V galérii sa môžme poprechádzať v ľudskom srdci

Bratislava 5. apríla (TASR) – Pri príležitosti Svetového dňa zdravia, ktorý pripadá na 7. apríla, i ako sprievodné podujatie k výstave Krv je dnes v Slovenskej národnej galérii (SNG) náučno – vzdelávacie podujatie O krvi v srdci. Až do 18. hodiny sa záujemcovia môžu veľa dozvedieť nielen o najdôležitejšom ľudskom orgáne, ale i otestovať si svoje zdravie.
V priestoroch Átria Esterházyho paláca SNG prechádzkou v oboch komorách šesťmetrového nafukovacieho modelu srdca návštevník detailne spozná, čo mu pravidelne bije v hrudníku. Nákresy so základným popisom funkcie presvedčia o systéme kolobehu krvi. Už od 10. hodiny je veľký záujem o bezplatné meranie krvného tlaku, cholesterolu a glukózy v krvi. Okrem jednotlivcov prišli aj školské kolektívy.
Možno tam získať rady od odborníkov zo Slovenskej nadácie srdca a Slovenskej asociácie srdcových arytmií o fibrilácii predsiení srdca, čomu je tento Svetový deň zdravia tematicky venovaný. Zámerom podujatia je upozorniť na nebezpečenstvo krvných zrazenín v srdci, ktoré môžu spôsobiť mozgovú porážku. V tejto osvete pomôžu aj rôzne propagačné letáky, ktoré sú tam k dispozícii.
„Dnes som bola v Ružinove jubilejný 50. raz darovať krv a odtiaľ som so sestrou aj mamou prišla na toto podujatie,“ povedala pre TASR Bratislavčanka Soňa Macejáková.
Na podujatí sa podieľa spoločnosť Bayer, generálny partner výstavy Krv. V nedeľu (7.4.) o 15. hodine bude ďalšia príležitosť dôvernejšie spoznať túto tematickú výstavu v jej sprievodnom programe Siesta v SNG.

Pridaj komentár