Vplyv sexu na vaše zdravie: Znižuje stres, potláča zlú náladu a čo ešte?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Intímnosti sú dôležitým faktorom v živote každého z nás. Sex a sexualita sú súčasťou existencie. I keď je historicky primárnym cieľom milostného aktu rozmnožovanie sa, nie je to jeho jediná funkcia. Okrem reprodukcie je pohlavný styk tiež o vzájomnosti s partnerom a potešení. Sexuálna aktivita v skutočnosti ponúka veľa prekvapivých výhod pre všetky aspekty nášho života: fyzické, emocionálne, psychologické, sociálne a dokonca aj intelektuálne.

Ako spolu súvisia sexuálne, reprodukčné zdravie a duševná pohoda?
Aký vplyv má pravidelný sex na psychiku?
Môže sa zlý milostný život odzrkadliť aj na pocitoch a zdraví?
Ako ovplyvňuje milostný život telesné zdravie mužov a ako zdravie žien?

Zamysleli ste sa už nad tým, čo znamená často spomínaný pojem sexuálne zdravie? Zvyčajne si ho automaticky spájame s pohlavne prenosnými ochoreniami. Je to však viac ako vyhýbanie sa chorobám a neplánovanému tehotenstvu. Zdravý sexuálny život je aj o pochopení a uznaní, že sex je dôležitou súčasťou života nás i nášho partnera.

Sex a psychika: Ako sex prospieva psychike a mentálnemu zdraviu?

Sexuálna aktivita s partnerom poskytuje dôležité psychologické a emocionálne výhody. Podobne ako cvičenie, aj sex dokáže zmierniť stres a úzkosť a tiež zvýšiť pocit šťastia a spokojnosti.

Štúdie naznačujú, že sexuálna aktivita súvisí s týmito pozitívami:

  • zvýšená spokojnosť s vlastným duševným zdravím,
  • vyššia úroveň dôvery, intimity a lásky vo vzťahoch,
  • lepšia schopnosť vnímať, identifikovať a vyjadrovať emócie,
  • zriedkavejšie používanie psychologického obranného mechanizmu alebo mentálnych procesov na zníženie úzkosti z emocionálneho konfliktu.

Vplyv milostných aktivít na mozog

Milostné aktivity nie sú dôležité len v mladosti a v plodnom veku. Sex vo vyššom veku dokáže ovplyvniť pohodu, ale aj schopnosť myslieť. Výskum ukázal, že sexuálne aktívni dospelí vo veku 50 až 90 rokov majú lepšiu pamäť. Tiež sa menej často cítili depresívne a osamelo. Takže intímnosti zohrávajú aj preventívnu úlohu v ochrane zdravia mozgu.

Sex ako posilňovač sebavedomia

Častá sexuálna aktivita má jedno fantastické pozitívum, ktoré určite ocení každý jeden z nás. Pôsobí totiž omladzujúco. Je to čiastočne spôsobené uvoľňovaním estrogénu počas sexu a tiež celotelovým prekrvením.

Podľa americkej štúdie môžeme vďaka častým intímnostiam vyzerať až o 7 – 12 rokov mladšie. Pekný vzhľad, mladšia vizáž jednoznačne podporí naše sebavedomie.

Kvalitný pohlavný život a sociálne benefity

Intímnosti nám pomôžu zblížiť sa s partnerom vďaka oxytocínu. Oxytocín hrá dôležitú úlohu pri rozvíjaní vzťahov. Práve preto figuruje aj pri vytváraní pevného zväzku medzi matkou a dieťaťom.

Taktiež je dokázané, že partneri, ktorí majú hlbšie emocionálne spojenie, sú spokojnejší aj vďaka tomu, že si navzájom plnia svoje sexuálne túžby.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Sex a telesné zdravie: Ako sex prospieva fyzickému zdraviu?

Keďže naše psychické zdravie výrazne súvisí so zdravím tela, pozrime sa na to, aký má sex vplyv naň.

Zdravšie srdce a cievy

Pravidelný pohlavný život dokázateľne súvisí a lepším zdravím srdca a ciev. U mladších mužov a žien je v podstate dobrým kardiovaskulárnym cvičením. Samozrejme, je to len ľahšia forma cvičenia. Napriek tomu má vplyv na zníženie krvného tlaku, spaľovanie kalórií, posilňovanie svalov, zníženie rizika srdcových chorôb, mŕtvice a hypertenzie. Zároveň zvyšuje libido.

Zaujímavým zistením je, že ľudia s aktívnym sexuálnym životom majú tendenciu cvičiť častejšie a majú lepšie stravovacie návyky ako tí, ktorí sú menej sexuálne aktívni. Navyše, fyzická zdatnosť zlepšuje aj sexuálnu výkonnosť.

Silnejší imunitný systém

Štúdie zamerané na skúmanie imunity vzhľadom na kvalitu intímneho života párov ukázali, že páry, ktoré majú častý sex (jeden- až dvakrát týždenne), majú viac imunoglobulínu A (IgA) v slinách. IgA je protilátka, ktorá hrá úlohu pri prevencii chorôb a je prvou líniou obrany proti ľudskému papilomavírusu (HPV).

Na druhej strane, osoby, ktoré mali sex častejšie ako trikrát týždenne, mali rovnaké množstvo IgA ako tí, ktorí mali intímnosti len zriedkavo.

Štúdia tiež naznačila, že úzkosť a stres môžu ľahko zrušiť pozitívne účinky intímností.

Dobrý milostný život pre lepší spánok

Počas vyvrcholenia telo uvoľňuje oxytocín, nazývaný aj hormón lásky alebo intimity. Taktiež endorfíny. Kombinácia týchto hormónov pôsobí upokojujúco, pre niekoho doslova ako prírodné sedatívum.

A samozrejme, dobrý spánok je pre celkové zdravie veľmi dôležitý. Vďaka nemu máme silnejší imunitný systém, dožívame sa vyššieho veku, cítime sa oddýchnutí, a teda sme výkonnejší.

Sex ako úľava od bolesti hlavy

Existuje množstvo vtipov o tom, ako sa ženy snažia vyhovoriť na migrénu, keď ich partner láka na milostné hry. Viete však o tom, že sex môže byť v skutočnosti liekom na bolesti hlavy, dokonca i migrénu?

Vplyv milostných aktivít na bolesti hlavy u migrenikov:

  • 60 percent hlásilo zlepšenie stavu počas migrény,
  • 70 percent uviedlo miernu až úplnú úľavu počas migrény,
  • 37 percent uviedlo zlepšenie symptómov klastrových bolestí hlavy,
  • 91 percent uviedlo miernu až úplnú úľavu od bolesti hlavy.

Orgazmus zvyšuje prietok krvi a uvoľňuje prirodzené chemikálie tlmiace bolesť.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Výhody zdravého pohlavného života vzhľadom na pohlavie

Benefity sexu u mužov

Nedávny prehľad ukázal, že muži, ktorí mali pohlavný styk častejšie, sa tešili z nižšieho rizika vzniku rakoviny prostaty. Konkrétne, muži, ktorí mali v priemere 4,6 až 7 ejakulácií týždenne, mali o 36 percent menšiu pravdepodobnosť rakoviny prostaty pred dosiahnutím veku 70 rokov v porovnaní s mužmi, ktorí uviedli ejakuláciu v priemere 2,3-krát týždenne alebo menej.

Benefity sexu u žien

Pohlavný akt pomáha posilniť panvové dno ženy. Z toho plynú viaceré výhody:

  • lepšia kontrola močového mechúra,
  • slabšie menštruačné a predmenštruačné kŕče,
  • zvýšenie plodnosti,
  • sex počas tehotenstva, vzhľadom na hormonálne zmeny, môže žena prežívať oveľa intenzívnejšie,
  • silnejšie panvové svaly pomáhajú vytvárať viac vaginálnej lubrikácie.

Ženy, ktoré sú sexuálne aktívne aj po menopauze, majú menšiu pravdepodobnosť výraznej vaginálnej atrofie (stenčenie vaginálnych stien). Vaginálna atrofia môže spôsobiť bolesť pri sexe a únik moču.

Odbornú kontrolu zabezpečila Mgr. Alexandra Kaiser, klinická psychologička (znalkyňa v odbore psychológia, odvetvia klinická psychológia detí, klinická psychológia dospelých, psychológia sexuality).

Zdroje:

https://www.sdrelationshipplace.com/4-ways-a-healthy-sex-life-supports-good-mental-health/

https://www.rtor.org/2019/06/28/mental-health-and-intimacy/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7584428/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/316954#precautions

https://www.healthline.com/health/healthy-sex-health-benefits

Pridaj komentár