom

Aby počas dojčenia nedochádzalo k zápalom a bolestiam bradaviek, ženy by sa mali pripraviť už počas tehotenstva. Najmä počas posledných mesiacov je dôležité, aby si pravidelne robili masáž, ktorá celú oblasť prekrví, čím sa zároveň zmierni napätie.

Takisto by mali vziať vrcholček bradavky medzi dva prsty a jemne ním točiť. Týmto spôsobom sa prsia pripravia na sanie a stláčanie ďasnami, a budú odolnejšie aj voči zápalu. Počas masáže treba používať len prírodný olivový olej, ktorý nedráždi pokožku ani samotnú bradavku.

Nesprávne prisatie

Hlavnou príčinou zápalu bradaviek je nesprávne prisatie dieťaťa. To môže nastať kvôli zlému zvyku, alebo kvôli uzdičke pod jazykom, čo je dôvod, prečo dieťa nedokáže správne uchopiť bradavku.

Niektoré ženy dobrovoľne trpia, len aby dieťa dostalo materské mlieko. No neuvedomujú si, že tým škodia aj svojmu dieťaťu. Ak je totiž zápal veľmi silný, môže sa preniesť aj na bábätko, z čoho vyplývajú ďalšie ťažkosti.

Laktačná poradkyňa

V prípade bolesti alebo zápale bradaviek čo najskôr kontaktujte laktačnú poradkyňu. Tá vás naučí správnu techniku prisávania, aby ste si s dieťaťom vzájomne neubližovali. Je dôležité, aby sa aj bábätko niečomu priučilo, pretože potom sa už ťažšie odnaučí zlozvykom.

zapálené bradavky príčiny
Zdroj foto: AdobeStock.com

Namiesto kozmetiky – materské mlieko

Proti zápalu bradaviek počas dojčenia bojujeme hlavne správnou prevenciou. Matky by si mala ošetrovať prsník len čistou vodou. Nikdy by nemala používať kozmetické prípravky, ktoré sa môžu dostať do úst dieťaťa. Na vyliečenie drobných raniek úplne postačí materské mlieko. Po dojčení si vytlačte pár kvapiek, rozotrite ich po celej bradavke, no hlavne na miesta, kde je pokožka popraskaná.

Zapálené bradavky alebo nahromadené mlieko

V oboch prípadoch je prsník veľmi citlivý na dotyk, a dojčenie tak spôsobuje ešte väčšie bolesti. Liečba zápalu trvá dlhšie, no pri nahromadení mlieka si dokážete poradiť veľmi jednoducho.

Hlavný rozdiel je v tom, že pri zápale nie je prsník teplý a cítite v ňom nahromadené mlieko. Vtedy by ste mali dávať bábätku viac sať, alebo si ho začnite odstrekovať. Keď bolesť nepoľavuje a prsník alebo bradavka sú začervenané, mali by ste zájsť za lekárom.

Hryzenie starších bábätiek

Druhé kritické obdobie počas dojčenia nastáva vtedy, keď dieťaťu vyjdú prvé zúbky. Keď sa mu vyšmykne prsník z úst, zvykne si ho zachytiť pomocou chrupu. No žene kvôli tomu vznikajú drobné ranky, do ktorých sa rýchlejšie zanesú baktérie, a potom hrozí aj infekcia.

Opäť je nutné, aby ste dieťa rýchlo odnaučili od hryzenia bradaviek, pretože silný zápal (v prípade väčšej rany) spôsobí odstavenie od mlieka.

Bradavky bolestivé na dotyk

Bradavky nemusia byť citlivé len počas dojčenia. Niekedy stačí, keď urobíte drobnú zmenu vo zvyklostiach, aby ste odstránili tento problém, napríklad tým, že zlepšíte hygienu.

Ak dojčíte, toto sú možné príčiny bolestivých bradaviek:

  • nesprávna technika dojčenia,
  • nosenie dieťaťa v šatke (alebo nosiči), čo mechanicky dráždi bradavky,
  • nesprávna technika ošetrenia – keď si prsník neumývate čistou vodou,
  • hormonálne zmeny v tehotenstve a počas dojčenia,
  • vpáčenie bradavky, a tým aj horší prístup k hygiene.

Najčastejšie príčiny podráždených bradaviek, ak nemáte dieťa:

  • nevhodná podprsenka,
  • alergická reakcia na kozmetiku,
  • hormonálne zmeny pred menštruáciou,
  • zlý materiál oblečenia, ktorý mechanicky dráždi bradavku,
  • spánok na bruchu a mechanické dráždenie bradaviek,
  • počas behu alebo cvičenia si nechránite bradavky – dráždite si ich,
  • infekčné alebo onkologické ochorenie.
bolesť bradaviek príčina
Zdroj foto: AdobeStock.com

Mykotická infekcia bradaviek

K mykózam najčastejšie dochádza počas dojčenia. Bradavka je poškodená, aj v podprsenke je neustále vlhko – kvôli zvyškom mlieka. Práve tým sa zvyšuje sa riziko infekcie.

S mykózou bradaviek sa však môžu stretnúť aj nedojčiace ženy, dokonca muži. Napr. počas intímnych chvíľ dôjde k poraneniu jemnej pokožky, do ktorej sa zanesú baktérie. Rizikové sú aj plavky, či návštevy sáun, keďže malej ranke neprospieva vlhké prostredie.

Mykóza vás v tomto prípade prekvapí podráždenými prsníkmi, bolestivým svrbením, neustálym zdurením bradaviek, zmenou farby a zvýšenou citlivosťou. V liečbe sa využívajú protimykotické mastilieky. Problematické miesto sa pravidelne dezinfikuje.

Syndróm bielych bradaviek

Tento problém sa odborne nazýva vazospazmus. Na bradavke vidieť jasný biely odtieň, ktorý vyzerá ako jemný povlak. Obvykle je sprevádzaný bolesťami počas dojčenia.

Syndróm bielych bradaviek vzniká kvôli nedostatku niektorých minerálov v tele. Môže za to napríklad náhly úbytok magnézia alebo vitamínu B6. Biele sfarbenie môže byť permanentné, ale môže aj miznúť, a potom sa objavuje nezávisle od vzniknutej situácie aj viackrát za deň.

Po doplnení odporučených minerálov sa situácia upokojí.

syndróm bielych bradaviek
Zdroj foto: AdobeStock.com

Správna hygiena počas dojčenia

  • Prsník nenechávajte vlhký – hrozí infekcia.
  • Ak je pokožka podráždená a suchá, prsník oplachujte len čistou vodou.
  • Nerobte to po každom dojčení, lebo takto sa váš problém ešte zvýrazní.
  • Neumývajte sa parfumovaným mydlom, vysušuje pokožku.
  • Namiesto krémov používajte prírodné prípravky – napríklad kokosové mlieko.
  • Na bradavku môžete naniesť aj čisté maslo.
  • Používajte bio kozmetiku.
  • Počas dojčenia nevyberajte dieťaťu z úst prsník, pretože takto najskôr dôjde k pohryzeniu.
  • Nenoste veľmi úzke oblečenie.

Zápal bradaviek mimo tehotenstva

Väčšinou k nemu dochádza kvôli celkovému podráždeniu pokožky. Keď človek prekonal nejakú alergickú reakciu, alebo používa nesprávnu spodnú bielizeň, opäť riskuje nepríjemnosti. Pozor si treba dávať na divoké sexuálne hry, pri ktorých môže dôjsť k poraneniu, a tým aj silného zápalu.

Obozretní by mali byť ľudia s ekzémom alebo psoriázou, pretože ak sa kožné ochorenie presunie na bradavky, na tomto mieste ich potrápiť podstatne dlhšie.

mykotická infekcie bradaviek
Zdroj foto: AdobeStock.com

Domáce ošetrenie zapálených bradaviek

Matky by mali myslieť na to, že ak si uľavia rôznymi prostriedkami, tak si musia bradavku pred dojčením najprv opláchnuť a utrieť, aby sa dieťaťu nedostali do úst nevhodné látky a infekcie.

A čo odporúčame na domáce ošetrenie?

  • Masáž prírodným nearomatizovaným olejom. Najčastejšie si podráždime bradavky vtedy, keď sú príliš suché. Takto rýchlejšie vznikne zápal, alebo nejaké ochorenie.
  • Med. Táto potravina má antibakteriálne účinky, uľavuje aj pri infekčných ochoreniach kože. Pozor treba dávať pri dieťati do 1. roku, pretože med môže byť silným alergénom. Prsník pred dojčením dôkladne umyte a utrite.
  • Bazalkové listy. Vezmite väčšie listy z bazalky, jemne ich roztlačte valčekom, a potom ich prikladajte priamo na bradavky. Listy utlmujú a liečia zápal.
  • Oplachy bylinkovým čajom. Výborný je harmanček, ľubovník alebo repík. Oplachy si robte až po sprchovaní. Keď sa utriete, zvyšky vody môžete ešte vysať papierovou vreckovkou.
  • Prášok do pečiva. Možno to znie zvláštne, ale táto kuchynská pomôcka sa používať aj pri viacerých kozmetických ťažkostiach. Stačí si z neho vyrobiť hustejšiu kašu, naniesť ju na prsia a po chvíľke zmyť. Prášok do pečiva, zmiešaný s vodou, má antibakteriálne a antizápalové účinky.

Antibiotiká pri silnom zápale

Pokiaľ žena dlhodobo zanedbáva riešenie problému, na bradavke vznikne silný zápal, ktorý sa môže preniesť aj na prsník. Ak je bradavka veľmi citlivá a bolí nielen pri dotyku, k sčervenaniu pokožky sa pridáva aj hnis.

Keď z poškodených miest vyteká hnis, musíte navštíviť lekára. Odborník vám obvykle predpíše lokálne masti, ktoré sa aplikujú medzi dojčením. Krátko pred dojčením ich musíte dôkladne zmyť a utrieť miesto čistou papierovou vreckovkou.

zapálené bradavky antibiotiká
Zdroj foto: AdobeStock.com

V prípade, že zápal stále neustupuje, lekár môže nasadiť liečbu antibiotikami. Tu sa však odborníci rozchádzajú. Jedna skupina tvrdí, že lieky dieťatku neprekážajú, takže s dojčením nemusíte prestať. Druhá skupina odporúča, aby ste počas užívania antibiotík nedojčili a zatiaľ používali umelé mlieko.

Pre tento prípad si môžete odstriekať čo najviac mlieka, dobre ho uskladniť, a potom ním kŕmiť dieťa.

Mastitída

Ide o zápal celého prsníka, ktorý nastal po nejakej rane na bradavke. Je pravdepodobné, že baktérie sa dostali do tela cez detské sliny. Zablokované mliekovody spôsobujú bolesť a svrbenie, čo zároveň komplikuje dojčenie. Mastitída sa lieči antibiotikami.

Zdroje:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/boli-to/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/320436.php

https://www.gravifit.sk/blog/najcastejsie-problemy-pri-dojceni

https://www.findatopdoc.com/Healthy-Living/natural-home-remedies-for-itchy-nipples

https://www.healthline.com/health/parenting/cracked-nipples

https://www.healthline.com/health/nipple-problems

https://www.bustle.com/articles/47910-why-your-nipples-are-itchy-and-everything-else-you-need-to-know-about-your-headlights

https://www.webmd.com/women/ss/slideshow-women-itchy-nipples

http://www.runaddicts.net/tips-tricks/how-to-prevent-nipple-irritation

https://www.verywellfit.com/chafed-nipples-causes-prevention-treatment-2911046

https://www.healthcentral.com/article/nipple-issues-when-to-worry-when-to-wait

https://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/mastitida/

Pridaj komentár