Už 400 rokov pred naším letopočtom sa domorodé kmene v strednej Ázii nechávali tetovať. Išlo hlavne o skrášľovanie, či náboženské obrady, no nebolo nezvyčajné ani označovanie zločincov tetovaním.
Spočiatku sa tetovalo iba modrou farbou, dnes sú moderné všetky farby, obrazce, ale aj nápisy. Technika odvtedy pokročila.
Pokročila ale aj ochrana pred nákazou infekciami?
Ako tetovanie vzniká?
Permanentné (alebo stále) tetovanie v súčasnosti robí umelec, tzv. „tatér“, ktorý vlastní špeciálne, ihlami vybavené pištole. Tieto ihly prepichujú hornú vrstvu pokožky (epidermu). Koža sa po tetovaní postupne hojí, no atrament ostáva uložený v strednej vrstve, zamši.
Za normálnych podmienok, náš imunitný systém odpovedá na cudzie častice bielymi krvinkami, ktoré ich dokážu pohltiť a zlikvidovať. V tomto prípade, však toho nie sú schopné – častice atramentu sú príliš veľké.
Ako si vybrať správne tetovacie štúdio?
V prvom rade – ide o čistotu. Nebojte sa navštíviť tetovacie štúdio ešte pred samotným zákrokom. Malo by to tam vyzerať aspoň ako u zubára, či dermatológa. V celom zariadení, nielen na tetovacom kresle, totiž nesmie dôjsť ku kontaminácii!
Zistite si, aké nástroje budú počas tetovania používať. Všetky ihly musia byť nové, sterilizované a vzduchotesne zabalené. Atrament musí byť tiež zabalený samostatne, v malých téglikoch, určených len na jedno použitie.
Rukavice tatéra sú nevyhnutnosť, a nič, čo sa mohlo dotknúť kože, nemôže byť opätovne použité!
Pre pokojný priebeh sú dôležité aj skúsenosti tatéra – preto je nevyhnutné, aby ste videli jeho tvorbu skôr, než si sadnete do kresla.
Aké sú zdravotné riziká?
Pri vstrekovaní cudzej látky do kože, vždy riskujete infekciu. Infekciu vám môžu zaniesť aj nesterilizované nástroje, či už ihly, alebo samotná pištoľ.
K najčastejším prípadom infekcie (v prípade nesterilizovaného zariadenia) patrí žltačka, stafylokok, či bradavice. Pretože pokožka je prepichnutá a krváca, hrozí nákaza chorobami, ktoré sú prenosné krvou, ako infekčná hepatitída, syfilis či AIDS.
Nie je vylúčená ani stresová alebo fobická reakcia. Typickými príznakmi sú pocity mdloby, často sprevádzané strachom zo smrti, zo straty sebaovládania, alebo zo zošalenia, resp. búšenie srdca.
Keďže je tetovací atrament pre telo cudzia látka, môže sa objaviť alergická reakcia. Preto je vhodné, aby bol atrament najprv vyskúšaný na menšom, skrytom mieste tela – tzv. kontaktný kožný test. Alergická reakcia na cudziu látku sa prejavuje začervenaním a svrbením pokožky (v mieste tetovania). Táto reakcia môže spôsobovať zápaly a jazvy.
Vopred sa informujte, aké látky tetovací atrament obsahuje. Najpravdepodobnejšie alergény sú:
- nikel,
- ortuť,
- olovo,
- lítium.
Dnes sa dá týmto látkam vyhnúť – použitím iného atramentu. Navštevujte preto iba certifikovaných tatérov. Pred tetovaním požiadajte tatéra o nahliadnutie do rozhodnutia, ktoré vydáva príslušný Regionálny úrad verejného zdravotníctva, a ktorý schválil prevádzku tetovacieho štúdia.
Aj ročné obdobie vplýva na vznik infekcie. Neodporúčame vám, aby ste sa nechali tetovať v lete, pretože nadmerné potenie zvyšuje riziko zápalu a rany sa horšie hoja.
Čomu sa vyhnúť pred tetovaním?
Ak ste sa predsa rozhodli pre tetovanie, aspoň deň pred a deň po aplikácií:
- nepite alkohol, kofeínové nápoje,
- neužívať lieky proti bolesti a horúčke,
- neužívajte lieky na riedenie krvi (warfarin).
Vyššie uvedené lieky môžu zriediť krv, a tým spomaliť hojenie, resp. spôsobiť komplikácie – silné krvácanie.
Pamätajte však na to, že lieky na riedenie krvi môžete obmedziť iba po konzultácii s vaším lekárom, zvyčajne internistom.
Naopak, potraviny s obsahom vitamínu K (listová zelenina) môžu urýchliť tvorbu chrasty a hojenie rany.
Starostlivosť po tetovaní
Aj tu je najdôležitejšia čistota. Aby ste po tetovaní predišli infekcii, ranu si nešúchajte, neškriabte, dbajte na dôsledné umytie vlažnou vodou a mydlom (aspoň 2x za deň) a starostlivé osušenie vypratým uterákom.
Na miesto, ktoré bolo tetované, naneste vrstvičku antiseptického (dezinfekčného) krému, a dávajte pozor, aby ste sa neškriabali, najmä v prípade, ak sa už vytvorili chrasty. Tie si v žiadnom prípade nestrhávajte, práve ony sú znakom hojenia kože.
Nekúpte sa pridlho, nenavštevujte sauny a na 2 týždne obmedzte zvýšenú fyzickú aktivitu.
Ak tetovanie robí profesionál a nenastanú komplikácie (v podobe infekcie), hojenie by nemalo presiahnuť 1 mesiac.
Prvá pomoc, keď dostanem infekciu
Rana, ktorá vykazuje znaky infekcie, je v okolí červená, svrbí, štípe a takmer vždy opuchne. Môže sa stať, že „donekonečna“ krváca. Častokrát sa objaví zvýšená teplota, triaška a bolesť.
Vtedy je dôležité, aby ste nečakali, ale vyhľadali odbornú pomoc. Predídete tak ďalším komplikáciám, napr. rozšíreniu infekcie do hĺbky. Lekár vám (pravdepodobne) predpíše antibiotickú masť s lokálnym účinkom, napríklad bacitracín alebo neomycín, aby preliečil infekciu. Účinok masti podporí antiseptickými masťami, ktoré sú určené na liečbu rany zvonka.
Lekár vám môže urobiť aj vyšetrenia, či nemáte zvýšený C-reaktívny proteín (CRP), zvýšené množstvo bielych krviniek, zvýšený sediment erytrocytov (červených krviniek), čo sú príznaky infekcie a zápalového procesu.
Ak masť nezaberie, dostanete aj antibiotiká v tabletách, aby sa infekcia liečila aj zvnútra. Najčastejšie sú to penicilíny, a v prípade precitlivenosti na tieto antibiotiká, makrolidy.
Ak je miesto opuchnuté, môžete opuch zmierniť chladením (napr. studeným vreckom). Neprikladajte ale ľad priamo na kožu – jednak môžete kontaminovať zapálenú ranu, jednak si môžete poškodiť tkanivo.
Hojenie bez infekcie
Aj keď nedostanete infekciu, miesto je po tetovaní opuchnuté, teplé, začervenané, prípadne bolí. Rozdiel je však v tom (v porovnaní s infekciou), že do 2 až 3 dní by mali príznaky začať ustupovať. Samotné hojenie môže trvať aj niekoľko týždňov.
Najvhodnejšie krémy na urýchlenie hojenia, sú také, ktoré nielen znižujú bolestivosť, ale aj zabraňujú vniknutiu mikroorganizmov do rany a pomáhajú regenerovať pokožku. Dôležitá je aj pH hodnota krému (jeho „kyslosť“), ktorá by mala byť blízka prirodzenému pH kože (4,5 – 6,5).
Vhodné zložky na regeneráciu pokožky:
- soli kyseliny pantoténovej,
- chlorhexidín,
- urea,
- mandľový olej,
- masť s obsahom nechtíka (pôsobí regeneračne a protizápalovo).
Bežné krémy a bežná kozmetika, môžu nielen rane, ale aj farbe uškodiť!
Je bezpečné, nechať si odstrániť trvalé tetovanie?
Tetovanie je možné odstrániť, ale len veľmi ťažko. Zosvetliť ho, nie je problém, no úplne odbúranie už také jednoduché nie je. Keďže atrament bol aplikovaný hlboko do pokožky, miesto aplikácie už pravdepodobne nebude vyzerať, ako predtým.
Odstránenie tetovania je nákladné, časovo náročné a bolestivé. Používa sa pri ňom aj miestne znecitlivenie.
Všeobecne platí, že čím ďalej je tetovanie od srdca, tým ťažšie sa odstraňuje. Tam, kde je menej prekrvené tkanivo, totiž vznikajú biele miesta, pretože pigment sa nedokáže obnoviť.
V závislosti od rôznych faktorov, ale hlavne od veľkosti tetovania, budete musieť podstúpiť niekoľko, niekedy aj 20 sedení, aby tetovanie skutočne zmizlo. Medzi sedeniami by mal uplynúť aspoň mesiac-dva. Jedno sedenie na odstránenie motívu o veľkosti 5 centimetrov štvorcových trvá 45 až 60 minút.
Celý proces sa vykonáva laserom, ktorý rozpúšťa farbivo do takej miery, aby ho telo dokázalo absorbovať. Pokiaľ je však atrament umiestnený priveľmi hlboko, odstránenie sa nemusí podariť ani tak.
Po absolvovaní laseru, sa môžu vyskytnúť komplikácie – v podobe popálenín, jaziev, zhrubnutej kože, alebo sa môže stať, že sa vám pigment neobnoví, a tam, kde bolo tetovanie, ostanú len biele miesta.
Preto hľadajte odborníka nielen pri tetovaní, ale aj na jeho odstránenie!
Môžem darovať krv, či ísť na magnetickú rezonanciu, ak „mám“ tetovanie?
Keďže prítomnosť niektorých protilátok, ktoré si telo vytvorí ako obrannú reakciu na tetovací atrament, je možné v krvi zistiť aj niekoľko mesiacov po nakazení, nemôžete darovať krv skôr, ako po pol roku.
Magnetická rezonancia je zobrazovacia metóda, ktorá využíva elektromagnetické žiarenie. Pokiaľ budete mať nevhodné tetovanie, kovy v ňom sa môžu zahrievať a pokožka môže nepríjemne svrbieť.
V súčasnosti sú všetky certifikované tetovacie štúdiá kontrolované príslušnými orgánmi na ochranu zdravia (regionálnym hygienikom).
Navštevujte preto iba certifikovaných tatérov, a ak musíte ísť na magnetickú rezonanciu, uveďte, že ste podstúpili tetovanie.
Môže sa nechať tetovať moje dieťa, aj bez môjho vedomia?
Maloletá osoba na to nemá právo. Ak dieťa nemá 18 rokov, potrebuje písomný súhlas zákonného zástupcu, teda rodiča.
Môže sa tetovanie zmeniť, či vyblednúť?
Je jasné, že tetovanie sa bude s pribúdajúcim vekom meniť. Trvácnosť tetovania závisí aj od atramentu a skúseností tatéra. Ak ten aplikuje atrament príliš hlboko, je viac než isté, že častice začnú migrovať a tetovanie sa (skôr, či neskôr) „rozostrí“. Takisto platí, že ak priberiete, mení sa tvar a celkový vzhľad kresby.
Mali by ste byť vedomí, že tetovanie je trvalé, a to, čo sa vám páči dnes, sa vám môže, ale nemusí páčiť aj o pár rokov! Atrament ostáva v koži po celý život, preto dôkladne porozmýšľajte o motíve a mieste, na ktoré sa necháte tetovať!
Autorka vyštudovala na FaF UK v Bratislave