Ultrazvukové vyšetrenia v tehotenstve

Každá budúca mamička absolvuje podrobné vyšetrenie v 20. týždni tehotenstva. Niektoré zdravotnícke zariadenia ponúkajú skríning aj v 12. týždni tehotenstva. Nižšie nájdete informácie, ako vyzerajú hlavné vyšetrenia, ktoré sa v tehotenstve vykonávajú.

 

Najprv sa dobre pripravte

Na ultrazvukové vyšetrenie v prvých mesiacoch tehotenstva je potrebné, aby ste mali plný močový mechúr. Močový mechúr potom tlačí na maternicu, tá vystúpi viac k povrchu, a obraz je zrejmejší.

Lekár vám na bruško nanesie trochu gélu, a „jazdí“ po ňom sondou. Pomocou ultrazvukovej sondy sa dianie vo vašej maternici prenáša na obrazovku.

 

Typy ultrazvukových vyšetrení (skríningov)

Skríning v raných fázach tehotenstva

Ak máte na začiatku tehotenstva bolesti, krvácate, alebo ak ste v minulosti potratili alebo mali mimomaternicové tehotenstvo, je možné, že si vás lekár pozve na prvé ultrazvukové vyšetrenie už medzi 6. a 10. týždňom tehotenstva. V tejto fáze je vaše dieťatko ešte veľmi malé. Aby lekár dosiahol čo možno najkvalitnejší ultrazvukový obraz, vyšetrenie pravdepodobne vykoná malou dlhou sondou, ktorú vám zavedie do vagíny.

Vyšetrenie slúži na overenie tehotenstva a zistenie životaschopnosti plodu. Overuje sa vek a veľkosť vášho dieťatka, a či mu správne bije srdiečko. Z vyšetrenia možno určiť aj približný dátum vášho pôrodu.

 

Skríning v 12. týždni – 1. ultrazvukový skríning

Vykonáva sa v 12. týždni tehotenstva, v mnohých zdravotníckych zariadeniach, aj keď nie vo všetkých. Pomocou neho lekár spresní predpokladaný dátum pôrodu, a tiež niekoľko ďalších dôležitých dát: vek dieťatka, či plode nemá zrejmé vývojové poruchy, či náhodou nečakáte viac ako jedno dieťa, skontroluje srdcovú akciu dieťatka, umiestnenie placenty, priebeh pupočníka a množstvo plodovej vody, a či máte v poriadku vaječníky. Počas ultrazvuku vám lekár vytlačí aj obrázok dieťaťa, alebo priebeh vyšetrenia nahrá na videokazetu (niekedy za mierny poplatok).

 

Ultrazvukové vyšetrenie šijového prejasnenia plodu

Robí sa medzi 11. a 14. týždňom tehotenstva. Vyšetruje sa ním šijové prejasnenie plodu, aby sa u dieťaťa minimalizovalo riziko výskytu Downovho syndrómu a iných vážnych chromozomálnych porúch a vývojových chýb. Celkový výsledok závisí od zhodnotenia kombinácie veku mamičky, hrúbky prejasnenia šije plodu, tvaru a sily jeho nosovej kosti, a od výsledku krvného testu. Ak sa ukáže, že riziko Downovho syndrómu je vysoké, je možné, že budete musieť podstúpiť vyšetrenie plodovej vody (amniocentézu), aby mali lekári úplnú istotu.

 

Veľký skríning v 20. týždni tehotenstva – 2. ultrazvukový skríning

Realizujú ho bežne vo všetkých zdravotníckych zariadeniach. Ide o naozajstný míľnik vášho tehotenstva: vaše maličké už nebude na obrazovke ultrazvuku vyzerať ako akýsi rozmazaný objekt, ale ako naozajstné dieťa. Väčšinou sa dá dokonca určiť aj to, či v brušku nosíte chlapčeka alebo dievčatko – ale ak sa chcete nechať prekvapiť, nechajú si lekári túto informáciu pre seba. Lekár si už môže prezrieť dieťa od hlavy po päty. Ak sa objavia akékoľvek problémy, objednajú vás k špecialistovi na podrobnejšie vyšetrenie.

 

3. ultrazvukový skríning

Vyšetrenie absolvujete  v 28. – 32. týždni tehotenstva. V tomto veku je už bábätko veľké, takže sa na fotografiu z ultrazvukového vyšetrenia ani nezmestí. Skríning prebieha rovnako, ako tie predchádzajúce – lekár sa zameriava na podrobnejšie skúmanie vývoja a funkcie jednotlivých orgánov vášho bábätka, a kontroluje polohu a pohyby plodu. Hodnotí sa tiež prietok krvi placentou a pupočníkom, ako aj množstvo plodovej vody. Upresní sa už aj termín pôrodu, a to podľa nameraných rozmerov hlavičky, hrudníka a dĺžky stehennej kosti plodu.

 

Skríning na kontrolu rastu a vývoja dieťaťa

Vyšetrenie overí, či sa vaše dieťatko zdarne vyvíja. Väčšinou sa robí dôkladnejšie len vtedy, keď majú lekári obavy o správny rast alebo vývoj dieťatka, alebo ak vy sama máte nejaké ťažkosti. Štandardne sa vykonáva aj pri viacpočetnom tehotenstve.

 

Zdroj: www.klub-mamiciek.sk, redakčne upravené (taj)

Pridaj komentár