TREBIŠOV: Podľa RÚVZ je v meste alarmujúci výskyt ochorenia na syfilis

Trebišov 26. januára (TASR) – Počet hlásených prípadov prenosného pohlavného ochorenia syfilis za okres Trebišov  za ostatné dva roky výrazne narástol. Ako TASR informoval hlavný hygienik Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Trebišove Jozef Sládek, za rok 2011 to bolo 56 prípadov, v roku 2010 51 prípadov, ale v roku 2009 to bolo len päť nových prípadov a v predchádzajúcich rokoch ešte menej.
„Je to veľmi vysoký výskyt a podľa mňa ide o epidémiu,“ vyhlásil Sládek a zdôraznil, že napríklad v roku 2011 bolo v celej Slovenskej republike nahlásených 281 prípadov ochorení na syfilis a v Trebišove to teda bolo viac ako 20 percent.
Dodal, že tieto ochorenia sa objavili v siedmich obciach, pričom v samotnom Trebišove je to 47 prípadov. „Najzávažnejšie je, že 40 z nich pochádza z jednej rómskej osady, kde je oficiálne nahlásených na trvalý pobyt asi 3000 obyvateľov,“ doplnil Sládek s tým, že neoficiálne tam žije asi 5000 ľudí a je tam katastrofálna ekonomická, sociálna a zdravotná situácia.
„Celé sa to udialo kvôli tomu, že infekcia bola zavlečená do prostredia, ktoré dávalo predpoklady na jej hromadný výskyt,“ pripomenul hlavný hygienik. Pripustil tiež, že oficiálne čísla môžu byť skreslené a výskyt ochorenia môže byť ešte vyšší. „V tejto osade žijú už 15 až 16-ročné prostitútky, ktoré môžu infekciu roznášať,“ povedal Sládek ďalej. Zdôraznil však, že kompetencie RÚVZ sú v tomto prípade veľmi obmedzené, pretože pohlavne prenosné ochorenia a pľúcne ochorenia sú vyňaté zo systému verejného zdravotníctva a potrebné kroky by mala vykonávať nemocnica a dermatovenerologické ambulancie.
Podľa hovorkyne spoločnosti Svet zdravia, ktorá je majiteľom nemocnice v Trebišove Veroniky Deckerovej sa však nedeje nič mimoriadne. „V súčasnosti nemôžeme potvrdiť žiadny radikálny nárast počtu pacientov s týmto ochorením. Trend vývoja chorobnosti v našom regióne preukazuje len mierny nárast a kopíruje celosvetový trend. Súčasné kapacity dermatovenerologickej ambulancie a stacionára plne postačujú aktuálnym potrebám. Výhodou tohto typu starostlivosti je rozšírenie poskytovania liečby na väčší počet pacientov, aj na tých, ktorí by sa za iných okolností liečbe vyhli. Ide o infekčné ochorenie, ktoré sa prenáša pohlavným stykom. Diagnostiku a liečbu musí riadiť kvalifikovaný dermatovenerológ. Pri zanedbaní hrozia pacientovi závažné a trvalé následky. Syfilis je ale v dnešnej dobe dobre liečiteľný, ak sa postupuje systematicky a pacient spolupracuje s lekárom,“ uviedla Deckerová.

Pridaj komentár