Už deti majú obličky poškodené cukrovkou a vysokým tlakom

Hlavnou úlohou obličiek je prečisťovať krv a zbavovať ju prebytočnej vody a odpadových látok. Obličky prefiltrujú približne 200 litrov krvi každý deň. Okrem toho pomáhajú pri kontrole tlaku krvi, pri produkcii červených krviniek a pri udržaní zdravia kostí. Ak strácajú schopnosť vykonávať svoje funkcie, hovoríme o chronickom ochorení obličiek. Štúdie rôznych rás žijúcich na rôznych kontinentoch zhodne poukázali na fakt, že 1 z 10 dospelých má niektorú z foriem poškodenia obličiek. Ľudia s chronickým ochorením obličiek majú často vysoký krvný tlak, diabetes (cukrovku), srdcové zlyhanie a mŕtvicu. Ich stav sa môže zhoršovať až do bodu, keď musia byť obličky nahradené (konečné štádium ochorenia). Tu je nutná buď transplantácia, alebo ostať pri živote pomáha dialýza – prístroj, ktorý prečisťuje krv približne 3-krát do týždňa.

Skorá diagnostika zachraňuje životy

Riziko predčasnej smrti, hlavne z dôvodu kardiovaskulárnych ochorení, je v priemere 100-krát vyššie u pacientov s chronickým ochorením obličiek ako riziko rozvoja ochorenia do jeho konečného štádia. To znamená, že skoré diagnostikovanie a liečba nielenže spomalí alebo zastaví priebeh ochorenia do konečného štádia, ale zároveň môže významne znížiť rozvoj kardiovaskulárnych ochorení, ktoré sú dnes najčastejšou príčinou predčasnej smrti na celom svete.

Sieť poskytovateľov zdravotnej starostlivosti za rok 2010 vykazuje na Slovensku s aktívnou činnosťou 132 nefrologických ambulancií a 41 ambulancií pre pediatrickú nefrológiu s celkovým počtom 89,26 lekárskych miest v pracovnom aj mimopracovnom pomere.  Aktívny počet nefrologických a dialyzačných pracovísk a stacionárov za uvedené obdobie bol 71, s kapacitou 10 miest vyhradených dialyzovaným pacientom hemodialýzou vo veku do 18 rokov a 802 miest pre pacientov viac ako 19-ročných. Počet návštev pacientov v nefrologických ambulanciách bol 416 820. Vyplýva to z údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).

V nefrologických ambulanciách k 31. 12. bolo spolu 160 517 sledovaných osôb, z toho najvyšší počet osôb sú sledované v ambulanciách so sídlom v Košickom – 37,6 a v Trenčianskom kraji 34,0 a a najnižší v Banskobystrickom kraji – 22,6 osôb. Na Slovensku evidujeme počet sledovaných pacientov na pyelonefritídu (5,2), na poškodenie obličiek spôsobené diabetes mellitus (4,7) a na hypertenziu (3,2) osôb. Údaje sú prepočítané na 1 000 obyvateľov podľa územia trvalého bydliska. Počet pacientov vo veku 19- a viacročných s poškodením obličiek spôsobených hypertenziou sa oproti roku 2009 v sledovanom období zvýšil o cca 5 % a u pacientov s diabetom mellitus až o 13,4 %.

Podľa zozbieraných údajov je na Slovensku až 389 pacientov do 18 rokov s poškodením obličiek spôsobeným cukrovkou – najviac v Košickom kraji (86), potom v Žilinskom kraji (76) a v Trenčianskom kraji (75), najmenej ich je v Trnavskom kraji – len sedem. Až 532 pacientov v tejto vekovej kategórii trpí poškodením obličiek, príčinou ktorého je vysoký krvný tlak. Najviac ich je v Nitrianskom kraji, až 221, v Trnavskom kraji žiaden. Vysoký počet takto chorých detí je aj v Košickom kraji (124) a v Trenčianskom kraji (102). Potešiteľné však je, že oproti roku 2009 poklesol počet pacientov z obličkami poškodenými hypertenziou (z 727 na 532), počet detí s obličkami poškodenými cukrovkou však medziročne stúpol (z 256 na 389).

Do pravidelnej dialyzačnej liečby bolo v roku 2010 zapojených 4 001 pacientov, z ktorých najväčší podiel tvorilo 2 392 pacientov vo veku nad 60 rokov. Počet osôb s náhlym zlyhaním obličiek bol 1 259, z ktorých 502 zomrelo. Z 28 akútnych otráv ich bolo 12 spôsobených etylénglykolom, z celkového počtu pacientov s akútnou otravou zomrelo 5 osôb. Na Slovensku bolo v roku 2010 spolu 156 pacientov s transplantáciu obličiek.

Pridaj komentár