Menštruácia neprináša len bolesti. Ako vlastne prebieha?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Menštruácia je pre mnohé ženy je tá najotravnejšia časť mesiaca. Pravidelný menštruačný cyklus je v skutočnosti barometer zdravia, za ktorý by sme mali byť vďačné. Prvá menštruácia predstavuje štart plodného obdobia ženy, začína v priemere v 12. roku života (dnes však často o čosi skôr – u dievčat v 10. či v 11. roku). Trvá až do obdobia menopauzy, ku ktorej dochádza približne vo veku 45 – 55 rokov. Čo treba o menštruačnom cykle vedieť?

Čo znamená nepravidelná menštruácia?
Koľko krvi pri svojich dňoch stratíte?
Kedy treba vyhľadať lekára?
Ako prebieha menštruačný cyklus a čo sa v jednotlivých fázach deje?
Vplýva výživa a životný štýl na menzes?

Fakty o menštruácii

Menštruácia môže trvať rôzne, optimálna doba trvania je 28 dní. Prvým dňom cyklu je prvý deň menštruácie. Celý menštruačný cyklus trvá 3 – 6 dní a za ten čas žena stratí 60 – 100 ml krvi.

Nie je to však menštruácia v pravom zmysle slova. Pošvou sa vylučuje základná časť endometria (výstelky maternice), resp. krvné produkty.

Zdravá žena menštruuje približne 40 rokov. Pohlavný styk počas týchto dní nie je zakázaný, ale ani sa neodporúča, pretože riziko infekcie sa v tomto období zvyšuje.

Meškanie menštruácie: Čo ak menštruácia vynechá?

Absencia menštruácie počas reprodukčného cyklu (mimo tehotenstva) by určite nemala zostať bez povšimnutia. S týmto problémom sa stretávajú ženy s nízkou telesnou hmotnosťou, športovkyne, ale aj ženy, ktoré prežívajú dlhodobý stres, veľkú fyzickú záťaž, ťažkú chorobu, užívajú silné lieky, majú problémy so spánkom, či trpia chronickou únavou.

Takto si vedia „zavariť“ aj ženy, ktoré neustále experimentujú s rôznymi diétami (a trápia svoje telo hladovkami). Znamená to, že u nich neprebieha ovulácia, a nemajú šancu otehotnieť.

Naopak, občasné bolesti uprostred cyklu a kŕče na začiatku menzesu, nás nemusia veľmi znepokojovať. Spravidla ide o sprievodný jav riadneho fungovania vnútorných orgánov.

Lekára určite vyhľadajte v prípade, vás trápi:

  • ­príliš silná menštruácia,
  • príliš slabá menštruácia,
  • nepravidelný menštruačný cyklus,
  • vynechávanie menštruácie pred menopauzou,
  • krvácanie aj po menopauze.

Čo sa deje počas cyklu

V priebehu cyklu sa vyvinie jedno zrelé vajíčko, uvoľní sa počas ovulácie, a vtedy je pripravené na oplodnenie.

Občas môžu dozrieť i dve vajíčka naraz, čím sa zvyšuje možnosť počatia dvojvaječných dvojčiat.

Menštruačný cyklus môžeme rozdeliť do 4 fáz:

1. Fáza – Menštruácia

Menštruačný cyklus sa začína prvým dňom menštruácie. Počas nej by žena mala prijímať stravu bohatú na železo, venovať sa nenáročným cvikom, ktoré môžu prispieť k utlmeniu kŕčov.

Ženy ich väčšinou tíšia dostupnými analgetikami.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

2. Folikulárna fáza

Vplyvom hormónu FSH, ktorý stimuluje folikuly, začne vo vaječníku rásť niekoľko folikulov, ktoré následne produkujú estrogény (ženské hormóny).

Tie podnecujú tvorbu novej vrstvy výstelky maternice, ktorá postupne dorastie do takej výšky, aby sa v nej (po ovulácii) mohlo uhniezdiť oplodnené vajíčko.

Folikuly (miešky) rastú, ale iba jeden – „vedúci“, najrozvinutejší folikul – môže napokon prasknúť a uvoľniť dozreté vajíčko. Ostatné folikuly po čase svoj rast zastavia.

V horšom prípade môže nastať stav, keď vo vaječníku dozrieva príliš veľa folikulov naraz.

Znamená to, že ani jeden z nich nemôže narásť do požadovanej veľkosti: vajíčko nemá šancu dozrieť.

3. Fáza – Ovulácia, plodné dni

Hladina luteinizačného hormónu (LH) v moči ženy je za normálnych okolností veľmi nízka. Ide o hormón, ktorý vyvoláva záverečné dozrievanie vajíčka a ovuláciu.

1 – 2 dni pred ovuláciou sa jeho hladina výrazne zvýši a spustí sa proces, pri ktorom dochádza k uvoľneniu vajíčka z vaječníkov. Práve tomu hovoríme ovulácia, ktorá trvá nasledujúcich 24 – 48 hodín.

Ak má žena pravidelný menštruačný cyklus, 28-dňový, k ovulácii dochádza medzi 12. a 16. dňom cyklu. V niektorých prípadoch však ženy ovulujú už pred 12. dňom, iné až po 16. dni. K posunu môže dôjsť pod vplyvom stresu, choroby či liekov.

Ženské vajíčko sa dá oplodniť len pár hodín od ovulácie, kedy je približne 24 hodín vo vajíčkovode. Ak vtedy pri pohlavnom styku dôjde k uvoľneniu spermií, ich presunu materským hrdlom do maternice a následne do vajíčkovodov, môže dôjsť k stretu vajíčka a spermie a – k oplodneniu.

Spermie majú túto schopnosť 27 – 72 hodín. Vo všeobecnosti platí, že najväčšia pravdepodobnosť oplodnenia je 2 dni pred a 1 deň po ovulácii. Jej presný začiatok vám pomôže odhaliť ovulačný test, zameraný na zisťovanie hladiny LH.

Niektoré ženy cítia počas ovulácie bolesť v podbrušku, tzv. bolesť „v strede“, ktorá však trvá iba pár hodín. Mnohé vtedy registrujú aj výtok – vylučovanie hlienu.

Žena ovuluje buď v pravom, alebo v ľavom vaječníku, čo znamená, že i po odstránení jedného z nich (zo zdravotných dôvodov) môže otehotnieť.

4. Luteálna fáza

Začína sa ovuláciou a končí pred začatím ďalšieho cyklu. Obyčajne trvá 14 dní a signalizuje ju mierne zvýšená telesná teplota.

Názov „luteálna“ je odvodený od telieska, ktoré sa volá luteum (alebo žlté teliesko). To rastie vo vaječníku, kde bolo vajíčko uvoľnené po ovulácii.

Luteum produkuje progesterón, ktorý pripravuje maternicu na tehotenstvo. Keď dôjde k oplodneniu vajíčka, putuje – už ako embryo – cez vajíčkovod do dutiny maternice. Tam sa uhniezdi do 5 – 7 dní po ovulácii.

Už krátko potom je možné odhaliť tehotenstvo krvnými testami alebo tehotenským testom.

Ak žena neotehotnie, žlté teliesko zmizne a potom hladina progesterónu, ale tiež inhibínu, ktorý vyprodukuje najväčší folikul (ako bakteriálnu ochranu), klesne.

Takto vzniknú podmienky pre ďalší cyklus: zníženie hladiny progesterónu stimuluje menštruáciu a úbytok inhibínu podporuje rast hladiny folikuly stimulujúceho hormónu (FSH), ktorý je kľúčový pre dozrievanie nových folikulov.

Okolo 26. dňa cyklu dochádza k degeneratívnym zmenám na sliznici výstelky maternice. Sliznica prestáva rásť, cievy sa postupne zužujú (ich steny sa začínajú narúšať), čo vyvolá odlupovanie sliznice – odumiera. Odlúčená sliznica spolu s menštruačnou krvou odchádza z tela von.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Nepravidelná menštruácia – pokúste sa ju „opraviť“ vlastnými silami

K pravidelnému cyklu si môžeme pomôcť i samy. V prvom rade si treba uvedomiť, že všetko má svoj počiatok v hlave.

Nastavte sa na psychickú pohodu, naučte sa zvládať stres, nesnažte sa robiť sto vecí naraz, pretože vnútorná pohoda je pevným základom intímneho zdravia.

Ak stavíte na výdatný spánok, výživnú stravu a pravidelný pohyb, budete na najlepšej ceste k náprave zdravotných problémov. Dajte šancu prírode, vyskúšajte bylinkové čaje (napríklad alchemilku obyčajnú). Ideálny je šport, pri ktorom si precvičíte panvu.

Dobrou metódou, ako si zlepšiť pravidelnosť menštruačného cyklu, je aj upokojujúca reflexná masáž. Stláčaním príslušných bodov totiž môžeme aktivovať reprodukčné orgány.

Dôvodom nepravidelnej menštruácie počas vrcholu plodných rokov môžu byť aj problémy so štítnou žľazou alebo hormonálne zmeny.

Príliš silné krvácanie mávajú „na svedomí“ polypy sliznice maternice, cysty na vaječníku. V takom prípade treba vyhľadať lekára.

Informácie v článku „Menštruácia neprináša len bolesti. Ako vlastne prebieha?“ nenahrádzajú vyšetrenie u lekára.

redigovala: Bc. Sabína Zavarská 

Pridaj komentár