VLÁDA: Slováci najčastejšie zomierajú pre srdcovo-cievne a nádorové ochorenia

Bratislava 14. decembra (TASR) – Za posledných päť rokov ľudia na Slovensku zomierali najčastejšie v dôsledku kardiovaskulárnych a nádorových ochorení. V dôsledku chorôb obehovej sústavy tak zomrelo takmer 47 percent mužov a viac ako 60 percent žien, nádory zas spôsobili smrť takmer u štvrtiny mužov a u viac ako pätiny žien. Údaje vyplývajú z aktualizácie Národného programu podpory zdravia v SR, ktorú na dnešnom rokovaní schválila vláda SR. Hodnotenie sa vytvára každých päť rokov.
Miera úmrtnosti na srdcovo-cievne ochorenia má v posledných piatich rokoch klesajúci charakter u mužov aj žien, ale pokles je menej výrazný ako napríklad v Česku či Poľsku. „Napriek pozitívnemu klesaniu štandardizovanej miery úmrtnosti na srdcovo-cievne ochorenia Slovenská republika zostáva naďalej na chvoste Európy,“ uvádza sa v materiáli.
V posledných rokoch sa zvýšil počet novovzniknutých zhubných nádorov. Kým v roku 2003 bolo zaregistrovaných 24.000 nových ochorení, v roku 2005 ich bolo 25.423.
Ďalšími príčinami úmrtí boli poranenia, vraždy, samovraždy a tiež choroby dýchacej a tráviacej sústavy.
Za posledných 20 rokov sa takmer zdvojnásobil počet cukrovkárov. „S pokračujúcim starnutím populácie sa očakáva ďalšie zvyšovanie počtu chorých na diabetes,“ uvádza sa v národnom programe. 
Alarmujúci je aj výskyt psychiatrických ochorení. Podľa odborníkov sú psychiatrické poruchy na Slovensku treťou najčastejšou príčinou invalidizácie a spôsobujú 40 percent chronických ochorení. 
Stredná dĺžka života na Slovensku stúpa, no ešte stále nedosiahla európsky priemer. Slovenskí muži sa v roku 2010 dožívali v priemere 71,62 roka, ženy takmer 79 rokov, pričom v EÚ je stredná dĺžka života 76 rokov u mužov a 82 u žien. 
Od roku 2004 sa však na Slovensku mierne sa zvyšuje pôrodnosť a klesá potratovosť. „Prirodzený prírastok na 1000 obyvateľov je v kladných číslach, vyššie hodnoty mal v roku 2008,“ hodnotí sa v materiáli.

Pridaj komentár