Genitálna psoriáza: Zasahuje do intímneho života aj sebavedomia

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Ľudská koža má hmotnosť 3,6 kg a veľkosť 2 m² . Na 1 cm² kože sa nachádza neuveriteľných 1 – 3-tisíc nervových zakončení.

Málokto si uvedomuje, že koža je najväčším sexuálnym orgánom. Preto je prirodzené, že kožné ochorenia prinášajú do intímneho života ľudí značné problémy.

O tom, s akými sa najčastejšie stretávajú pacienti so psoriázou, sa Dermato magazín zhovára s urológom a sexuológom, MUDr. Igorom Bartlom z Univerzitnej nemocnice v Bratislave, Nemocnica Ružinov.

Ako sa pod kvalitu sexuality podpisujú kožné ochorenia?

Na jednej strane určitý hendikep atraktivity kože a stigma znižujú sebavedomie človeka tak, že sa nedokáže pred partnerom obnažiť, na verejnosti sa zahaľuje a nevie si naplno rozvinúť intimitu. Na strane druhej musí niekedy čeliť aj atakom okolia. Očakávaná pomoc často neprichádza ani od odborníkov. Nedostatočná komunikácia zo strany lekárov hendikep ešte zhoršuje a pacient je umelo zaradený do kategórie nelásky a odmietania. Na základe toho sa nevie prepracovať k plnohodnotnej láske.

Postihujú kožné ochorenia aj genitálie?

Pomerne vo veľkej miere. V dermatologických ambulanciách je pri fyzikálnom vyšetrení u dospelých, pri všetkých kožných ochoreniach zachytené postihnutie genitálií priemerne v 38 percentách, ale v prípade psoriázy môže byť až u 63 % pacientov. Teda takmer dvojnásobok, ako u iných kožných ochorení. Preto treba týmto pacientom venovať zvýšenú pozornosť.

A venuje sa im?

Napriek tomu, že psoriáza na genitáliách je bežná, aj seriózne štúdie hovoria o tom, že informácie nie sú v tomto smere dostatočné. Lekári nedostatočne komunikujú s pacientmi o ich sexualite, čo môže viesť k nevhodnej diagnóze a samoliečbe rezignovaných a sklamaných pacientov. Neoverené rady z internetu zvyšujú riziko zhoršovania ochorenia.

Aký je rozdiel v prejavoch psoriázy na genitáliách, v porovnaní so psoriázou na iných častiach tela?

Psoriáza na genitáliách vyzerá inak, aj sa „správa“ inak. Nemá ten istý tvar, obrazy ochorenia sú iné. Na vagíne alebo na penise je totiž iné zastúpenie mazových žliaz, toto prostredie sa nielen pri vzrušení, ale aj pri bežnej fyziológii genitálu inak zvlhčuje. Aj preto sú prejavy ochorenia v porovnaní s ostatnými časťami tela iné. Tieto iné prejavy stresujú nielen samotného pacienta, ale aj partnera, ktorý si môže myslieť, že ide o prenosné pohlavné ochorenie.

psoriáza je nákazlivá
Zdroj foto: Shutterstock.com

Aký je teda klinický obraz genitálnej psoriázy a čo cítia takto postihnutí pacienti?

V mieste postihnutia je koža červená, tenká, menej šupinatá, kvôli neustálej vlhkosti sú na nej lézie, teda poškodenia, ktoré spôsobujú znetvorenie genitálu. Lézie na penise, ako aj vulvové psoriatické lézie sa väčšinou vyskytujú symetricky ako jasne červené tenké plaky s dobre definovaným okrajom. Neznesiteľné svrbenie môže viesť k poškriabaniu, ťažkému poraneniu kože alebo k jej zhrubnutiu. Pri genitálnej psoriáze je problém aj to, že na rozdiel od ostatných kožných ochorení, pri ktorých si môžeme danú časť tela chrániť „nepoužívaním“, genitálie sú neustále dráždené – pohybom, vylučovaním, trením sa o oblečenie, ale aj pri sexuálnom styku. Genitál nie je statický orgán, ktorý sa dá len tak odstaviť a v pokoji liečiť.

Aký vplyv má genitálna psoriáza na sexuálny život pacienta?

Genitálna psoriáza do veľkej miery ovplyvňuje sexualitu človeka. Ochorenie limituje možnosti a formy sexuálneho styku, mnohí radšej ani nenadväzujú známosti, sexu sa radšej vyhýbajú. A je to prirodzené, pretože niekedy trvá hodiny až dni, kým sa u nich tkanivá po sexuálnom styku zregenerujú. Pripravujú sa tým však o psychickézdravotné benefity, ktoré nám sexuálny život prináša.

Genitálna psoriáza zrejme neovplyvňuje len intímny život...

Genitálna psoriáza nemá dopad len na sexuálny život pacientov, ale na celkovú kvalitu ich života. Limituje bežné denné aktivity – prácu, vzdelávanie, partnerský, rodinný aj sexuálny život. Dermatológovia by na to vždy mali myslieť a dôkladne vyšetriť genitál pacienta so psoriázou.

Ako sa dá pacientom s genitálnou psoriázou vôbec pomôcť?

Súčasná liečba genitálnej psoriázy má určité obmedzenia, napríklad riziko nežiaducich účinkov pri lokálnych liečebných postupoch, ale pomoc rozhodne existuje. Obrovskou možnosťou a najstaršou metódou je lokálna liečba, v poslednom období sa však účinnosť preukazuje najmä v modernej biologickej liečbe. Komplexná liečba je (okrem využívania farmák) postavená na vhodnej komunikácii s pacientom a jeho partnerkou, s adekvátnym poučením o sexualite pri genitálnej psoriáze.

Aké sú odporúčania pre kvalitný sexuálny život pacientov s genitálnou psoriázou?

V prvom rade ide o komunikáciu s partnerom/-kou. Informácia, že ide o neprenosné a liečiteľné ochorenie, odbúrava množstvo stresu na oboch stranách. Partneri by v intímnych chvíľach mali spolu prekonať ťažkosti, osvietený partner dokáže kultivovane zmierňovať obavy pacienta zo sexuálneho styku. Tým vlastne zvyšuje jeho sebavedomie a eliminuje celkový stres. Z režimových opatrení sa odporúča používanie lubrikantov, kondómov, vyhýbanie sa „drsnému“ sexuálnemu styku. A pomáha aj kreativita a odľahčenie napätej situácie humorom.

Čo by ste ako odborník odkázali mnohým zúfalým pacientom s genitálnou psoriázou?

V prvom rade to, že ide o liečiteľné ochorenie. Ak sa ich na to samotný lekár nespýta, bez ostychu by mu mali o ňom povedať. Mali by s ním hovoriť o tom, aké problémy im spôsobuje v bežnom aj sexuálnom živote, a nehľadať recepty na samoliečbu na internete. Len tak sa môžu dozvedieť, že v súčasnosti existuje kauzálna moderná pokroková liečba, ktorá môže ich problém vyriešiť.

psoriáza na genitáliách
Zdroj foto: Shutterstock.com

Povedali pacienti s genitálnou psoriázou:

  • „… na koži vznikajú trhlinky, koža sa mi trhá, takže som nútený limitovať sexuálnu aktivitu…“
  • „… ak sa jeho orgány dotknú môjho genitálu, moja koža je ako v ohni, úplné peklo, takže mi to nestojí za to…“
  • „… sexuálna túžba je preč… len preto, že je to príliš bolestivé…“
  • „… povedala som mu, že ak to bude veľmi bolestivé pri sexe, nebudem sa chcieť vydávať…“

Genitálna psoriáza a sex

  • Ženy sú v porovnaní s mužmi až 5x citlivejšie na dotyk.
  • Pacienti so psoriázou majú v 29 – 63 % psoriatické prejavy aj na pohlavných orgánoch.
  • Genitálna psoriáza má preukázateľný vplyv na kvalitu sexuálneho zdravia.
  • Svrbenie a sexuálny diskomfort sú najčastejšie prejavy u pacientov s genitálnou psoriázou.
  • 34 % pacientov uviedlo zhoršenie genitálnej psoriázy po pohlavnom styku.
  • Pacienti s genitálnou psoriázou majú aj oveľa nižšie sebavedomie.

Tento článok bol uverejnený v Dermato magazíne číslo 2018/1. Ak máte záujem o celý časopis, môžete si ho objednať tu.

Pridaj komentár