(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Stretnúť sa s ním môžete nielen v lekárni (v podobe kapsúl), ale aj v drogérii, kde je súčasťou mnohých kozmetických výrobkov. Vitamín E je vraj vychýreným antioxidantom pre zdravie imunitného systému, srdca a ciev.
Môžete sa o ňom tiež dočítať, že pomáha v boji proti Alzheimerovej chorobe, zabraňuje strate zraku (spojenej so starnutím), vyhladzuje vrásky, hojí pokožku, predchádza vzniku jaziev, dokonca je dobrý na rakovinu.
Sú všetky tieto tvrdenia pravdivé?
Ako veľmi je tento vitamín dôležitý?
A kedy sme ho naozaj mali vyhľadávať?
Čo sa skrýva pod pojmom vitamín E?
Prírodný vitamín E v sebe ukrýva až 8 rozličných chemických zlúčenín. Syntetický, ktorý sa vyrába v laboratóriu, obyčajne obsahuje iba jednu zlúčeninu – alfa-tokoferol. Tá je v ľudskom tele najaktívnejšia a najlepšie využiteľná.
Či sa v produkte, ktorý ste si kúpili, nachádza prírodný alebo syntetický vitamín E, rozlíšite jednoducho – podľa názvu. Prírodná forma sa označuje ako d-alfa-tokoferol, umelá ako dl-alfa-tokoferol.
Aké sú účinky vitamínu E?
Najpodstatnejší účinok vitamínu E je antioxidačný. Antioxidanty zabraňujú voľným radikálom v tom, aby poškodzovali bunky. Vitamín E sa preto používa pri liečbe ochorení, kde hrá oxidačný stres veľkú rolu.
Určite ste už videli hrdzu na kovových predmetoch, ktorá vzniká vplyvom oxidácie železa. Podobný proces sa deje v ľudskom tele, keď pri normálnych biologických procesoch vznikajú tzv. voľné radikály. Tie poškodzujú a oslabujú bunky, a tým urýchľujú starnutie.
Voľné radikály môžu prispieť aj k vzniku ochorení srdca a ciev, či rakoviny. Ich tvorbu zvyšuje najmä fajčenie, žiarenie (napríklad slnečné UV lúče) a znečistené ovzdušie.
Nedostatok vitamínu E
Závažný nedostatok vitamínu E je jediný stav, kde má podávanie jednoznačne pozitívny účinok. K hlavným príznakom nedostatku vitamínu E patrí poškodenie periférnych nervov, svalov a sietnice, nekoordinované pohyby a zhoršená imunita. Ide o zriedkavý jav, ktorý môže mať rôzne príčiny, napr.:
- genetické poruchy v metabolizme vitamínu E (resp. v metabolizme tukov),
- Crohnova choroba,
- cystická fibróza,
- podvýživa,
- problémy s vylučovaním žlče.
Nedostatok vitamínu E sa môže vyskytnúť aj u predčasne narodených detí (s nízkou pôrodnou hmotnosťou). Preto sa týmto deťom zvykne preventívne podávať.
Srdcovo-cievne ochorenia
Vplyv vitamínu E bol skúmaný pri srdcovo-cievnych ochoreniach, ako je ateroskleróza (kôrnatenie tepien), infarkt, vysoký krvný tlak a ischemická cievna mozgová príhoda. Výsledky sú však nejednoznačné. Kým niektoré štúdie hovoria o poklese výskytu ochorení srdca pri užívaní vitamínu E, ďalšie to nepreukázali.
Ich závery zneli, že hoci vitamín E znížil riziko tvorby krvných zrazenín, neznížil výskyt srdcovo-cievnych ochorení (vrátane cievnej mozgovej príhody a infarktu).
Problémom však môže byť fakt, že väčšina štúdií sa týkala starších ľudí, ktorí už nejaké začínajúce ochorenie tohto typu mali, alebo boli vo vysokom riziku, že sa u nich rozvinie.
Na optimálne posúdenie účinkov vitamínu E pri prevencii ochorení srdca a ciev sú tak potrebné ďalšie výskumy – s mladými zdravými dospelými. Nateraz sa vitamín E vo forme výživového doplnku (ako prevencia) pri týchto ochoreniach neodporúča.
Cukrovka
Vitamín E bol skúmaný v prevencii cukrovky 1. a 2. typu, pri udržiavaní normálnych hladín cukru v krvi, či pri rôznych komplikáciách cukrovky, ako je upchávanie ciev a zrážanlivosť krvi.
Zdá sa byť efektívny, ale iba u pacientov, ktorí už na začiatku štúdie trpeli jeho nedostatkom, resp. v prípade slabo kontrolovaných hladín cukru v krvi. U pacientov s dostatočne kontrolovanou cukrovkou nemal veľký účinok.
Alergie
Napriek všeobecnému presvedčeniu, že antioxidanty dokážu redukovať príznaky alergií, sa ukazuje, že vitamín E je v tomto neefektívny. Avšak dostupných dôkazov je stále málo, preto je na vyhlásenie jednoznačného záveru potrebný ďalší výskum.
Rakovina
Vo väčšine štúdií na zdravých dospelých vitamín E nepreukázal, že by mohol zabrániť rozvoju akéhokoľvek typu rakoviny. Paradoxne muži, ktorí ho dlhodobo užívali, mali až o 17 % vyššie riziko rozvoja rakoviny prostaty.
Avšak u fajčiarov je situácia trochu iná. Pri užívaní malých dávok (50 mg) riziko rakoviny prostaty u fajčiarov pokleslo. Na potvrdenie tohto účinku sú však potrebné ďalšie štúdie.
Makulárna degenerácia
Podstata tohto ochorenia spočíva v poškodení makuly, malej časti sietnice oka. Makulárna degenerácia je väčšinou spájaná s vyšším vekom, pričom celosvetovo ide o jednu z hlavných príčin stareckej slepoty.
Vitamín E, ak bol podávaný spolu so zinkom a ďalšími antioxidantami (vitamín C a beta-karotén), dokázal znížiť riziko postupu tohto ochorenia až o 25 %. Samotný vitamín E však testovaný nebol, preto nemôžeme povedať, že za pozitívnym účinkom stál práve „on“.
Regenerácia pokožky
Tvrdenie, že vitamín E dokáže zahojiť akýkoľvek typ jaziev, resp. zmierniť ich výzor, je veľmi populárne. Veď „éčko“ nájdeme v mnohých krémoch proti vráskam a starnutiu pokožky.
Hoci existuje niekoľko štúdií, ktoré toto tvrdenie podporujú, väčšina výskumov tvrdí opak. Až u 90 % pacientov nebolo zaznamenané ani rýchlejšie hojenie rán, ani zlepšenie výzoru jaziev. U tretiny skúmaných sa dokonca vyvinula kontaktná dermatitída, čo je typ alergickej reakcie.
Alzheimerova choroba a kognitívne schopnosti
Ani tu väčšina štúdií nepreukázala efekt vitamínu E. Vitamín nedokáže spomaliť priebeh Alzheimerovej či Parkinsonovej choroby, nezlepšuje rozumové schopnosti u starších ľudí. Preto sa výživové doplnky s vitamínom E neodporúčajú (ani ako prevencia).
V iných štúdiách, kde mal vitamín E nejaký efekt na priebeh Alzheimerovej choroby, používali vysoké dávky (2000 IU), ktoré sú však z dlhodobého hľadiska nebezpečné.
Tehotenstvo
Nebolo dokázané, že by užívanie vitamínu E počas gravidity pôsobilo ako prevencia preeklampsie (vysokého krvného tlaku). Vitamín E nemal vplyv ani na výsledok tehotenstva a pôrodu. Jeho užívanie vo forme výživových doplnkov sa ukazuje ako zbytočné, a neodporúča sa.
Aké sú odporúčané dávky vitamínu E?
Dávkovanie vitamínu E sa obyčajne uvádza pre formu alfa-tokoferol, a to buď v miligramoch (mg), alebo v medzinárodných jednotkách (IU). 1 mg alfa-tokoferolu sa rovná 1,5 IU v prírodnej forme, alebo 2,22 IU v syntetickej forme.
Odporúčaná dávka vitamínu E pre osoby staršie ako 14 rokov je 15 mg denne. Táto dávka platí aj pre tehotné ženy, dojčiacim ženám sa odporúča 19 mg. U detí sú dávky menšie:
- 5 mg pre dojčatá,
- 6 mg pre deti medzi 1. – 3. rokom,
- 7 mg pre 4 – 8 ročné,
- 11 mg pre 9 – 13 ročné.
Pokiaľ nie ste práve na nízkotučnej diéte, alebo netrpíte závažným nedostatkom vitamínu E, odporúčané denné dávky ľahko dosiahnete pomocou stravy. Avšak – spomínané fajčenie, znečistené ovzdušie či nadmerné opaľovanie môže vaše zásoby vitamínu E vyčerpať.
Preto ak sa rozhodnete užívať výživový doplnok, majte na pamäti, že prírodná forma je aktívnejšia. Takto vám postačí menej – približne 22,4 IU. Pri syntetickej forme potrebujete 33,3 IU denne.
Účinky vitamínu E však rastú, ak ho užívate spolu s tukmi. Preto si ho dajte až po jedle.
Výživové doplnky nie sú lieky
Problémom výživových doplnkov stále zostávajú nedostatočné regulačné mechanizmy. Výživový doplnok totiž neprechádza kontrolou, ktorá by overila, že skutočne obsahuje toľko vitamínu E, koľko je napísané na obale. Najistejšia cesta, ako si vitamín E doplniť, teda vedie cez stravu.
Môže mi vitamín E nejako uškodiť?
V odporúčaných a liečebných dávkach je krátkodobo neškodný, ale keďže sa dokáže hromadiť v tele, môžete sa ním predávkovať. Prostredníctvom stravy je to prakticky nemožné, ale pri užívaní výživových doplnkov či liekov je už toto nebezpečenstvo reálne.
Ako maximálna tolerovaná denná dávka sa uvádza 1000 IU syntetickej formy (455 mg), avšak riziko nežiaducich účinkov stúpa už pri dávke 400 IU denne, pokiaľ ide o dlhodobé užívanie. Najvážnejším dôsledkom predávkovania je zvýšené riziko hemoragickej cievnej mozgovej príhody – stavu, keď dôjde k prasknutiu cievy a krvácaniu do mozgu.
Nadmerné dávky vitamínu E znižujú zrážanlivosť krvi, čo môže zvýšiť riziko krvácania. Myslite na to vtedy, ak užívate vitamín E a čaká vás chirurgický zákrok. Ak to odporučí lekár, aspoň 2 týždne pred operáciou vitamín úplne vysaďte.
Nadmerné dávky vitamínu E môžu ovplyvňovať aj hormóny štítnej žľazy, spôsobovať poruchy videnia, ťažkú únavu a slabosť.
Kedy sa vitamín E nesmie užívať?
Neexistuje ochorenie, pri ktorom by sa tento vitamín vyslovene nesmel užívať. Nebezpečná je však jeho kombinácia s niektorými liekmi.
Kvôli vplyvu vitamínu E na krvnú zrážanlivosť, sa výživovým doplnkom s jeho obsahom oblúkom vyhnite, pokiaľ užívate lieky, ktoré zrážanlivosť krvi znižujú (napr. warfarín, aspirín). Mohlo by totiž dôjsť k nežiaducemu krvácaniu.
Rovnaká stratégia platí pri užívaní bylín alebo výživových doplnkov, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi, ako napríklad ginkgo biloba alebo cesnak.
Užívanie vitamínu E počas tehotenstva a dojčenia – je bezpečné?
Počas tehotenstva je odporúčaná denná dávka rovnaká ako mimo tehotenstva (15 mg). Pri dojčení stúpa na 19 mg. Vitamín E prechádza do materského mlieka.
Vitamín E versus lieky
- Vitamín E môže vo vysokých dávkach znížiť účinok liekov, ktoré sa odbúravajú cez pečeň. Keďže takýchto liekov je mnoho, užívanie vysokých dávok vitamínu konzultujte so svojím lekárom.
- Liečivá orlistat a lomitapid môžu znížiť vstrebávanie vitamínu E, preto ich užívajte s 2 – 4 hodinovým odstupom.
- Pri kombinácii vitamín E a cyklosporín, sa môže účinok cyklosporínu zvýšiť, a rastie tak riziko jeho nežiaducich účinkov.
- V prípade, že máte rakovinu a podstupujete chemoterapiu či rádioterapiu, onkológovia všeobecne odporúčajú, aby ste sa vyhli antioxidantom (teda aj vitamínu E). Antioxidanty totiž môžu znížiť účinok liečby.
Vitamín E v strave:
- tmavá listová zelenina (špenát, kel, brokolica),
- mäso (hlavne tučné),
- orechy – lieskové, mandle, arašidy, pistácie, pekanové, vlašské,
- slnečnicové semienka,
- niektoré druhy ovocia a zeleniny – kivi, mango, moruše, avokádo, paradajky, tekvica, maliny, broskyne, marhule, čierne ríbezle,
- vajíčka,
- rôzne druhy olejov – slnečnicový, sójový, arganový, olivový, olej z pšeničných klíčkov,
- ryby (losos, haring, pstruh) a morské plody (ustrice, krevety),
- niektoré cereálie a džúsy (umelo obohatené o obsah vitamínu E).
Na vzduchu sa vitamín E rozkladá, preto varenie a dlhé skladovanie produktov, ktoré ho obsahujú, môže zničiť pozitívny účinok.
Zdroje:
http://www.cochrane.org/CD002141/LUNGCA_antioxidant-drugs-for-preventing-lung-cancer-in-healthy-people
http://www.cochrane.org/CD003665/NEONATAL_vitamin-e-supplementation-for-prevention-of-morbidity-and-mortality-in-preterm-infants
http://www.healthline.com/health-slideshow/all-about-vitamin-e
http://www.healthline.com/health/food-nutrition/truth-about-vitamin-e-oil
http://www.healthline.com/health/vitamin-e-oil-scars
https://www.drugs.com/monograph/vitamin-e.html
http://www.mayoclinic.org/drugs-supplements/vitamin-e/background/hrb-20060476
https://www.adc.sk/databazy/produkty/spc/vitamin-e-100-zentiva-478698.html
http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-954-vitamin%20e.aspx?activeingredientid=954
https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminE-HealthProfessional/
https://examine.com/supplements/vitamin-e/
https://medlineplus.gov/ency/article/002406.htm
http://www.livescience.com/51543-vitamin-e.html
5 odpovedí na “Vitamín E – na čo je dobrý?”