Z histórie poznáme mnoho zákerných chorôb, ktoré zabíjali ľudí, a pritom by sa dali pomerne jednoducho vyliečiť. Námorníkov hromadne kosil skorbut, a hlavnou (vtedy nepoznanou) príčinou choroby bol „obyčajný “ nedostatok vitamínu C. Strašiakom bola aj pelagra, ktorá šarapatila v telách s nedostatkom niacínu, vitamínu zo skupiny B. Dnes už vieme, že malé dávky pivovarských kvasníc dokážu tento problém vyriešiť.
Dôkazom, že vitamíny nám môžu priniesť ešte veľa prekvapení, je aj jeden z najnádejnejších objavov v poslednom období. Vitamín B17, ktorý sa nachádza v marhuľových jadierkach, je najnovšou bombou v boji s rakovinou. Študujú ho celé vedecké tímy, zaoberajúce sa mechanizmom nádorového bujnenia. No iní ho poznajú oveľa dlhšie…
Pod dáždnikom rhodanázy
Vedci si pri štúdiu nádorových buniek začali postupne uvedomovať niektoré objektívne rozdiely v biochemickej výbave nádorových a zdravých buniek. Na rozdiel od nádorových buniek, v ktorých je prítomný enzým beta-glukozidázy, zdravé bunky obsahujú enzým rhodanázy. Výskumníci čoskoro pochopili, že beta-glukozidázu možno použiť na ničenie nádorových buniek, pretože tento enzým dokáže uvoľňovať viazaný kyanid, chemicky veľmi jednoduchú zlúčeninu. Je všeobecne známe, že marhuľové jadierka obsahujú zvýšené množstvo kyanidu. Pri nálete „bombardéru B17“, so stovkami mikrogramových bômb viazaného kyanidu, sa zdravé bunky schovajú do úkrytu pod dáždnik rhodanázy, ktorá kyanid priamo rozkladá. Enzým beta-glukozidáza takto aktivuje v nádorových bunkách kyanidové nálože, a dochádza k bunkovým detonáciám s likvidačnými následkami.
Zázrak v marhuliach
Vitamín B17 sa dostal do laboratórií v 19. storočí, keď si chemik Bohn pri destilácii tekutiny z horkých mandlí všimol uvoľňovanie kyanovodíka. Do svojich výskumov tento poznatok preniesli francúzski chemici Pierre-Jean Robiquet a A. F. Boutron – Charlard, ktorí v roku 1830 oddelili z marhuľových jadier kryštalickú látku, a nazvali ju amygdalín. Neskôr Ernst T. Krebs upravil otcov extrakčný proces výroby whisky, kde sa používa amygdalín, a výsledok nazval laetril, pričom ho vyhlásil za liek proti rakovine.
Už pár rokov sa okolo zázračnej zlúčeniny B17 vedie široká diskusia, najmä o jej antikarcinogénnej sile. Vitamín B17 je v podstate len obchodný názov pre látku, ktorá je vo svete známa ako laetril. Laetril obsahuje okrem iného aj už spomínanú polosyntetickú molekulu amygdalínu. A túto môžeme nájsť vo viac ako 1200 rastlinách – predovšetkým v jadrách marhúľ a horkých mandlí.
Malý, ale dlhoveký národ
Vo vysokých horách na pakistansko-indickom pomedzí žije v súlade s prírodou ázijský národ Hunza. Jeho príslušníci sa v zdraví dožívajú vyše 100 rokov života. Ich ženy vo veku 50 až 60 rokov majú nádherne vyhladenú, pevnú pleť, a vôbec všetci vyzerajú až o 25 rokov mladšie. Hlbšie skúmanie života malého národa preukázalo, že na rakovinu tam neumiera nik. Po uvedených poznatkoch našich vedcov už natoľko neprekvapí, že hlavnou súčasťou jedálneho lístka Hunzov sú marhule, ktorým sa v tomto podnebí mimoriadne darí.
Prípravok už aj u nás
Onkologickí pacienti sa už aj na Slovensku môžu stretnúť s prípravkom s vitamínom B17. Prípravok obsahuje aj ďalšie prídavné látky, ako sú hliva ústricovitá, reishi, rakytník rešetliakový a marhuľový olej. Liečivé huby a plody rakytníka disponujú látkami, ktoré pôsobia na regeneráciu tkanív, zvyšujú odolnosť organizmu a chránia pred voľnými radikálmi.