Tohtoročná peľová sezóna je atypická

Banská Bystrica 25. apríla (TASR) – Tak, ako je atypické tohtoročné počasie, atypická a pomerne zložitá bude aj peľová sezóna. „Kumulácia alergénov v ovzduší je veľmi vysoká,“ konštatovala na dnešnej tlačovej konferencii v Banskej Bystrici Janka Lafférsová, vedúca oddelenia biológie životného prostredia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bystrici, ktorý je koordinátorom Peľovej informačnej služby (PIS) na Slovensku. Ako odborníčka dodala, pre alergikov sa tiež zvyšuje riziko zdravotných problémov.
„Peľová sezóna roku 2013 je atypická z toho titulu, že koncom februára a začiatkom marca prišlo k otepleniu, začali bežne kvitnúť jelša, lieska, prvé alergény. Potom došlo k prudkým mrazom, sneženiu a pribrzdilo sa kvitnutie,“ uviedla Lafférsová. Pokračovala, že asi po dvoch týždňoch od ochladenia sa opäť oteplilo a jelša aj lieska dokvitali. „Ale súbežne s nimi už začínajú kvitnúť ďalšie druhy. A tým pádom došlo ku kumulácii peľu silných alergénov jelše, dokvitajúcej liesky, nastúpila k tomu breza, rýchlo nastupuje kvitnutie jaseňa, hrabu, duba,“ konštatovala Lafférsová.
Pre alergika znamená zvýšenie denných koncentrácií peľu v ovzduší a možnosť skrížených reakcií na silné druhy alergénov zvýšenie rizika zdravotných problémov. „Nechcem sa miešať lekárom do remesla, ale pokiaľ mám od nich informácie, väčšinou, keď dôjde k takémuto prudkému nárastu peľu v ovzduší, tak majú skúsenosti, že mnohokrát liečení alergici, ktorí nemali problémy dlhšie obdobie, sa vracajú do ambulancií,“ dodala Lafférsová.
Podotkla, že k znižovaniu výskytu peľu tráv v ovzduší prispieva aj pravidelné kosenie trávy v mestských aglomeráciách. Podľa ďalších slov Lafférsovej zhodnotenie posledných piatich rokov na základe grafov ukazuje, že tohtoročná situácia je výnimočná. „Uvidíme, ako bude prebiehať peľová sezóna.“ Najviac sa podľa odborníčky odrazí zhoršenie a kumulácia u prvých jarných druhov drevín a možno ďalšie alergény budú nastupovať v bežnom období.
Lafférsová podotkla, že najhoršie sú na tom Banská Bystrica, stredné a severné Slovensko aj z toho hľadiska, že v horských dolinách je ešte vysoká snehová pokrývka a liesky tam začínajú kvitnúť alebo kvitnú len teraz. Ich peľ bude ešte dlho ovplyvňovať ovzdušie v týchto oblastiach, a zároveň sa bude kumulovať s peľom drevín, ktoré momentálne kvitnú v danom regióne.
Cieľom spomínanej PIS je poskytnutím presných a včasných informácií o obsahu organických častíc – najmä peľu v ovzduší, umožniť alergológom i alergikom včas začať s vhodnými preventívnymi opatreniami. „Polinózy patria v súčasnosti medzi najčastejšie prejavy alergie a podľa štatistických údajov nimi trpí viac ako tretina populácie,“ dodala Lafférsová. Alergickou nádchou trpí 30 miliónov Európanov.
Prehľadné peľové spravodajstvo rozdelené podľa skupín alergénov, jednotlivých alergénov a podľa regiónov môžu alergici sledovať aj na www.alergia.sk. Pre verejnosť a pacientov je možnosť dostávať upozornenia na výskyt vybraných druhov alergénov e-mailom či viesť si online peľový denník s možnosťou porovnania príznakov s aktuálnym výskytom alergénov.

Pridaj komentár