Vlasy máme geneticky dané

Vlasy sú pre väčšinu z nás veľmi dôležitým výrazovým prostriedkom. Kvalita vlasov, ich hustota, farba a strih dodáva každému človeku jeho osobitosť. U rôznych ľudí môžeme vidieť odlišné typy vlasov – farebné odtiene, od bielej, blond až po hlbokú čiernu, alebo vlasy rovné, kučeravé, či riedke a husté. O zdravých a chorých vlasoch hovoríme s prof. MUDr. Máriou Šimaljakovou, PhD., prednostkou Dermatovenerologickej kliniky LF UK a UN Bratislava.

 

Pani profesorka, aký je vývoj a rast vlasov od narodenia človeka po vek seniora?

Vlasový vačok sa vyvíja už v maternici v 14. týždni a vlasy rastú už v 18. týždni. Na hlave máme okolo  100 000 až 150 000 vlasov, denne nám vypadne do 100 vlasov, a jeden vačok vyprodukuje za život 20-30 vlasov.

Priblížite nám druhy a vlastnosti vlasov?

V maternici v 7. -8. mesiaci je plod pokrytý lanugom, potom má jemný velusový vlas, ktorý sa na hlave, ale aj na riasach a obočí, prípadne inde na tele mení na terminálny, konečný vlas. Farbu vlasov podmieňujú pigmenty – eumelanín je hnedo čierny, feomelanín je žlto červený. Vlasy, ak sú na priereze okrúhle, tak ich vnímame ako rovné. Čím viac sa ich prierez splošťuje, tým sú kučeravejšie. Vlasy začínajú šedivieť v priemere od 30 rokov života, a v päťdesiatke býva až 50 % vlasov šedivých.

Prečo nám vlasy vypadávajú, a kedy už ide o ochorenie ?

Za normálnych okolností nám denne vypadne do 100 vlasov. O niečo viac vlasov vypadáva na jar a na jeseň, tiež po pôrode, resp. po potrate. Vlasy môžu viac padať aj po ťažkých infekciách, pri strese, ako nežiaduci účinok niektorých liekov. Padanie vlasov súvisí aj s hladinou hormónov, anémiou, nadmernou duševnou záťažou, otravami a s nedostatkom vitamínov a stopových prvkov.

Súvisia spolu vlasy a nechty?

Nechty aj vlasy sú tzv. adnexá. V princípe ich ani veľmi nepotrebujeme. Na záťaž reagujú negatívne stratou lesku, zmenou tvaru, prípadne až vypadnutím, ako nechtov, tak aj vlasov.

Dedíme vlasy? Môžeme sami ovplyvniť ich kvalitu?

Kvalitu aj farbu vlasov dedíme. Existuje fáma, že strihaním nakrátko (až vyholením) vlasy zhustnú. To sa rozhodne nezhoduje s pravdou, počet vlasových cibuliek máme daný už pri pôrode; akurát rastom hlavy môžu zrednúť. Strihaním ani holením nové cibuľky nevzniknú.

Majú pacienti s chronickým kožným ochorením citlivejšie vlasy?

Ako ktorí. Pri niektorých kožných chorobách sú postihnuté aj samotné vlasy, pri niektorých pokožka hlavy, ktorá potom ovplyvní rast vlasov.

Je možné zregenerovať poškodené vlasy?

Pokiaľ sú vlasy poškodené vonkajšími vplyvmi, dajú sa zregenerovať dostupnými kozmetickými prípravkami.

Nakoľko vieme pozorovaním, hmatom zistiť,  že vlasy nie sú zdravé?

Zdravé vlasy sú lesklé, hebké, pružné a hladké. Poškodené a choré vlasy sú pravým opakom.

Je správne lupiny z vlasov neustále odstraňovať? Je výber šampónu/balzamu podstatný?

V lupinách môžu prežívať kvasinky a baktérie. Ich prítomnosť podporuje aj zvýšená produkcia mazu. Ak sú nánosy lupín hrubé, môžu tlakom obmedzovať rast vlasov. Vždy by sme sa mali vyberať šampóny podľa kvality vlasov. Pokiaľ sa stav nedá zvládnuť bežnou kozmetikou, je vhodné navštíviť kožného lekára, aby stanovil diagnózu a odporučil liečbu.

Viete nám poradiť, ako doma zvládnuť farbenie/úpravu vlasov, aby sme im neublížili?

Farby na vlasy môžu vyvolať, u predisponovaných jedincov, alergickú reakciu. Z uvedeného dôvodu je nevyhnutné, pred každým farbením vlasov urobiť odporúčaný test na vylúčenie alergie na farbu. Alergia sa môže vyvinúť aj vtedy, ak používame jednu a tú istú značku a druh farby aj roky.

Sú všetky prípravky na vlasy v lekárňach, kaderníctvach, drogériách, bio predajniach a v iných obchodných sieťach certifikované/dermatologicky testované?

Na vlasy sa používajú rôzne zábaly z liečivých rastlín, z oleja, z vajíčok a podobne. Nie všetky sú nevinné – môžu vzniknúť aj alergické alebo toxické reakcie. Prípravky, ktoré sa predávajú v lekárňach, sú najčastejšie dermatologicky testované, platí to aj o niektorých kozmetikách. Dermatologické testovanie by mal potvrdiť nápis na obale.

Čo všetko sa zisťuje pri klinickom vyšetrení vlasov?

Pri vyšetrení vlasov sa skúma ich kvalita, farba, štruktúra a pod. Pomocou tzv. trichogramu si overujeme, či vlasy naozaj vypadávajú vo zvýšenom počte. Okrem vlasov sa skúma aj pokožka, či sa na nej nachádzajú lupiny, zápal, chrasty, jazvy.

Poviete nám o možnostiach liečby v ambulancii dermatológa?

Každá liečba v ambulancii lekára závisí od ochorenia. Inak sa lieči vypadávanie vlasov v ložiskách, inak vypadávanie na celej hlave, a ešte inak, ak je koža na hlave zapálená, a sú na nej hnisavé vyrážky, šupiny alebo jazvy.

Ďakujem za rozhovor.

Ilustračné foto

Pridaj komentár