UNLP Košice nám pripomína: Pred 125 rokmi zomrel Louis Pasteur

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Košice, 28. septembra – Svet si dnes pripomína 125. výročie úmrtia vedca a osobnosti svetového formátu, Louisa Pasteura.

Francúzsky chemik, biológ a lekár, zakladateľ mikrobiológie, lekárskej imunológie a stereochémie, vynašiel pasterizáciu, ktorá bola nazvaná po ňom.

Do histórie sa zapísal aj inými objavmi, keď objasnil napríklad fermentačný proces. K jeho najvýznamnejších objavom patrí aj vakcína proti besnote.

Obzvlášť by sme si však mali pripomínať, že práve Louis Pasteur presadil zavedenie očkovania, ktoré dodnes zachraňuje milióny ľudí.

Louis Pasteur mal celkovo päť detí, no len dve z nich sa dožili dospelosti. Ďalšie tri zomreli na týfus.

Prečo košická nemocnica nesie meno po slávnom vedcovi?

Univerzitná nemocnica v Košiciach s hrdosťou nesie meno po jednej z najvýznamnejších osobností vedeckého sveta. Louisa Pasteura nám pripomína pamätná tabuľa na III. pavilóne Univerzitnej nemocnice.

Pôvodná Štátna nemocnica v Košiciach bola slávnostne otvorená 24. júna 1924. V tom čase išlo najväčšiu a najmodernejšiu nemocnicu na Slovensku, so 600 lôžkami. Jej pýchou boli 4 operačné sály.

Ku koncu dvadsiatych rokov sa nemocnica postupne dobudovávala, a tým sa zvyšovala aj jej kapacita. V roku 1928 sa počet lôžok zvýšil na 848. Medzi zdravotníkmi sa však hovorilo o potrebe väčšej kapacity, aj kvôli infekčným chorobám.

Tie stále pretrvávali, a keď sa objavila na Slovensku besnota, v roku 1928 bol v Štátnej nemocnici v Košiciach zriadený Pasteurov ústav, s pôsobnosťou pre celé Slovensko a Podkarpatskú Rus. Ústav dostal názov „Pasteurova ošetrovňa v Štátnej nemocnici v Košiciach.“

Pacienti už nemuseli cestovať do Prahy

Lekári v košickom ústave zachraňovali ľudské životy, ohrozené besnotou až do roku 1938. Pasteurov ústav v Košiciach sa stal druhým vo vtedajšom Československu. Prvý a jediný dovtedy existoval v Prahe.

Pacienti z východu Slovenska, aj z Podkarpatskej Rusi, preto museli dlho cestovať kvôli liečbe besnoty až do Prahy, a niektorí aj 2 dni, čo významne znižovalo šancu na vyliečenie.

Dnes je besnota na Slovensku potlačená. Posledný prípad zaznamenali v januári 2015, keď sa objavila besnota u uhynutej líšky v blízkosti hraníc s Poľskom.

Zdroj text: UN LP Košice

Redakčne upravené a krátené (jam)

Zdroj foto: Wikipédia

Pridaj komentár